آموزش

استرس ؛ همسفر کنکوری ها و مهمان ناخوانده نظام آموزشی

این روزها که به بزرگترین رقابت دانشگاهی کشور نزدیک تر می‌شویم، استرس و اضطراب مهمان ناخوانده ای است که پا به پای کنکوری ها بر سفره آموزشی دانش آموزان می‌نشیند و هر روز و ساعت و لحظه نقشش در این همسفری پررنگ‌تر می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، همه ساله عده کثیری از دانش آموزان فارغ التحصیل دبیرستانی کشور خواهان شرکت در کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه و مراکز آموزش عالی هستند. دغدغه پذیرفته شدن در دانشگاه و اینکه در کدام دانشگاه و با چه رشته‌ای قبول شوند به یک قاعده تغییر ناپذیر برای فارغ التحصیلان دوره متوسطه تبدیل شده که تنها رهاوردش استرس و دلهره‌هایی است که دوران نوجوانی دانش آموز را همراه با فضایی پر تنش رقم می‌زند.

عوامل و دغدغه‌هایی چون کمبود ظرفیت دانشگاه‌های روزانه، نحوه قبولی در رشته‌های مورد علاقه، عبور از سد کنکور، چشم و همچشمی دانش آموزان و خانواده‌ها و عوامل دیگر، نیز بر شدت این فضای استرس زا اضافه می‌کند.

فضای استرس کنکور را به جرأت می‌توان یکی از شایع‌ترین وضعیت‌ها برای هر دانش آموز پشت کنکوری و خوانواده هایشان دانست، استرسی که در روزها و ساعات پایانی مانده به کنکور، دو چندان می‌شود و همچون بزرگ‌ترین چالش زندگی شرکت کنندگان در بزرگترین ماراتن علمی کشور رخ می‌نماید.

این در حالی است که سالهاست کارشناسان علمی و روانشناسان برگزاری کنکور به روش کنونی را نه تنها موجب به وجود آمدن استرس، بلکه شامل اثرات نامطلوبی بر بهداشت روانی داوطلبان می‌دانند.

متوسطه دوم فصلی سراسر اضطراب به خاطر کنکور

کارشناس مشاور کنکور در گفت و گو با ایرنا گف: دلهره و اضطراب کنکور در تمام دوره متوسطه دوم جریان دارد زیرا بر اساس نظام آموزشی کشور و هدایت تحصیلی، دانش آموزان پایه‌های مختلف دوره متوسطه علاوه بر توجه به قبولی در پایه آموزشی مورد نظر باید به قبولی خود در کنکور نیز توجه داشته باشند.

علی پیش نماززاده با بیان اینکه چنین شرایطی باعث ایجاد تفکر منفی و فشار روانی در دانش آموزان می‌شود، افزود: شرکت کنندگان باید انبوه مطالب کتاب‌های دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی را مطالعه کنند که فشار زیادی بر آنها وارد می‌کند.

وی اظهار داشت: چنین وضعیتی باعث تسری دلهره، ترس، اضطراب و نگرانی در تمام دوره سه ساله و حتی بیش از آن می‌شود و عملاً سال‌ها زندگی پر استرس را برای دانش آموزی همراه دارد که باید شادترین لحظات زندگی خود را داشته باشد.

به گفته این کارشناس، قرار گیری در شرایط استرس کنکور ضمن به خطر افتادن سلامتی و بهداشت روانی دانش آموزان، در به وجود آمدن اختلالات رفتاری، آسیب‌های شخصیتی، ناهنجاری‌های خانوادگی نیز مؤثر است.

پیش نماززاده افزود: در این وضعیت مشکلات بلوغ و بحران هویت، بی تابی، مشکلات آموزشی و یادگیری، بیماری‌ها و پیامدهای جسمی از قبیل سردرد، لاغری، بی اشتهایی، عصبی شدن باعث ناسازگاری اجتماعی می‌شود.

اتفاقات پس از کنکور و آسیب‌های آن

پیش نماززاده گفت: نخست باید گفت که افرادی که در کنکور و رشته‌های مورد علاقه خود قبول می‌شوند حساب سوایی از دیگران دارند، اما افرادی که به موفقیت دلخواه خود یا آنچه از او انتظار می‌رفت دست نمی‌یابند آسیب‌های جدی را در پیش رو خواهند داشت.

وی افزود: این افراد یا به تعبیر غلط شکست خوردگان در آزمون کنکور رفته رفته به درون گرایی و کناره جویی گرایش پیدا می‌کنند. افراد این گروه تحت تأثیر شکستی که تجربه کرده اند احساس نا امیدی، خواری، اضطراب و افسردگی در وجودشان ظهور می‌یابد که این افزایش اضطراب به طور مستقیم با کاهش کار آمدی آموزشی مرتبط است.

وی تاکید کرد: شدت نشانه‌های اختلالات روانی در زمینه اختلالات افسردگی، اضطراب، فوبیا، حساسیت بین فردی، خصومت و وسواس در بین راه نیافتگان به دانشگاه عموماً بیش از گروه‌های پذیرفته شده در کنکور بوده است.

ضرورت خودآگاهی دانش آموزان

یک جامعه شناس هم به خبرنگار ایرنا گفت: در مورد آزمونی همانند کنکور ایجاد فضایی امن و فارغ از هر نگاه و توصیه‌های تکراری، می‌تواند زمینه‌های اصلاح نگرش و ذهنیت نسبت به کنکور را تغییر دهد تا داوطلبان، آن را محکی برای برآوردسنجی علمی ببینند نه مقیاسی برای داشتن توانایی یا ناتوانی.

طیبه محمدی افزود: سه گروه نقش تعیین کننده در ایجاد آرامش بیشتر برای متقاضیان شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه دارند، گروه نخست، خود دانش آموزان هستند که باید واقع بین باشند و بدانند این عرصه، پایان همه زندگی آنان نیست بلکه فقط یک آزمون است و قرار نیست همه کسانی که شرکت می‌کنند الزاماً پذیرفته شوند.

وی گفت: خود دانش آموزان بیشتر از هر کس دیگری می‌توانند به خود کمک کنند تا آن آرامش لازم برای شرکت در کنکور را به دست بیاورند.

محمدی ادامه داد: گروه دیگر خانواده و اطرافیان هستند که می‌توانند از بار استرس بکاهند یا بر آن بیفزایند. تجربه نشان داده که بسیاری از این استرس‌هایی که وارد می‌شود توسط خانواده و با رفتارهای تصنعی و غیر واقعی آنان صورت می‌گیرد و فضا را ملتهب می‌کنند. در این مورد، ضرورت آگاهی بخشی به خانواده‌ها از سوی مشاوران دوچندان است.

وی رسانه‌ها را از دیگر گروه‌های مؤثر در ایجاد آرامش برای داوطلبان کنکوری عنوان کرد و گفت: برزگنمایی کنکور سراسری در سریال‌ها و برنامه‌های رسانه‌ها، به نوعی به ترس فرزندان از کنکور دامن می‌زند و تداعی کننده این مساله است که اگر قبول نشوند دنیا به آخر می‌رسد. بر همین اساس، رسانه به دلیل داشتن مخاطبان میلیونی، ابزارهای لازم و فراگیری اثربخشی بسیاری در تغییر دهنیت‌ها به کنکور سراسری و در نتیجه کاهش بار استرس داوطلبان دارد.

این جامعه شناس تاکید کرد: آنچه داوطب کنکوری در این روزهای پایانی بیش از همه نیاز دارد، آرامش خاطر است تا بر اضطراب کنکور غلبه کند و سربلند از صندلی آن برخیزد. اینکه بداند کنکور آینده شغلی را ضمانت نمی‌کند، موضوعی که با اندک تمرکز در میان دوستان و آشنایان فارغ التحصیل دانشگاه می‌تواند دریابد. باید بداند که به عنوان یک جوان توانایی بسیاری دارد که می‌تواند در مسیرهای مختلف دیگر آن را از بالقوه به بالفعل تبدیل کند.

کنکور آخرین فرصت نیست

یک کارشناس آموزشی و مشاور کنکور در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: منشأ استرس کنکور، خانواده‌ها بویژه پدران و مادران خودشان هستند و از طریق آنها این استرس به دانش آموزان انتقال می‌یابد.

علی نائیجی افزود: بیشترین میزان استرس در ساعات پایانی رسیدن به جلسه کنکور از طریق خانواده‌ها و اطرافیان به دانش آموزان تزریق می‌شود در حالی که خودشان اطلاع ندارند و فکر می‌کنند در حال راهنمایی کردن فرزندانشان و دلداری دادن به آنها با هدف کاهش استرس هستند.

این مشاور تحصیلی تاکید کرد: خانواده‌ها بهتر است ۲۴ ساعت زمان باقی مانده تا جلسه کنکور را به گونه‌ای در محیط خانه برنامه ریزی کنند تا دانش آموز شادترین و در عین حال آرام ترین دقایق را تجربه کند و به هیچ وجه درباره روز کنکور و نتیجه احتمالی آن فکر نکند.

نائیجی با تاکید بر اینکه برای خلق یک شبانه روز آرام و شاد نمی‌توان یک نسخه واحد برای خانواده‌ها پیچید، گفت: نوع برنامه ریزی بستگی به روحیه خانوادگی دارد؛ اینکه بخواهند به پارک بروند یا در خانه بمانند، با موسیقی و دور همنشینی سرگرم شوند یا اینکه به یک مکان مقدس و متبرک بروند و نیایش کنند.

وی با توضیح این نکته که خانواده‌ها ندانسته در آخرین ساعات باقی مانده تا کنکور بیشترین حجم نصایح و دلسوزی‌های پدرانه و مادرانه را در قالب‌های مختلف در مقابل فرزندانشان بروز می‌دهند، تاکید کرد: این کار متأسفانه برای دانش آموزان استرزاست، زیرا به این نتیجه می رسند که قبولی در بهترین رشته کنکور برای خانواده اش اهمیت حیاتی دارد.

