حوادث

جاده کندوان روز جمعه یک طرفه می شود

پلیس راه نیروی انتظامی روز سه شنبه با اعلام برنامه محدودیت‌های ترافیکی پایان هفته در محورهای منتهی به مازندران، از یک طرفه شدن جاده کندوان در عصر جمعه هفته جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس راه کشور، اعمال محدودیت‌های ترافیکی در محورهای اصلی مازندران به پایتخت از ساعت ۱۲ روز چهارشنبه شروع و تا ۶ بامداد روز شنبه پانزدهم تیر ادامه خواهد داشت.
در این مدت تردد هر نوع موتورسیکلت به جز موتورسیکلت‌های انتظامی و امدادی از محورهای کرج – چالوس و هراز ممنوع است.
محور چالوس - کرج
- تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۵ روز جمعه چهاردهم تا ۲ بامداد روز شنبه از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع بوده و با اعلام مأموران پلیس راه در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۸ الی ۲ بامداد همین روز از مرزن آباد به سمت کرج یک طرفه خواهد بود.

- تردد انواع تریلر، کامیون و کامیونت به استثنا حاملین مواد سوختی و فاسد شدنی از محور کرج – چالوس ممنوع است.
محور هراز
- تردد تمامی تریلرها در محور هراز ممنوع است.
- تردد تمام کامیون‌ها و کامیونت‌ها به استثنای حاملان مواد سوختی و فاسد شدنی از ساعت ۱۲ الی ۲۴ فردا (چهارشنبه) و همچنین از ساعت ۶ الی ۲۴ روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۳ و ۱۴ تیر) از محورهراز ممنوع است.

وضعیت جوی
بر اساس پیش بینی هواشناسی سیاه بیشه، هوای امروز جاده کندوان بارندگی است. دمای هوای امروز این منطقه نیز ۱۱ درجه سانتیگراد است.
همچنین هوای روز چهارشنبه این محور کوهستانی نیز ابری و مه آلود همراه با بارش باران پیش بینی شده و دمای هوا نیز در این روز از ۱۰ تا ۱۴ درجه سانتیگراد در نوسان است.
هوای روز پنجشنبه در این محور صاف تا قسمتی ابری همراه با افزایش دما است و دمای هوا نیز بین ۱۱ تا ۲۰ درجه سانتیگراد پیش بینی شد.

مشاهده
پلیس‌راه کشور اعلام کرد؛ جاده کندوان و هراز 28 و 29 اسفند یکطرفه می‌شود

جاده کندوان و هراز 28 و 29 اسفند یکطرفه می‌شود
پلیس‌راه کشور با اعلام برنامه محدودیت‌های ترافیکی نوروز 98 در محورهای منتهی به مازندران، از یکطرفه شدن جاده کندوان در روزهای سه‌شنبه 28 و چهارشنبه 29 اسفند ماه جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس‌راه کشور ، با توجه به افزایش تردد و حجم فزاینده سفر در تعطیلات نوروز سال 1398و به منظور ارتقاء ضریب ایمنی و تسهیل عبور و مرور وسایل نقلیه محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی از 25 اسفند 97 به اجرا گذاشته شد و تا 17 فروردین 98 در محورهای کندوان ، هراز و فیروزکوه اعمال می شود.

بر اساس این گزارش ، تردد انواع وسایل نقلیه در محور کرج – چالوس از ساعت 12 روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه 28 و 29 اسفند از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع بوده و با اعلام مأمورین پلیس راه مستقر در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 15 این روزها تا 2 بامداد روز بعد از میدان امیرکبیر کرج به سمت مرزن آباد به صورت یک طرفه است.

همچنین تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 12 روز بیست و هشتم اسفند تا 2 بامداد روز بعد از آمل به رودهن ممنوع بوده و با اعلام مأمورین پلیس راه مستقر در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 14همین روز تا 2 بامداد روز بعد، از رودهن به آمل بصورت یکطرفه خواهد بود.

پلیس راه کشور همچنین جزییات بیشتری از محدودیت های ترافیکی تعطیلات نوروزی را در جاده های مازندران به شرح زیر اعلام کرد :

محدودیت های کلی

- عبور و مرور انواع موتورسیکلت در ایام اجرای طرح نوروزی در محورهای کرج – چالوس ، هراز ، فیروزکوه ممنوع است.