نائیجی گفت: اینکه به دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری گفته شود کنکور آخرین فرصت و تنها پله ترقی نیست، زمانش چند ساعت باقی مانده به جلسه کنکور نیست و باید در آغاز سال تحصیلی منتهی به آزمون سراسری و ماه‌ها و روزهای قبل تکرار می‌شد تا استرس زدایی شود.

وی افزود: امروز و فردا خانواده‌ها به جای گفتار، با رفتارشان نشان دهند که کنکور به عنوان یکی از مراحل عادی زندگی است و همانند هر آزمون دیگری به آن نگریسته شود.

در کنکور امسال حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز با یکدیگر برای دست یابی به صندلی دانشگاهی رقابت می‌کنند که از این تعداد ۵۰ هزار نفر دانش آموزان مازندرانی هستند. کنکور امسال در روزهای پنجشنبه ۱۳ و جمعه ۱۴ تیر ماه ۹۸ برگزار می‌شود.

مشاهده
معاون وزیر آموزش و پرورش : فرآیند صدور فیش‌های حقوقی فرهنگیان کنترل می‌شود

تهران- ایرنا- معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: تمامی فرآیند صدور فیش های حقوقی فرهنگیان تعریف شده و قوانینی بر آن ناظر است ، نهادهای نظارتی بر این موضوع نظارت‌ لازم را دارند.
فرآیند صدور فیش‌های حقوقی فرهنگیان کنترل می‌شود
به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، «علی الهیار ترکمن» روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در اردوگاه شهید باهنر تهران ادامه داد: همه پرداخت‌ها از طریق خزانه انجام و این اعتبارات به یک حساب مرکزی واریز می‌شود و در یک حساب متمرکز بانک مرکزی قرار می‌گیرد و هر برداشتی از آن با تائید ذی‌حساب خواهد بود و از آنجا به حساب افراد ذی‌نفع واریز می‌شود و دست شخصی خاص نیست.
معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص ماجرای انتشار فیش‌ حقوقی نجومی یک فرهنگی که چند روزی است در فضای مجازی خبرساز شده است، توضیح داد: تمامی سیستم‌ها در این وزارتخانه به طور اتوماسیون است و مشکل ایجاد شده درباره فیش های حقوقی فرهنگیان به دلیل نقص فنی بوده است.
الهیار ترکمن ادامه داد: این موضوع از آنجایی قابل اثبات است که جمع آیتم‌های فیش حقوقی با مجموع عدد نهایی یکسان نیست.
معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش تصریح کرد: در جمع رقم فیش های حقوقی مشاهده می‌شود که نقص فنی وجود داشته و احتمال می‌دهیم عملیات انجام شده برای جمع نهایی نقص داشته است که البته این مشکل برطرف شد و به افراد ذی‌نفع این موضوع ابلاغ شده است.
الهیار ترکمن تاکید کرد : در سیستم دولتی نمی‌توان در حساب کسی به جز آیتم‌هایی که در حکم وجود دارد عددی را کم یا زیاد کرد.
به گزارش ایرنا، در پی انتشار مطلبی در فضای مجازی با عنوان «فیش میلیاردی یک فرهنگی» و برخی ابهامات که در این‌باره مطرح شد، وزارت آموزش و پرورش نیز توضیحاتی را برای تنویر افکار عمومی و رفع برخی نگرانی‌های مطرح شده منتشر کرد.
در این مطلب آمده است: از روز گذشته تصاویری از فیش‌های حقوقی منسوب به فرهنگیان در فضای مجازی منتشر شده که مبالغ بالایی به عنوان حقوق دریافتی در آن درج شده بوده است. اگرچه ساعتی پس از این اتفاق فیش های مذکور اصلاح و این موضوع نیز توسط صاحبان فیش در فضای مجازی اعلام شد اما به خاطر آنکه برخی ابهامات درباره علت این اتفاق منتشر شده است، توضیحاتی به شرح ذیل ارائه می شود:
1- در خصوص مشکل پیش آمده در مورد فیش های حقوقی سال ۱۳۹۴ ( فقط زمستان ۹۴) تصریح می‌شود که این مشکل کاملا مربوط به اختلال فنی در فرایند تبدیل اطلاعات بوده و برای ساعاتی محدود رخ می‌دهد و البته بلافاصله پس از اطلاع از وقوع مشکل مذکور، مسئولان مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش اقدام به شناسایی مشکل و رفع آن کرده و اکنون هیچ اختلالی در سامانه فیش حقوقی وجود ندارد.
2- در پاسخ به طرح این موضوع که «فیش‌های حقوقی سال 94 و قبل از آن در سامانه فیش حقوقی قابل مشاهده نیست» لازم به ذکر است که فعالیت رسمی سامانه فیش حقوقی فرهنگیان از سال ۱۳۹۵ آغاز شده است و فرهنگیان از این تاریخ به بعد فیش حقوقی خود را دریافت می کرده اند، بنابراین امکان اینکه فیش سال های قبل از 95 را دریافت کنند، کلا ‌وجود نداشته است. البته به منظور بهره مندی از اطلاعات حقوقی سنوات قبل، فرایند تبدیل اطلاعات از سامانه های قدیمی به پرتال فیش، در حال پیاده سازی است و در آینده‌ای نزدیک این امکان برای تمامی فرهنگیان فراهم خواهد شد.
3- لازم است همکاران خانواده بزرگ آموزش و پرورش مطمئن باشند که هیچ مشکلی در خصوص فیش‌ حقوقی آنان وجود ندارد و اختلال به وجود آمده صرفا مشکل فنی بوده است که با اقدام سریع مرکز فناوری اطلاعات، سریعا مرتفع شده است.

** یکهزار و 700 میلیارد تومان کسری آموزش و پرورش به سال 98 منتقل می شود
معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده حدود هزار و 700 میلیارد تومان از کسری‌های وزارت آموزش و پرورش به سال 98 منتقل می‌شود که با استفاده از ساز و کارهای مالی سال آینده پرداخت ها انجام می‌شود.
الهیار ترکمن درباره وضعیت پرداخت معوقات فرهنگیان که معمولا به روزهای آخر سال موکول می‌شود، نیز گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده برای پرداخت چند آیتم همچون حقوق کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، حقوق سرباز معلمان و حق‌التدریس آزاد، مشکلی وجود نداری و به تدریج متناسب با میزان مطالبات آنها پرداخت خواهد شد.
وی تصریح کرد: برخی مطالبات مانند خرید خدمات آموزشی، حقوق معلمان خارج از کشور، حق‌التدریس شاغلین، اضافه کار پرسنل اداری و برخی معوقات از سال 96 مانند حق‌الزحمه امتحانات و مواردی از این دست منوط به تخصیص اعتبار است که اکنون تخصیص اعتبار را از سازمان برنامه و بودجه انجام شده و در خزانه است که اگر آن را هر چه زودتر پرداخت کند این موارد تسویه حساب خواهد شد.
علمی *1883 * 1055

انتهای پیام /*

مشاهده
رئیس انجمن ریاضی ایران در دانشگاه امیرکبیر: دانش آموزان دبیرستانی از ریاضی هراس دارند

رئیس انجمن ریاضی ایران گفت: در حال حاضر ریاضی کشور درگیر چالش های فراوان است و ریاضی هراسی در دانش آموزان دبیرستانی دیده می شود.
دانش آموزان دبیرستانی از ریاضی هراس دارند
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، منصور واعظ پور روز پنجشنبه در اولین همایش مدال آوران مسابقات ریاضی دانشجویی کشور اظهار کرد: در بسیاری از شهرهای کشور به خصوص مرزی رشته ریاضی ورشکسته است و به طور عملی با چهار یا پنج دانش آموز برگزار می شود در نتیجه چالش بزرگی پیش روی رشته ریاضی وجود دارد که به ارائه راهکار اساتید و مدال آوران این رشته نیاز است.
وی با اشاره به برخی چالش های پیش روی رشته ریاضی عنوان کرد: یکه تازی موسسات کنکور و به بیراهه کشاندن آموزش، عدم استقبال از رشته های ریاضی و ارشد در دانشگاه ها مثل ریاضی محض، پذیرش بیش از حد دانشجوی دکتری از جمله چالش ها است.
رئیس انجمن ریاضی ایران ادامه داد: در برخی رشته های قدیمی به صورت تساعدی دانشجو فارغ التحصیل می شود اما در رشته های جدید و بین رشته ای جذب درست دانشجو نداریم.
واعظ پور درباره دیگر چالش ها گفت: بازنگری نشدن سرفصل ها و گسترش بی رویه دانشگاه فرهنگیان با اعضای هیات علمی ضعیف نیز باعث شده که دانشجویان کمتری به سمت رشته ریاضی بیایند. دانشجویان رشته های علوم پایه در دوره لیسانس به امید تدریس تحصیل می کردند اما با وجود الزام استخدام معلم از دانشگاه فرهنگیان بسیاری از دانشجویان خوب بدون شغل می مانند یا به دانشگاه فرهنگیان رفته و به دلیل وجود کادر هیات علمی ضعیف ضربه می خورند.
عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر افزود: در حال حاضر دانشگاه ها به دنبال راه حل برای بالا بردن رتبه بین المللی خود هستند و به کیفیت پژوهش اهمیتی نمی دهند بلکه به دنبال تعداد مقالات ISI بدون کیفیت هستند. بنابراین پژوهش موثری در دانشگاه به خصوص در رشته ریاضی انجام نمی شود.
واعظ پور عنوان کرد: فاصله زیاد دانشجویان با بازار کار نیز از چالش های استقبال کم از رشته ریاضی است اما در تمام چالش های فوق نیاز به همفکری مدال آوران است تا به کشور و مسئولین کمک کنند که چه باید کرد.
وی خطاب به اساتید و مدال آوران گفت: نیاز است با همفکری بر تصمیم گیری مسئولین تاثیر گذار باشید و نتایج را به آنها تحمیل کنیم تا راهکار ها موثر واقع شود.
عضو هیات علمی دانشگاه امر کبیر اظهار کرد: تصمیم داریم مسابقات انجمن ریاضی بین المللی شود اما محدودیت هایی به دلیل تحریم ها وجود دارد، همچنین انجمن به دنبال تقویت انتشارات است تا شیوه نامه نگارش ریاضی برای نخبگان و دانشجویان منتشر شود.

** پنجاهمین کنفرانس ریاضی در شیراز برگزار می شود
در ادامه این مراسم بنیانگذار مسابقات ریاضی کشور اظهار کرد: پنجاهمین کنفرانس ریاضی سال آینده در دانشگاه شیراز برگزار می شود.
مهدی بهزاد با اشاره به روند تاریخی مسابقات و کنفرانس ریاضی در ایران گفت: 55 سال پیش مسابقات ریاضی در آمریکا برگزار می شد و من به این فکر کردم که چرا این مسابقات در ایران نباشد. بنابراین بحث تشکیل انجمن ریاضی در دانشگاه شیراز شکل گرفت و اولین کنفرانس ریاضی نیز در این دانشگاه اتفاق افتاد.
این ریاضیدان ادامه داد: در بهار سال 1349 اولین کنفرانس ریاضی با حضور اساتید این رشته از سراسر کشور با دو محور گسترش پژوهش در ریاضیات و روند بهتر آموزش آن در دانشگاه شیراز برگزار شد.
وی ادامه داد: دومین کنفرانس در دانشگاه صنعتی شریف و همچنین سومین در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
بهزاد افزود: تعیین واژه ها و اصطلاحات ریاضی از دیگر اقدامات در این کنفرانس ها بود. در آن زمان تعیین شد که دانشجویان را به المپیاد های بین المللی بفرستیم.
بنیان گذار مسابقات ریاضی در ادامه عنوان کرد: چهارمین دوره کنفرانس و اولین مسابقات ریاضی در دانشگاه تهران اتفاق افتاد. تمام مدال آوران امروز نتیجه همان کنفرانس ها هستند. شما جوانان و دانشجویان نپرسید که انجمن ریاضی یا کشور چه کار برای ما می کند بلکه از خود بپرسید که شما برای پیشرفت کشور و انجمن چه کار می توانید انجام دهید که راز موفقیت و ارتقا کشور و انجمن است.
یادآور می شود، مهدی بهزاد از چهره های ماندگار و ریاضیدان کشور و همچنین از پیشگامان در نظریه گراف است. وی در دانشگاه هایی از جمله شهید بهشتی، میشیگان، صنعتی شریف، و ایالتی میشیگان و ام آی تی تدریس کرده ‌است. همچنین وی از مؤسسین انجمن ریاضی ایران و اولین دبیرکل فرهنگستان علوم ایران است.
** 550 نفر در مسابقات ریاضی انجمن مدال آوری کرده اند
همچنین دبیر همایش مدال آوران مسابقات ریاضی دانشجویی کشور توسط انجمن ریاضی ایران در دانشگاه صنعتی امیر کبیر اظهار کرد: مسابقات ریاضی 42 دوره با کیفیت برگزار شده و تا کنون 550 مدال آورنده داشته است.
امید نقشینه ارجمند گفت: برای دعوت از این 550 نفر در این همایش بسیاری از آنها در کشور نبوده و فقط 80 نفر در این کنفرانس شرکت کرده اند.
اولین همایش مدال آوران مسابقات ریاضی دانشجویی کشور توسط انجمن ریاضی ایران با همکاری بنیاد ملی نخبگان استان تهران و دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد.
همچنین در این همایش از روسای کمیته علمی مسابقات انجمن ریاضی در 42 سال گذشته، اساتید پیشکسوت رشته و خانواده مرحوم مریم میرزاخانی تجلیل شد.
انتهای پیام /*

مشاهده
ممنوعیت استفاده غیرورزشی از فضاهای ورزشی داخل و خارج مدارس

مهرزاد حمیدی
بخشنامه ممنوعیت استفاده غیرورزشی از فضاهای ورزشی داخل و خارج مدارس به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، مهرزاد حمیدی، با اشاره به ابلاغ بخشنامه‌ای به مدیران کل و معاونان تربیت‌بدنی استان‌ها، از ممنوعیت استفاده غیرورزشی از فضاهای ورزشی داخل و خارج مدارس خبر داد.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت خاطرنشان کرد: این بخشنامه باهدف منع استفاده غیرورزشی از فضاهای ورزشی برای استفاده حداکثری دانش‌آموزان مدارس از اماکن و فضاهای ورزشی داخل و خارج مدارس به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها ارسال‌شده است.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، شایان‌ذکر است در بخشی از این بخشنامه خطاب به معاونان تربیت‌بدنی و سلامت، روسای ادارات تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی آموزش‌وپرورش استان و کارشناس مسئولان و کارشناسان تربیت‌بدنی مناطق و شهرستان‌ها آمده است: با عنایت به تأکید مقام عالی وزارت به توسعه زیرساخت‌های ورزشی و توجه به فراهم کردن امکانات و تجهیزات لازم برای اجرای هرچه‌ بهتر ساعات درس تربیت‌بدنی و فعالیت‌های فوق‌برنامه ورزشی دانش‌آموزان، مقتضی است دستور فرمایید از استفاده غیرورزشی از فضاهای ورزشی داخل و خارج مدارس، جداً جلوگیری به عمل آید.

انتهای پیام

مشاهده
رئیس پلیس راهور ناجا در جمع خبرنگاران: بیش از ۱۰ میلیون همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس‌یار راهور داریم

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: امروز در کشور بیش از ۱۰ میلیون، همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس‌یار راهور داریم که پلیس راهور ناجا را همراهی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار کمال هادیان‌فر صبح امروز در همایش سراسری «همیاران پلیس» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نقش همیاران پلیس بیش از ۱۸ درصد در کاهش تصادفات مؤثر بوده است.

وی افزود: یعنی در طول ۱۳ سال از سال ۸۴ تاکنون که در کشور بیش از ۴۰۰۰ نفر همیار پلیس در جاده داشتیم، امروز تعداد همیاران ما به بیش از ۱۴ هزار همیار رسیده است.

سردار هادیان‌فر تصریح کرد: تأثیر بسزای کاهش ۱۸ درصد تصادفات با همکاری همیاران پلیس در کشور قابل رؤیت است.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: امروز در کشور بیش از ۱۰ میلیون، همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس‌یار راهور داریم که پلیس راهور ناجا را همراهی می‌کنند.

وی بیان کرد: امیدوار هستیم با برنامه‌ریزی خوبی که در این مدرسه و مدارس دیگر انجام شده است (هماهنگی طرح همیاران پلیس) که البته به شکل نمادین است (۷۵۰ مرکز) که در آن طرح همیاران پلیس برگزار می‌شود.

سردار هادیان فر ادامه داد: متأسفانه در نوروز ۹۷، بیش از ۱۳۰۰ کشته بر اثر تصادفات جاده‌ای کشور داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته، تقریباً ۱۸.۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس راهور ناجا اظهار کرد: عمده علت تصادفات، عدم توجه به جلو، سرعت و سبقت غیرمجاز، خواب‌آلودگی و خستگی رانندگان بوده است که در راستای کاهش تصادفاتی که عاملشان این عوامل است، ما مکرراً توصیه می‌کنیم به نکات ایمنی و راهنمایی و رانندگی دقت کنند.

به گفته وی، بیشتر تصادفات در مرز ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد.

سردار هادیان فر خاطرنشان کرد: طی جلساتی که با وزیر راه در ناجا برگزار شده، برنامه‌های بسیار جدی برای کاهش نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها و شهرها در نظر گرفته شده و امیدواریم تا قبل از شروع سال جدید، این نقاط به حداکثر ممکن برسد ولی ما معتقد هستیم که اصلی‌ترین عامل تصادف، عامل انسانی است یعنی اگر راننده از سرعت مطمئنه استفاده کند، شتاب در حرکت نداشته باشد، به روبرویش، توجه و قوانین را رعایت کند، تصادفات کاهش چشمگیری خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: خواسته ما از دولت محترم این است که با توجه به دغدغه‌ها و نگرانی‌های اصلی مردم و مقام معظم رهبری و مسئولین کشور و ریاست محترم جمهوری بحث تصادفات و تلفات جاده‌ای است که ما متأسفانه امسال نسبت به سال گذشته تقریباً ۱۶۰ نفر بیشتر در جاده‌های کشور بر اثر تصادف جان خود را از دست داده‌اند.

هادیان‌فر با بیان اینکه هشت دهم درصد افزایش تلفات در سال گذشته داشته‌ایم ادامه داد: دولت با پشتیبانی‌های جدی و در واقع با حمایت از سایر دستگاه‌های وزارت رفاه و وزارت بهداشت و یک برنامه جدی برای کاهش تلفات و تصادفات داشته باشیم ما نیازمند این حمایت‌ها هستیم.

رئیس پلیس راهور گفت: یکی از دغدغه‌های جدی ما که در واقع در کشورهای توسعه یافته است افزایش تصادفات و در واقع تلفات جاده‌ای هست. این برای نظام جمهوری اسلامی خوب نیست که سالانه بیش از ۱۴ هزار نفر در جاده‌های کشور بر اثر تصادف فوت کنند و ۳۱۵ هزار نفر مجروح شوند و بخش زیادی از این افراد گذشته از اینکه خانواده‌های آنها از هستی ساقط می‌شوند بیشتر منتج به معلولیت‌های دائمی می‌شوند به همین خاطر امیدواریم دولت محترم کمک سایر نهادها بتوانیم این تصادفات و تلفات را کاهش بدهیم.

وی ادامه داد: نظارت‌های هوشمند و سیستمی را باید افزایش بدهیم. ما خیلی به دنبال اصطکاک بین پلیس و مردم نیستیم. خیلی به دنبال جریمه کردن نیستیم امیدوارم کمپین‌های دراین‌باره درست شود تحت عنوان روز بدون کشته، روز بدون تصادف، روز بدون حادثه.