- در تمامی محورهای برون شهری در این ایام فوق ممنوعیت و محدودیت ترافیکی برای انواع تریلر و کامیون اعمال می‌شود، عبور و مرور انواع تریلر، کامیون و تانکرهای حامل مواد سوختی و فاسد شدنی یا دارای مجوز از پلیس راهور ناجا از این امر مستثنی بوده و ممنوعیت تردد این قبیل وسایل نقلیه فقط در راه‌هایی اعمال می شود که مقررات یکطرفه شدن عبور و مرور در آنها اجرا می شود و یا ممنوعیت تردد در طول سال دارند.

محور کرج – چالوس

- تردد هر گونه تریلر، کامیون و کامیونت در این مدت در محور کرج – چالوس و بالعکس ممنوع است.

- تردد انواع وسایل نقلیه در محور کرج – چالوس از ساعت 12 روزهای سه شنبه، چهارشنبه 28 و 29 اسفند و پنجشنبه و یکشنبه هشتم و یازدهم فروردین 98 تا 2 بامداد روز بعد، از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع بوده و با اعلام مأمورین پلیس راه مستقر در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 15 تاریخ های مذکور تا 2 بامداد روز بعد، از میدان امیرکبیر کرج به سمت مرزن آباد به صورت یک طرفه است.

- تردد انواع وسایل نقلیه در محور کرج – چالوس از ساعت 12 روزهای یکشنبه، جمعه، پنجشنبه، جمعه و شنبه تاریخ های 4و9و15و16و 17 فروردین تا 2 بامداد روز بعد، از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع بوده و با اعلام مأمورین پلیس راه مستقر در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 15 تاریخ های مذکور تا 2 بامداد روز بعد، از مرزن آباد به سمت کرج به صورت یک طرفه خواهد بود.

محور هراز در تعطیلات عید یکطرفه می شود

- تردد انواع تریلر در محور هراز همچنان ممنوع است.

- تردد انواع کامیون و کامیونت از ساعت 12 ظهر روز سه شنبه تاریخ 28 اسفند تا 24 روز شنبه سوم فروردین 98 ، از ساعت 6 بامداد روز یکشنبه 4 فروردین تا 24 روز دوشنبه 5 فروردین ، از ساعت 12 ظهر پنچشنبه هشتم فروردین تا 2 بامداد روز شنبه دهم فروردین ، از ساعت 12 روز یکشنبه یازدهم فروردین تا 22 روز شنبه 17 فروردین از رودهن به آمل و بالعکس ممنوع است.

- تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 12 روز بیست و هشتم اسفند تا 2 بامداد روز بعد از آمل به رودهن ممنوع بوده و با اعلام مأمورین پلیس راه مستقر در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 14 تاریخ مذکور تا 2 بامداد روز بعد، از رودهن به آمل بصورت یکطرفه خواهد بود.

- تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 12 روزهای یکشنبه، جمعه، پنجشنبه و جمعه تاریخ های 4و9و15و 16 فروردین 98 تا 2 بامداد روز بعد، از رودهن به سمت آب اسک ممنوع بوده و با اعلام مأمورین پلیس راه مستقر در محل، تردد انوع وسایل نقلیه از ساعت 14 تا 2 بامداد روز بعد، از آب اسک تا رودهن (محدوده مشاء) بصورت یکطرفه خواهد بود.

محور فیروز کوه

- تردد انواع تریلرها از ساعت 8 تا 24 تاریخ های 28 و 29 اسفند و هشتم فروردین از مسیر جنوب به شمال تهران – فیروزکوه – قائمشهر ممنوع است.

- تردد تمامی تریلرها از ساعت 8 نت 24 تاریخ های 4 و15 و 16 فروردین از مسیر شمال به جنوب محور قائمشهر – فیروزکوه – تهران ممنوع است.

مشاهده
مادر مجسمه‌سازی ایران تشییع شد+عکس

لیلیت تریان که از او به عنوان مادر مجسمه‌سازی ایران نام برده می‌شود، در کلیسای سرکیس مقدس تشییع شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم تشییع لیلیت تریان، هنرمند مجسمه‌ساز، مدرن ایرانیِ ارمنی تبار که از او به عنوان مادر مجسمه‌سازی ایران نام برده می‌شود، ظهر امروز (25 اسفندماه) با حضور هنرمندانی مانند ایرج اسکندری، سودابه فضایلی، کوروش گلناری، نگار نادری پور، حسن حامدی، عباس مشهدی زاده، سیمون آیوازیان و مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد.