هادیان‌فر گفت: ما تقریباً ۴۶ درصد کشته شدگان در حین انتقال و بخشی هم در حین درمان از دست می‌روند. به همین منظور جلساتی فرمانده ناجا با رئیس اورژانس کشور و وزیر بهداشت داشته‌اند و پیش‌نویس تفاهم نامه‌ای را تنظیم کرده‌ایم. این خبر خوش را باید بدهم که وزیر بهداشت اراده دارند که این تفاهم نامه در کشور اجرایی شود که در واقع ما میزان خسارت در انتقال مجروحان تصادف و درمان آنها به حداقل ممکن برسد.

مشاهده
رئیس سازمان نوسازی مدارس : افزایش 5.5 برابری بودجه نوسازی مدارس در سال 98

سازمان نوسازی مدارس کشور با نظر مساعد دولت و مجلس شورای اسلامی مبنی بر تعیین سه هزار و 850 میلیارد تومان اعتبار که افزایش 5.5 برابری را نشان می دهد، به استقبال سال 98 می رود.
افزایش 5.5 برابری بودجه نوسازی مدارس در سال 98
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اعلام این مطلب گفت: از سال 85 تا پایان سال 91 اعتبارات این سازمان از محل طرح تخریب و بازسازی در مجموع چهار هزار میلیارد تومان بوده این در حالی است که در لایحه بودجه سال 98، به تنهایی برای یک سال این رقم یعنی حدود چهار هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
«مهراله رخشانی‌مهر» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اضافه کرد: برای اولین‌بار در امسال به اندازه مبلغی که خیرین مدرسه‌ساز در قالب جشنواره نوزدهم که سال گذشته برگزار شد و مبلغ 400 میلیارد تومان تعهد کرده بودند، این سازمان نیز تخصیصی داشته و اعتباری معادل 650 میلیارد تومان برای انجام پروژه‌های مشارکتی تخصیص داده شد.
وی تصریح کرد: سال 96 میزان آورده سازمان نوسازی در پرژه‌های مشارکتی صد درصد تخصیص پیدا کرد و برای سال 97 نیز تخصیص‌ها بیشتر از آورده خیرین بود به گونه‌ای که اعتبارات امسال با تخصیص 110 درصدی همراه بود و در مجموع اعتباری حدود یک هزار و 680 میلیارد تومان برای اتمام این پروژه‌ها همچنین تخریب و بازسازی و پروژه‌های نیمه تمام استانی و ملی به استان‌ها ابلاغ شد.
معاون عمرانی وزیر آموزش وپرورش یادآور شد: برای سال 98 نیز آورده دولت برای انجام پروژه‌های مشارکتی با خیرین مدرسه‌ساز یک هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد و این رقم با میزان تعهدات خیرین که آن هم یک هزار میلیارد تومان است، برابری می‌کند.
رخشانی‌مهر با بیان اینکه علاوه بر این، سازمان نوسازی دارای ردیف‌های بودجه‌ای از جمله تخریب و بازسازی و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استانی و ملی است، اضافه کرد: در بخش ردیف‌های متفرقه نیز سهم این سازمان از محل عوارض گاز برای استانداردسازی وسایل گرمایشی و سرمایشی هر سال مشخص می‌شود که این رقم از 20 درصد به 50 درصد در سال آینده افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم پس از تکمیل و تحویل به بهره برداران، نحوه نگهداری است، یادآورشد: اگر نگهداری مناسب و به موقع از فضاهای آموزشی به ویژه در بخش تاسیسات صورت نگیرد ساختمان در مدت زمان کوتاهی مستهلک می‌شود و هزینه تعمیرات و بازسازی آن بیشتر خواهد بود.
رئیس سازمان نوسازی مدارس اظهار داشت: بر اساس سند زیر نظام فضا و تجهیزات، نگهداری و تعمیرات جزئی با ادارات کل آموزش و پرورش و تعمیرات اساسی مدارس و نظارت با سازمان نوسازی است که به دلیل برخی اختلاف نظر و ابهام درباره تعمیرات جزئی و کلی، فصل مشترک این مساله استخراج شد و جزئیات آن در اختیار استان‌ها قرار گرفت.
رخشانی‎مهر با تاکید بر اینکه اکنون دو هزار و 500 پروژه مشارکتی نیمه‌تمام در سراسر کشور وجود دارد که برای تکمیل آنها باید برنامه‌ریزی شود، عنوان کرد: به نظر می‌رسد با میزان آورده دولت به مبلغ هزار میلیارد تومان و همین مبلغ که میزان تعهد خیرین است، سال آینده بخش زیادی از این پروژه‌ها تکمیل و تحویل آموزش و پرورش شود.
وی با اشاره به اینکه سال آینده برای ردیف‌های تخریب و بازسازی و پروژه‌های نیمه تمام استانی و ملی نیز یک هزار و 850 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، گفت: در مجموع اعتبارات نوسازی برای سال آینده با افزایش 5.5 برابری همراه خواهد بود و ترجیح بر این است که سال 98 پروژه جدیدی آغاز نشود و صرفا به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بپردازیم.
معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با بیان این مطلب که اکنون 136 هزار کلاس درس فاقد استانداردهای لازم داریم، ادامه داد: منظور از نبودِ استاندارد این است که وسایل گرمایشی یا بخاری نفتی است یا بخاری گازی است که استاندارد بوده ولی ایمن نیستند زیرا بر اساس مبحث 19 مقررات ملی ساختمان بردن بخاری نفتی و گازی در اماکن عمومی، مدارس، سالن‌های اجتماعات و خوابگاه‌ها ممنوع است بنابراین برای جمع‌آوری این بخاری‌ها باید برنامه‌ریزی شود.
رخشانی‌مهر یادآور شد: تعداد کلاس‌های فاقد وسایل گرمایشی استاندارد پیش از این 270 هزار کلاس بود که اکنون این تعداد به 136 هزار کلاس رسیده است و این تعداد باقی مانده نیز اغلب در مناطقی است که زیر ساخت‌های لازم برای استانداردسازی فراهم نبوده به این معنا که گاز‌کشی به روستاها انجام نشده و یا برق مدرسه برای استفاده از بخاری‌های تابشی جوابگو نبوده است.
وی اضافه کرد: از سال 92 به بعد به دلیل سرعت بالای گازرسانی به روستاها در بسیاری نقاط علمک گاز تا در مدرسه رفته به همین خاطر درصددیم تا تمامی بخاری‌های نفتی در مناطقی که گازکشی شده را جمع‌آوری کنیم البته اخیرا شورای اقتصاد دستگاه‌های اجرایی را ملزم کرده که بخاری هرمتیک (هوشمند و کم مصرف) را می‌توان جایگزین بخاری‌های نفتی و گازی کرد و با این شرایط به نظر می‌رسد سال آینده بسیاری از نگرانی‌ها برطرف شود.
رئیس سازمان نوسازی مدارس خاطرنشان کرد: زمستان امسال به دلیل رعایت نکات ایمنی در مدارس دولتی و ارائه آموزش‌های لازم، استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی و قراردادن بخاری گازی در قفسه‌هایی که با دانش‌آموزان برخورد نکند، باعث شد آتش‌سوزی در مدارس به حداقل برسد.
رخشانی‌مهر اضافه کرد: از دیگر اتفاقات خوب برای سازمان نوسازی مدارس افزایش سهم ما از محل اعتبارات قیر است که از سه درصد در سال 97 به 5 درصد برای سال 98 رسیده است. / ایرنا

مشاهده
رویکرد کارآفرینی EDGE از سوی پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

اولین رویکرد کارآفرینی Edge با موضوع هوش مصنوعی از سوی پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

به گزارش ایسنا، این رویکرد با هدف آشنایی جامعه استارتاپی و علاقه‌مندان کارآفرینی به تکنولوژی‌های پیشرفته برگزار شد.

در این رویکرد، دکتر امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری در ابتدا با اشاره به اینکه حوزه‌های هوش مصنوعی به دلیل مرتبط بودن با یکدیگر جدا ناپذیرند و ما ناچار هستیم از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده کنیم، گفت: وزارت ارتباطات داده‌های عظیمی را در موضوعات مختلف مثل پزشکی و بورس در صنایع فراهم می‌کند تا دانشجویان و پژوهشگران بتوانند از آن استفاده کنند.

معاون وزیر در ادامه به گفت‌وگوی تخصصی و پرسش و پاسخ با کارآفرینان تأثیرگذار پرداختند.

همچنین در ادامه این رویکرد، بنیان‌گذار سه استارتاپ شناخته شده (خبریو، نظربین و لینکپ) به تشریح داستان کسب و کار خود پرداختند و از تأثیر هوش مصنوعی بر استارتاپ‌ها و صنایع کارآفرینی کشور توضیح دادند.

در ادامه مسعود ابراهیمی رئیس پارک فناوری دانشگاه تربیت مدرس نیز با اشاره به فعالیت چند ساله این پارک گفت: حدود ۱۲۰ شرکت دانش‌بنیان تحت پوشش پارک هستند که تنها ۵ تا ۱۰ درصد این شرکت‌ها فعالیت قابل قبول دارند. شرکت‌هایی می‌توانند فعالیت قابل قبول داشته باشند که به پارک فناوری به عنوان تکیه‌گاه نگاه نکنند و فعالیت مستقل خودشان را ادامه دهند. در مقابل ما هم به این شرکت‌ها از طریق ارائه سرویس کمک خواهیم کرد. به دلیل محدود بودن منابع ترجیح می‌دهیم شرکت‌هایی را حمایت کنیم که با جدیت بیشتری کار می‌کنند.

رئیس پارک فناوری دانشگاه تربیت مدرس با بیان مزایای ورود شرکت‌ها به پارک گفت: این شرکت‌ها می‌توانند از برند پارک فناوری استفاده کنند و از این طریق اعتماد کارفرما را جلب کنند. همچنین از حمایت‌هایی مثل سالن جلسات، خدمات اداری و شرکت در نمایشگاه‌ها و دوره آموزشی بهره‌مند شوند. همچنین پارک فناوری دانشگاه شهید مدرس ۸۰ درصد هزینه مشاوره برای این شرکت‌ها را پرداخت می‌کند. اولویت پذیرش پارک فناوری با شرکت‌هایی است که در حوزه آی‌تی، هوش مصنوعی، نفت و انرژی، کشاورزی و علوم دامی، مهندسی پزشکی و حوزه هنر و علوم انسانی فعالیت می‌کنند.

ابراهیمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این پارک فناوری که کمکی به دانشجویان ایده‌دار می‌کند، گفت: همانطور که در شش ماه گذشته حدود ۴۰ دوره آموزشی و ترویجی برگزار کردیم، در سال ۹۸ نیز حدود ۵۰ دوره اجرایی خواهیم کرد. همچنین ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در سال ۹۸ برای حمایت از پایان‌نامه دانشجویی که منجر به تجاری‌سازی می‌شود، در نظر گرفته شده است. این پایان‌نامه‌ها مرحله به مرحله غربالگری می‌شود و به سه پایان‌نامه برتر ۱۰۰ میلیون تومان سرویس ارائه خواهد شد و ورودشان به مرکز رشد حتمی می‌شود.

وی در ادامه صحبت‌هایش به رابطه صنعت و دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: تا زمانی که علم جایگاهش را در جامعه ما پیدا نکند، ارتباط بین صنعت و دانشگاه انجام نمی‌شود. اگر جایگاه اصلی معلم و استاد را به درستی تعریف کنیم جایگاه علم به دنبال آن هم تعریف می‌شود و حلقه اتصال دانشگاه و صنعت نیز به وجود می‌آید.

رئیس پارک فناوری دانشگاه تربیت مدرس در پایان با بیان اینکه صنعت دانشگاه را قبول ندارد، گفت: صنعت می‌خواهد با هزینه کم کار با کیفیت بالا تحویل بگیرد در حالی که دانشگاه‌ها متناسب با بودجه‌ای که در اختیار دارند می‌توانند کار ارائه دهند.

انتهای پیام

مشاهده
گفتگوی مهر با روسای دانشگاهها؛ حجم قراردادهای صنعتی دانشگاهها افزایش یافت

به گفته مسئولان آموزش عالی رشد ارتباط دانشگاه و صنعت در سالهای اخیر نقش دانشگاهها را در رفع نیازهای کشور پررنگ تر کرده و در این مسیر پژوهش های علوم انسانی نیز جان تازه ای به خود گرفته اند.

خبرگزاری مهر _ گروه حوزه و دانشگاه؛ زهرا ساختمانیان: در دیدارهای مسئولان علمی و آموزش عالی کشور با مقام معظم رهبری طی ماه های گذشته موضوع مسئله محوری آموزش عالی و فناوری از سوی ایشان مورد تاکید قرار گرفت تا با اجرای این موضوع جامعه دانشگاهی و علمی به صورت هدفمند و کاربردی در رفع نیازهای جامعه و کشور فعالیت کنند.

بنابراین وزارت علوم که متولی اصلی آموزش و پژوهش به شمار می رود، برای تحقق موضوع مساله محوری در کشور از سوی جامعه دانشگاهی برنامه هایی تدوین کرده که مهمترین آنها اجرای فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت با هدف شناسایی و رفع مشکلات و انعقاد قراردادهای کاربردی است.

دانشگاه ها نیز طی چند سال اخیر به دنبال ورود به نظام نوین آموزش عالی هستند که محوریت آن مسئولیت پذیری اجتماعی با هدف افزایش تعامل در راستای حل مشکلات و معضلات جامعه و صنعت است. بنابراین این مراکز به دنبال اجرای طرح های تحقیقاتی کاربردی معطوف به رفع مشکلات جامعه و صنعت هستند که تبلور این امر در رشد قراردادهای آنها با مراکز صنعتی و خدماتی قابل مشاهده است.

دعوت وزارت علوم از صنایع برای همکاری

وزیر علوم معتقد است طی یک سال گذشته آموزش عالی کشور منتظر دستگاه ها و صنایع مختلف نبوده بلکه این وزارتخانه به سمت مراکز رفته تا بتواند نقش اجتماعی خود را در کشور ایفا کند. منصور غلامی وزیر علوم در جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر کشور اعلام کرد که رویکرد دانشگاه ها و آموزش عالی کشور حل چالش های موجود در جامعه است.

وی گفت: برای اولین بار از صنایع و دستگاه های مختلف خواسته ایم که نیازهای خود را در بخش فناوری مطرح کنند تا با ورود به این مسائل در رفع آنها فعالیت کنیم.

در این راستا وزارت علوم اقدام به راه اندازی فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت کرد که براساس آن اعضای هیئت علمی جوان در دوره های پیمانی تا رسمی و رسمی آزمایشی تا قطعی باید ۶ ماه از خدمت خود را در صنعت و جامعه حاضر شوند. برای اجرای این طرح وزارت علوم با نهادها و وزارتخانه های مختلفی تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

برای اجرای بهتر این طرح، وزارتخانه های علوم و صنعت تفاهم نامه همکاری منعقد کردند که هدف آن ایجاد فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیئت علمی در واحدهای صنعتی بود.

کمک به افزایش شناخت اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از فضای کار، تولید و صنعت، تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، استفاده مفید و موثر از امکانات آزمایشگاهی و تجهیزات واحدهای صنعتی و معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهت دهی به تحقیقات دانشگاهی و توسعه دانش‌های کاربردی و مورد نیاز صنعت از دیگر محورهای این تفاهم نامه به شمار می رود.

تفاهم نامه وزارت علوم با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروی مسلح نیز در راستای اجرایی سازی آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت منعقد شد که هدف آن استفاده از ظرفیت و توان اعضای هیات علمی، تامین نیازهای بخش دفاع با تاکید بر دو مولفه بومی سازی و روزآمدی و انتقال یافته‌های جدید دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در حوزه علم و فناوری مرتبط با بخش دفاع به سازمان‌های دفاعی در راستای ارتقا توان علمی و فنی صنایع دفاعی است.

باتوجه به اینکه در برخی موارد فعالیت های علمی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی با پراکندگی هایی مواجه است بنابراین نتایج پژوهش ها نمی تواند به عرصه کاربرد تبدیل شود که انعقاد تفاهم نامه میان وزارت علوم با دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف موجب هدفمندسازی فعالیت ها خواهد شد.

به طور مثال وزارت علوم در سال جاری تفاهم نامه ای با سازمان حفاظت محیط زیست به منظور تقویت و برقراری ارتباط منسجم دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی با جامعه و صنعت در تمامی حوزه‌های علمی و به ویژه حفاظت از محیط زیست و همچنین عملیاتی کردن یافته‌های اعضای هیئت علمی و آشنایی آنها با نیازهای واقعی صنعت، محیط زیست و جامعه، منعقد کرد.آمارهای رو به رشد قراردادهای صنعتی دانشگاه ها

با وجود مشکلات مالی و کمبودهای بودجه ای که کشور با آن مواجه است اما دانشگاه های کشور آستین همت را بالا زده و بیش از هر زمان دیگری موضوع ارتباط با صنعت را جدی گرفته اند تا نقش پررنگ تری در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور در شرایط کنونی داشته باشند.

به گفته روسای دانشگاه های کشور میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه ها در سال جاری نسبت به سال های گذشته از وضعیت بهتری برخوردار است و این مراکز با رشد میزان و تعداد قراردادهای صنعتی مواجه هستند.

برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر براساس تبدیل به نسل سوم دانشگاه ها تدوین شده بنابراین علاوه بر اینکه صنایع و دستگاه های مختلف برای رفع نیازهای تحقیقاتی خود به این دانشگاه مراجعه می کنند، مسئولان دانشگاه نیز به سمت شناسایی نیازهای صنایع و جامعه حرکت کرده اند.

احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر معتقد است هر بخش صنعتی ساختار و شرایط خاصی دارد و با برنامه ریزی های مناسب می توان با استفاده از توانمندی های کشور اقدام به رفع نیاز آنها کرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر درحال تحول در مدل های همکاری با صنعت خود است، گفت: میزان قراردادهای صنعتی این دانشگاه نسبت به سال های گذشته ۲.۵ برابر رشد کرده است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: ساختارهای موجود در کشور مربوط به دانشگاه های نسل اول است در حالی که دانشگاه ها به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم در حال حرکت هستند تا بتوانند در اقتصاد نقشی را ایفا کنند.

همکاری دانشگاه تربیت مدرس با ۸ وزارتخانه

دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاهی جامع به شمار می رود و در راستای توسعه فعالیت های خود در حوزه ارتباط با صنعت قراردادهای پژوهشی و تحقیقاتی با وزارتخانه های مختلف منعقد کرده است.

یعقوب فتح اللهی، معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس گفت: این دانشگاه با دستگاه ها و نهادهای مختلفی در قالب قراردادهای پژوهشی ارتباط دارد که از جمله آنها می توان به سازمان محیط زیست، وزراتخانه های نیرو، بهداشت، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نفت و کشور اشاره کرد.

وی افزود: میزان قراردادهای این دانشگاه در سال ۹۳ حدود ۱۲۲ عنوان با ۱۲ میلیارد تومان بود که این میزان در سال ۹۴ به ۱۰۴ عنوان قرارداد با ارزش ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسید.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: در سال ۹۵ تعداد قراردادهای صنعتی این دانشگاه ۱۲۴ عنوان با حدود ۱۲ میلیارد در سال ۹۶ این دانشگاه ۸۹ عنوان قرارداد با ۳۷ میلیارد و در سال ۹۷ نیز دانشگاه ۱۶۲ عنوان قرارداد با ارزش ۲۲ میلیارد تومان منعقد کرده است.

وی تاکید کرد: در دانشگاه تیمی برای توسعه ارتباط با صنعت و جامعه تدوین شده که در این تیم نمایندگان دانشکده های مختلف حضور دارند.

جان تازه بر قراردادهای پژوهشی علوم انسانی

با وجود آنکه استفاده از ظرفیت حوزه علوم انسانی در جامعه به تازگی در میان نهادهای مختلف کشور مورد توجه قرار گرفته است اما حضور تنها دانشگاه تخصصی این حوزه در رفع نیازهای جامعه قابل توجه است چراکه میزان قراردادهای پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی نسبت به ۵ سال گذشته ۴۰ برابر رشد داشته است.

حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در این باره به مهر گفت: برنامه داریم ۱۱ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی با دستگاه های اجرایی و مراکز صنعتی مختلف در حوزه علوم انسانی منعقد کنیم.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: اگر بتوانیم موضوع ارتباط دانشگاه با جامعه و انعقاد قراردادهای پژوهشی در حوزه علوم انسانی را نهادینه و در ساختار دانشگاه وارد کنیم بنابراین یک همکاری ساختاری با حوزه اجرا به صورت متداول خواهیم داشت.

ورود دانشگاه علامه به آسیب ها و جرایم اجتماعی

حمیدرضا علومی معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این خصوص تاکید دارد که این دانشگاه با هدف ورود به رفع مشکلات جامعه بر موضوع آسیب های اجتماعی متمرکز شده است و اکنون پروژه اجرایی با محوریت شناسایی علل و عوامل جرایم و اختلافات را پیگیری می کند.

وی عنوان کرد: همچنین این دانشگاه با قوه قضائیه پروژه اجرایی مشترکی با محوریت شناسایی علل و عوامل جرایم و اختلافات انجام می دهد.

دانشگاه علامه با قوه قضائیه پروژه اجرایی مشترکی با محوریت شناسایی علل و عوامل جرایم و اختلافات انجام می دهدمعاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: هدف ما نزدیکی دانشگاه به جامعه و صنعت است تا از این طریق بتوانیم مشکلات را رصد و برای آنها راهکار علمی ارائه کنیم.

ارزش ۱۰۰ میلیارد تومانی قراردادهای صنعتی دانشگاه تهران

رئیس دانشگاه تهران نیز معتقد است علی رغم اینکه هنوز در کشور به مرحله ایده آل در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت نرسیده ایم اما فعالیت های این دانشگاه نسبت به سال گذشته بهبود یافته است.

براساس اعلام محمود نیلی احمدآبادی این دانشگاه نسبت به سال گذشته درخصوص موضوع ارتباط با صنعت رشد مختصری داشته و ارتباطمان در این زمینه تا اندازه ای بهبود یافته است.

وی با بیان اینکه فاصله تا توانمندی های دانشگاه و نیاز کشور بسیار زیاد است، افزود: دانشگاه تهران با دستگاه های متعددی ارتباط دارد که اکنون آمار آن را ندارم.

رئیس دانشگاه تهران در گفتگو با مهر افزود: دریافت های مالی دانشگاه در ارتباط با صنعت تا کنون حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده این درحالی است که ارزش قرارداد های ما بالای ۱۰۰ میلیارد تومان براورد شده و این رقم نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

ورود دانشگاه شهیدبهشتی به قراردادهای علوم انسانی

موضوع ارتباط با صنعت تنها مختص رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه نیست و در سال های گذشته دانشگاه های جامع تلاش کرده اند زوایای مختلف این ارتباط را شکل دهند به نحوی که دانشگاه شهید بهشتی نیز علاوه بر انجام قراردادهای پژوهشی فنی و مهندسی درحال انجام قراردادهای پژوهشی در حوزه علوم انسانی نیز هست.

دانشگاه شهید بهشتی در سال جاری حدود ۳۱ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی منعقد کرده که بخشی از آنها در حوزه علوم انسانی قرار دارد.

به گفته حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی این دانشگاه برنامه دارد در تمامی حوزه ها از جمله صنعت، خدمات و کشاورزی موضوع ارتباط با صنعت و جامعه را پیگیری کند.

وی تاکید کرد: برنامه داریم پایان نامه و رساله های دوره دکتری و کارشناسی ارشد را به سمت نیازهای حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی سوق دهیم به نحوی که ۲۰ درصد پایان نامه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه براساس نیازهای کشور باشد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی به مهر گفت: علی رغم وجود مشکلات مالی در کشور قراردادهای این دانشگاه رو به افزایش است. این دانشگاه پروژه هایی در زمینه برق، فناوری اطلاعات و دیگر موضوعات با نهادها و دستگاه های مختلف دارد.

وی افزود: تعداد قراردادهای این دانشگاه در سال ۹۶ حدود ۳۱ میلیارد تومان بود که در سال جاری نیز همین حدود است و باتوجه به اینکه سال مالی پروژه های صنعتی تیرماه است بنابراین تا آن زمان تعداد پروژه های این دانشگاه افزایش می یابد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: باتوجه به اینکه دانشگاه شهید بهشتی یک دانشگاه جامع است بنابراین در زمینه های روانشناسی، پروژه های مربوط به بانکها و جاده ابریشم نیز فعالیت می کند.

صدوق اظهار داشت: همچنین این دانشگاه با سازمان انرژی اتمی در بخش آزمایشگاه روانشناسی برای آسیب هایی که محیط های ریسک پذیر دارند فعالیت می کند.

توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت علی رغم مشکلات مالی کشور

علی رغم مسائل اقتصادی که در جامعه وجود دارد اما میزان قراردادهای پژوهشی دانشگاه علم و صنعت با صنایع و سازمان های مختلف رشد ۱۲ درصدی داشته است. جبار علی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت در این زمینه به مهر گفت: ارتباط دانشگاه با صنعت تا اندازه ای نسبت به سال گذشته ارتقا یافته است.

وی ادامه داد: علی رغم مسائل اقتصادی موجود در جامعه، مشکلات اقتصادی سازمان های اجرایی و شرکت های خصوصی و شرکت های دولتی اما نسبت به سال گذشته ارتباط بهتری با صنعت برقرار کرده ایم.

رئیس دانشگاه علم و صنعت: علی رغم مسائل اقتصادی موجود در جامعه، مشکلات اقتصادی سازمان های اجرایی و شرکت های خصوصی و شرکت های دولتی اما نسبت به سال گذشته ارتباط بهتری با صنعت برقرار کرده ایمرئیس دانشگاه علم و صنعت افزود: سال گذشته حدود ۱۸ میلیارد تومان قرارداد صنعتی بین اعضای هیئت علمی دانشگاه و صنعت منعقد شد که امسال پیش بینی می کنیم این رقم تا ۲۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

ذاکری عنوان کرد: در مجموع می توان گفت، قراردادهای اعضای هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد رشد یافته است.

ایجاد مراکز تحقیق و توسعه صنایع در دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد برای توسعه موضوع ارتباط با صنعت اقدام به راه اندازی مرکزی کرده است که واحدهای تحقیق و توسعه صنایع مختلف در آن ایجاد می شوند بنابراین میزان قراردادهای صنعتی این دانشگاه در سال جاری ۵۰ درصد رشد داشته است.

محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این خصوص به مهر گفت: در استان خراسان حدود ۶ هزار واحد صنعتی که عموما بخش خصوصی هستند فعالیت می کنند بنابراین این موضوع بستری فراهم کرده که بتوانیم راحت تر با صنایع ارتباط برقرار کنیم.

وی افزود: در دانشگاه فردوسی مشهد مرکز تحقیق و توسعه صنعت تشکیل شده که در این مرکز صنایع می توانند واحد تحقیق و توسعه راه اندازی کنند.

دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: باتوجه به استقبالی که صورت گرفت اولین مرکز ما به صورت کامل تکمیل شده و به دنبال راه اندازی مرکز دوم هستیم که این امر کمک بسیاری به توسعه ارتباط با صنعت دانشگاه کرده و اکنون میزان قراردادهای صنعتی ما نسبت به گذشته ۵۰ درصد رشد یافته است.

کافی اظهار داشت: قراردادهای صنعتی این دانشگاه در حوزه های علوم انسانی و فنی و مهندسی است.

۴ حوزه اولویت دار دانشگاه شریف برای قراردادهای صنعتی

هدفمندسازی پژوهش ها موضوع مهمی است که می تواند دانشگاه ها را به قطب های تخصصی تبدیل کند و همین امر موجب می شود تا صنایع و نهادهای مختلف به دنبال ارتباط تحقیقاتی و پژوهشی با این نوع دانشگاه ها باشند. دانشگاه صنعتی شریف در راستای هدفمندسازی برنامه های خود ۴ حوزه انرژی، محیط زیست، آب و سلامت را اولویت اصلی خود قرارداده است.

محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف معتقد است که انتخاب اولویت برای فعالیت های دانشگاه موجب انعقاد قراردادهای کاربردی در این دانشگاه شده است.

وی به مهر گفت: اولویت های دانشگاه صنعتی شریف برای انجام فعالیت های تحقیقاتی در ۴ زمینه انرژی، محیط زیست، آب و سلامت است که این امر موجب شده تا در این حوزه ها رشد چشمگیری داشته باشیم.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: باتوجه به اینکه این دانشگاه قصد دارد اثربخشی خود در جامعه را تقویت کند بنابراین موضوع ارتباط با صنعت از معیارهای اصلی این دانشگاه به شمار می رود.همکاری ۱۰ دانشگاه برتر برای رفع معضل آلودگی هوای کلان شهرها

دانشگاه ها هریک فعالیت های جداگانه ای برای توسعه ارتباط با جامعه و صنعت انجام می دهند اما ۱۰ دانشگاه برتر کشور برای حل بزرگترین مشکل امروز شهرهای کشور دور یکدیگر جمع شده اند و اقدام به تشکیل کنسرسیومی کرده اند تا براساس آن بتوانند راهکاری برای رفع مشکل آلودگی هوا در ۷ کلان شهر کشور را بیابند.

۱۰ دانشگاه برتر برای حل بزرگترین مشکل امروز شهرهای کشور دور یکدیگر جمع شده اند و اقدام به تشکیل کنسرسیومی کرده اند تا براساس آن بتوانند راهکاری برای رفع مشکل آلودگی هوا در ۷ کلان شهر کشور بیابندمحمد طالعی، معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر در این خصوص به مهر گفت: این کنسرسیوم که با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور تشکیل شده دانشگاه ها را مامور کرده تا طرح فهرست انتشار آلاینده های هوا شامل منابع انسان ساز و ارزیابی سناریوهای اصلی کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها شامل ۷ کلان شهر تهران، کرج، اصفهان، تبریز، اراک، اهواز و شیراز را تهیه کنند.

وی تاکید کرد: این کنسرسیوم فرصتی برای ایفای نقش اجتماعی دانشگاه ها در ارائه راهکارهای حل مشکل آلودگی هوای کلان شهرها به شمار می رود.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت: در اوایل سال جاری با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست این فرصت برای کنسرسیوم فراهم شد تا به منظور ارائه راهکارهای مواجهه با یکی از مشکلات اساسی کشور که معضل آلودگی هوا در کلان شهرها است، به طور موثر ایفای نقش کند.

طالعی گفت: دسته بندی و تعیین سهم منابع عمده آلاینده هوا، تعیین ضرایب انتشار منابع تاثیرگذار، تدوین استراتژی ها و راهکارهای کاهش آلودگی متناسب با سهم هر منبع آلودگی هوا و تعیین اثربخشی راهکارها بر میزان کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، از جمله برنامه ها و اهداف این طرح است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رفاه اجتماعی و سلامت جامعه، وجود هوای پاک برای تنفس است. آلودگی هوا مساله پیچیده‌ای‌ است که حل آن نیازمند اجرای طرح‌های موثر و کاربردی است و مشارکت دانشگاه های سطح یک کشور در این طرح، زمینه ساز مشارکت نخبگان علمی در فرآیند تصمیم سازی در حوزه سیاست گذاری در مواجهه با مسئله آلودگی هوای کلان شهرها را فراهم می کند.

رویکرد دانشگاه آزاد برای ورود به حل مسائل کشور

دانشگاه آزاد اسلامی که 38 درصد آموزش عالی کشور را به خود اختصاص داده برای هدفمند سازی فعالیت های علمی، آموزشی و به خصوص پژوهش های تحصیلات تکمیلی طرح پایش با محوریت پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای را طراحی کرده است که براساس این طرح، نیازها و اولویت های کشور احصا و پایان نامه های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه براساس موضوعات تعیین شده تدوین خواهد شد.

طبق برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان این دانشگاه باید از سال آینده براساس موضوعات و محورهای اعلام شده در طرح پایش، عناوین پژوهشی پایان نامه های خود را انتخاب کنند.

مشاهده
«شهریه» مدارس غیردولتی واقعی می‌شود/ پیش ثبت‌نام فعلا ممنوع مدرسه غیر انتفاعی


مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه پیش ثبت نام مدارس غیردولتی در اسفندماه نداریم و قطعا بعد از سال جدید خواهد بود گفت: البته پیش ثبت نام اگر صرفا نامنویسی باشد مشکلی ندارد.

محمد محسن بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به اینکه در سال‌های گذشته پیش ثبت نام مدارس غیردولتی از اسفندماه شروع می‌شد، آیا امسال نیز پیش ثبت نام مدارس را شاهد خواهیم بود؟ اظهار کرد: پیش ثبت نام مدارس غیردولتی را در اسفندماه نداریم و قطعا بعد از سال جدید خواهد بود.

وی افزود: به دنبال آن هستیم که اطلاعات شهریه مدارس غیردولتی را از طریق موسسان را تا پایان اسفندماه وارد سامانه تعیین شهریه کنیم و شهریه را قبل از شروع ثبت نام‌ها مشخص کرده و در اختیار مردم قرار دهیم.

مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه پیش ثبت نام اگر صرفا نامنویسی باشد مشکلی ندارد عنوان کرد: اما اگر مبلغی به منظور پیش ثبت نام تعیین و دریافت شود قطعاً به منزله تخلف خواهد بود.

محسن بیگی همچنین درباره شهریه مدارس دولتی اظهار کرد: هنوز میزان و درصد رشد شهریه مدارس مشخص نیست، اما همانند سال گذشته و مطابق آیتم‌های الگوی شهریه تعیین می شود.

وی افزود: تغییرات بسیاری نسبت به سال گذشته در آیتم‌ها و پارامترهای موجود ایجاد شده به عنوان مثال اطلاعات پرسنلی، فضای فیزیکی، برنامه‌های کیفیت‌بخشی و اجاره بها به صورت دقیق و کارشناسی شده در سیستم بارگذاری می شود و شهریه به سمت واقعی شدن پیش می‌رود.

مشاهده
معاون آموزشی وزارت علوم عنوان کرد هزینه تحصیل در ایران ۲۰ درصد ارزان‌تر از سایر کشورها/آمار بالای بیکاری فارغ‌التحصیل علوم انسانی

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه هزینه تحصیل در ایران ۱۰ تا ۲۰ درصد ارزان‌تر از سایر کشورها است، گفت: متأسفانه از این محصول ما بسیار ارزان بهره برداری می‌شود که باید برای آن چاره اندیشی شود.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست هم اندیشی، ارتقا ۵ دانشگاه و ۵ واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین المللی که امروز در وزارت علوم در حال برگزاری است، این پروژه را یکی از چهار پروژه اقتصاد مقاومتی در کشور دانست و افزود: از دو سال گذشته در این خصوص طرح فعالیت‌های زیادی انجام شد بطوریکه برای تمام دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی برای پیوستن به این طرح دعوت نامه ارسال شد.

وی در ادامه افزود: براساس شاخص‌های موجود، ۱۶ دانشگاه و ۹ پژوهشگاه برای قرار گرفتن در این برنامه انتخاب شدند. علاوه بر دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مذکور، پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه صنعت نفت و مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی نیز علاقه مند بودند در این طرح پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزشی شرکت کنند. با آن نیز موافقت شد البته اعتباری برای این مرکز و مؤسسه در نظر گرفته نشده است.

دکتر شریعتی نیاسر افزود: در این رابطه تاکنون ۹۰ جلسه کارگروه پروژه، ۳۰ جلسه کمیته هدایت و نظارت پروژه تشکیل شده و همچنین منابع غنی برای آن تهیه و تدوین شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم تصریح کرد: از مراکز و پژوهشگاه‌های منتخب گزارش خواسته شد. تمام اعضا گزارش خود را ارائه دادند و در سال ۹۷ کمیته نظارت و هدایت پروژه مذکور، گزارش‌ها را جمع آوری کرده و درباره آن اظهار نظر کردند. همچنین از دانشگاه‌ها درخواست شد که یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای و سه الی پنج درصد از درآمدهای اختصاصی را به حمایت از این پروژه اختصاص دهند و نیز سه جلسه جهت روش‌های ارتقای علوم انسانی در این جلسات برگزار شد.

وی در ادامه یادآور شد: معیارها و اعتبار سنجی که برای مراکز و پژوهشگاه‌های منتخب مشخص شده بود، بازنگری شد و دانشگاه‌ها نظرات خود را ارائه دادند و براساس بازنگری صورت گرفته، تعداد کل شاخص‌ها از ۴۲ به ۳۷ کاهش یافت. همچنین شاخص دانشمندان با بیش از هزار استناد حذف شد و برای ضرایب مقالات علوم انسانی، هنر، اجتماعی افزایش یافت و چند بند دیگر نیز پیشنهاد و مقرر شد مراکز آموزشی و پژوهشگاه‌ها براساس این شاخص‌ها در سال ۹۷ فعالیت کنند.

شریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود به هزینه تحصیل در ایران اشاره کرد و گفت: هزینه تحصیل در ایران ۱۰ تا ۲۰ درصد ارزان‌تر از سایر کشورهای پیشرفته دنیا است اما محصول ما ارزشی و گران قیمت است و این کالای ما بسیار ارزان به بهره برداری می‌رسد که باید برای آن چاره اندیشی شود.

معاون آموزشی وزیر علوم خاطرنشان کرد: یکی از عوامل مؤثر پیشبرد اهداف طرح مذکور، اهداف پروژه ارتقای ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه به تراز بین المللی، تأمین اعتبار کافی است. پیشنهاد ما اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان سالانه برای این پروژه بود که بنا به دلایلی تأمین نشد.

وی در ادامه با اشاره به اشتغال دانش آموختگان اظهار داشت: دانش آموختگان علوم انسانی بیشتر از سایر حوزه‌ها دارای بیکاری هستند. دانش آموختگان دانشگاه‌های برتر بیکار نمی‌مانند و یا تعداد آنها بسیار کمتر است.

معاون آموزشی وزیر علوم تأکید کرد: کسانی که محصول کار دانشگاه‌ها را استفاده می‌کنند باید هزینه آن را بدهند و اکنون هزینه‌ای که برای مقصود دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود بسیار کم است و مجلس باید چاره‌ای بیندیشد و ما قرار است با معاونت مالی و اداری وزارت علوم طرحی را آماده کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: سیاست ما حمایت از کالای ایرانی است و محصول دانشگاه نیز از این قاعده مستثنا نیست و باید موانع پیشرفت آن رفع شود.

مشاهده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: بیمه نکردن معلمان شاغل در مدارس غیردولتی تخلف است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل گفت: برابر قانون کار، بیمه نکردن معلمان شاغل در مدارس غیردولتی تخلف است و همه مدارس مکلف به بیمه کارکنان خود هستند.
بیمه نکردن معلمان شاغل در مدارس غیردولتی تخلف است
به گزارش ایرنا ، قاسم رحیمی روز یکشنبه در جلسه بررسی مشکلات مدارس غیرانتفاعی که با حضور استاندار اردبیل، مدیرکل آموزش و پروش و نماینده مدارس غیردولتی استان برگزار شد، افزود: رعایت نکردن قوانین کار، بیمه نکردن کارکنان و پرداخت حداقل دستمزدها توسط برخی از مدارس غیر دولتی منجر به صدور آرای سنگین بر اثر انباشت سالیانه این پرداخت ها شده است.
وی بیان کرد: معلمان شاغل در مدارس غیردولتی جزو مشمولان بیمه اجباری محسوب می شوند و طبق قانون، موسسان مدارس وظیفه دارند از لحظه ورود و اشتغال به کار، آنها را بیمه کنند.
رحیمی اضافه کرد: بر اساس رویکرد برخی از مدارس غیردولتی مبنی بر دریافت حق بیمه از حقوق کارکنان این مدارس، این امر هم به موجب قانون تخلف محسوب می شود.
وی همچنین گفت: طبق قانون جدید، کارکنان پاره وقت مدارس غیرانتفاعی هم مشمول بیمه می شوند و این تکلیف قانونی بر عهده مدیران مدارس غیرانتفاعی است تا آنها را نیز بیمه کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که در قانون جدید کارکنان پاره وقت هم مشمول بیمه شده‌اند، تاکید کرد: مدیران مدارس غیر دولتی با توجه به میزان ساعات افراد پاره‌وقت، موظف به بیمه تمام کارکنان هستند و نظارت بر این امر به صورت مشترک با آموزش پروش انجام می شود.
وی با تاکید بر اینکه تمام افرادی که در مدارس غیردولتی شاغل هستند، باید به حقوق خود برسند، افزود: در بحث نظارت و بازرسی هرگز معتقد به برخوردهای چکشی نیستیم، چرا که این برخوردها اغلب به تعدیل نیروی انسانی منجر می شود.
رحیمی با اشاره به مشخص شدن صریح و شفاف حدود، شرایط و دستمزد در قانون کار، بر لزوم آگاه سازی مدیران مدارس غیردولتی بر نحوه عقد قرارداد و پرداخت حق بیمه کارکنان و معلمان این مدارس تاکید کرد/ ایرنا

مشاهده
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران مطرح کرد 32 درصد مدارس مازندران روی ریل فرسودگی/ آموزش و پرورش جز اولویت های مجلس نیست

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه 32 درصد مدارس مازندران فرسوده هستند، گفت:متاسفانه آموززش و پرورش جز اولویت های مجلس نیست.

اسفندیار نظری در گفت وگو با ایسنا مازندارن، یکی از مشکلات اساسی مدارس را کمبود تجهیزات درهنرستان ها و مدارس استاندارد عنوان کرد و اظهار کرد: عدم تخصیص اعتبار از سوی وزارتخانه به مدارس به ویژه مدارس دولتی و تحت تاثیر قرارگرفتن دانش آموزان به فضای مجازی در مدل های مختلف و بی انگیزگی معلمان به دلیل عدم پرداختن به مشکلات، به جهت کمبود اعتبار نیز از دیگر مشکلات پیش روی آموزش و پرورش است.

*مهم ترین چالش های آموزش و پرورش مازندران

وی تاثیر آسیب های اجتماعی بر مدارس و خانوده ها را یکی دیگر از چالش های آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: عدم هماهنگی دستگاه‌هایی مانند وزارت نیرو آب، برق و غیره با آموزش پرورش به علت نداشتن اعتبارات و سرانه در اکثر موارد باعث شد تا مدارس با قطعی آب و برق و غیره دست و پنجه نرم کنند.

وی ادامه داد: می توان ازدیاد جمعیت دانش آموزی و فرسوده بودن بیش از ۳۲ درصد ازمدارس مازندران را هم می توان به مشکلات اساسی آموزش و پرورش اضافه کرد.

*سرنوشت معلمانی که از مجاری رسمی وارد آموزش و پرورش نشده اند!

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با تاکید برتوانمندی بسیار بالای معلمانی که از دانشگاه فرهنگیان و مجاری رسمی وارد سیستم آموزشی شدند ،افزود: متاسفانه از سال 1385 به بعد دخل و تصرف در ورود افراد غیر متخصصی که آموزش های لازم را ندیده اند صورت گرفته که حوزه ابتدایی و متوسطه اول را با چالش های فراوانی روبه روکرده است.

وی گفت: در حال حاضر براساس دستور وزیرآموزش و پرورش اقدام به بازآموزی مجدد و توانمندسازی افرادی که از مجاری رسمی وارد آموزش و پرورش نشده اند شده است.

*مهم ترین ویژگی یک معلم

نظری چهار ویژگی یک معلم را در دانش و مهارت،اعتماد ،ارتباط و انگیزه دانست و افزود: معلمان باید در سه حیطه دانش حرفه ای، عمل حرفه ای و تعهد حرفه ای نیز دارای توانمندی باشند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه سنجش تعادل روانی معلمان جزء کارهای اصلی آموزش و پرورش است، تصریح کرد: نخستین کسی که نسبت به رفتار رمعلم واکنش نشان می دهد دانش آموز است.

وی با بیان اینکه عدم انگیزه های تشویقی و مشکلات اقتصادی معلمان، یکی از نگرانی های آموزش و پرورش بوده که قطعاً در نگاه روانشناسی و انگیزه ای معلم تاثیرگذار است، تصریح کرد: در همین راستا دوره های ضمن خدمت در رابطه با آسیب های اجتماعی،برخوردهای معلم در سطح کلاس، توانمندی هایی که یک معلم باید در سر کلاس داشته باشد و کلاس داری برای معلمان گذاشته شده است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه متاسفانه آموزش و پرورش در نگاه اول دولت و مجلس قرارندارد، خاطر نشان کرد: نگاه دولت و مجلس باید نسبت به آموزش و پرورش تغییر کند .

نظری با اشاره به اینکه رویکرد اول آموزش و پروش بخوان ، حفظ کن ، امتحان بده بود ، گفت: اما در حال حاضر کسب مهارت دانش ، کسب مهارت زندگی ، و کسب مهارت کسب و کاردر مدارس بر روی دانش اموزان در حال تمرین است و همچنین چهار فرصت شادی کردن ، انتخاب، مهارت تفکر و گفت وگو و تحمل هم نوع ، مهارت آموزی در مدرسه برای دانش آموزان ایجاد شده است.

*طرح اسباب بازی در مدارس به صورت ملی در سال آینده

وی گذاشتن اسباب بازی در مدارس را یکی از کارهای پسندیده و تاثیر گذار دانست و افزود: اسباب بازی علاقه و آینده شغلی دانش آموز را از همان ابتدا پایه ریزی می کند و بر روی دانش ، نگرش و مهارت دانش آموزکارمی کند که کشورهایی مانند ژاپن زمان زیادی را از انجام این کار گذراندند اما این طرح امسال به صورت آزمایشی شروع شده و مازندارن هم در این طرح قرار دارد و در سال آینده به صورت برنامه ملی اجرا خواهد شد.

مشاهده
اعتراض فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته‌های مهندسی و معماری مقابل وزارت راه و شهرسازی/ حقوق‌مان برای ورود به بازار کار به رسمیت شناخته نمی‌شود

تعدادی از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته‌های مهندسی که بیشتر به صورت آزاد در کارگاه‌ها کار می‌‌‌کنند، از ساعت ۹ صبح مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آنطور که معترضان مدعی هستند وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی، شرایطِ "دشواری" را برای آنها رقم زده‌اند؛ به نحوی که از یکسری از حقوق شغلی دانشجویان مهندسی در رشته‌های معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک محروم شده‌اند.

یک نفر از معترضان در تشریح اینکه به چه واسطه حقوق آنها تصییع شده به ایلنا، گفت: از سال ۷۹ واژه‌های "تکنولوژی و علمی کاربردی" به عنوانین رشته‌هایمان اضافه شد؛ اما سرفصل و محتوای دروس هیچ تغییری نکرد. از این رو وزارت راه و شهرسازی ما دانشجویان کارشناسی ناپیوسته را مهندس اصلی نمی‌داند؛ بلکه مدعی است که ما مهندس مرتبط هستیم.

او ادامه داد: ۱۵ ماه است که به وزارتخانه‌های مذکور نامه زده‌ایم و ۱۳ تجمع برگزار کرده‌ایم. هم اکنون منِ دانشجوی کارشناسی ناپیوسته صرفا به این خاطر که عنوان رشته‌ام دستکاری شده نمی‌توانم پروانه طراحی بگیرم. تازه وزارتخانه به ما می‌گویند از ابتدا شروع کنید و در یکی از این رشته‌ها لیسانس بگیرید بدون اینکه در عنوان رشته‌هایتان واژه‌های نام برده به کار رفته باشد.

این معترض ادامه داد: سازمان نظام مهندسی پروانه مهندسی را بر اساس مدرک کارشناسی صادر می‌کند، نه مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا با این حال به ما می‌‌گویند اگر می‌خواهید کارتان راه بی‌افتد بروید کارشناسی ارشد و دکترا بخوانید تا روی مدرک برای شما پروانه مهندسی صادر شود!

آنطور که معترضان می‌گویند، تعداد فارغ‌التحصیلانی که این شرایط را دارند در کل کشور حدود ۱۰۰ هزار نفر است که تنها ۴۳ هزار نفر آنها در استان تهران حضور دارند.

این فارغ‌التحصیل معترض ادامه داد: هم اکنون برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته‌های معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک هزار سهمیه برای استخدام در شرکت‌های مهندسی مشاوره در نظر گرفته‌اند این در شرایطی است که برای سایر رشته‌ها خصوصا آنها که پیوسته خوانده‌اند ۱۰ هزار سهمیه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه به ما می‌گویند به جای اعتراض بروید کارآفرینی کنید، گفت: ما زمانی می‌توانیم کارآفرینی کنیم که مدرک تحصیلی‌مان به رسمیت شناخته شود. در حال حاضر فکر می‌کنیم که وزارتخانه‌های مذکور قصد دارند با این کار جلوی ورود فارغ‌التحصیلان جدید را به بازار کار بگیرند؛ تا انحصار بازار کار و فرصت‌های خوب در دسته مهندسان قدیمی که استخدام این وزارتخانه‌ها هستند باقی بماند.

مشاهده
صفحه 1 از 1