سبو سرکیسیان (رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران) در این مراسم با اشاره به بخشی از زندگی تریان گفت: لیلیت تریان 10 شهریور 1309 از پدر و مادری ارمنی در محله نادری تهران و در خانواده‌ای هنردوست به دنیا آمد. پدرش کارمند بانک ملی ایران بود و به زیبایی بنا و معماری اهمیت فراوان می‌داد و مادرش مدتی در فرانسه و در رشته هنر تحصیل کرده بود از همین رو با پیگیری‌های مادر لیلیت با طراحی و نقاشی آشنا شد.

او ادامه داد: او پس از پایان تحصیلات متوسطه به مدت یک سال در رشته نقاشی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت سپس در سال 1331 برای تکمیل تحصیلات عالی راهی مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا (بوزار) پاریس شد.

سرکیسیان در ادامه به مراحل آمادگی تریان برای ورود به مدرسه عالی اشاره کرد و گفت: او در مراحل آمادگی برای آزمون ورودی مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا به مجسمه‌سازی علاقمند شد و به طور جدی مجسمه‌سازی را دنبال کرد تا اینکه مدرک برابر دکترا را در سال 1339 از مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا گرفت.

رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران ادامه داد: تریان پس از بازگشت به تهران بین سال‌های 1339 تا 1359 در دانشکده‌های هنرهای تزئینی به آموزش پرداخت. وی 23 سال به طور حرفه‌ای در دانشکده‌های هنری به تدریس پرداخت. او در سال 1357 خانه پدری خود را به کارگاه هنر تبدیل کرد و از سال 1371 تا 1378 در رشته طراحی و مجسمه‌سازی دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس هنرجویان پرداخت.

او ادامه داد:‌تریان از سال 1368 در نمایشگاه‌های بسیاری همکاری داشت که از جمله آنها می‌توان به نمایشگاه اساتید دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد که در سال 1373 برگزار شد. در اسفند 1385 نیز همزمان با برگزاری نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران در موزه امام علی (ع) مراسم بزرگداشتی برای لیلیت تریان که از نخستین مجسمه‌سازان زن ایرانی به شمار می‌آید، برگزار شد.

سرکیسیان در ادامه خاطرنشان کرد: تریان عضو کمیسیون نصب مجسمه و بناهای یادبود ایران در وزارت فرهنگ و هنر پیشین بود. او همچنین عضو هیئت د اوری نخستین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران و عضو هیئت موسسه انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران بود. همچنین در سال 1394 موفق به دریافت تندیس طوبای رزین از هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شد.

سرکیسیان با اشاره به یکی از مجسمه‌های لیلیت تریان که تندیس سردار ارمنی دوران مشروطیت را به نمایش می‌گذارد، گفت: این سردیس که متعلق یپرم خان است در حیات کلیسای مریم مقدس تهران نصب شده است. این تندیس در سال 1347 توسط تریان ساخته شد. تریان همچنین در سال 1370 مجسمه یادبود مخترع حروف ارمنی را ساخت و اکنون در محوطه کلیسای تارگمانچاتس مقدس تهران نصب شده است. از دیگر مجسمه‌های این هنرمند می‌توان به آثاری که در موزه خلیفه‌گری ارامنه تاهران در محوطه کملیسای مریم مقدس نصب شده است، اشاره کرد.

لیلیت تریان در 16 اسفند 1397 در سن 88 سالگی دیده از جهان فروبست و پیکر خود را به دانشکده پزشکی اهدا کرد.

مشاهده
مازندران | شهید مدافع حرم در ساری تشییع شد

ساری - مازندران با وداع و تشییع یک شهید مدافع حرم به اسقبال بهار رفت و پیکر شهید سید جواد اسدی با حضور پرشور مردم بدرقه شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تشییع شهید مدافع حرم جواد اسدی با حضور پرشور مردم شهید پرور مازندران از دقایقی قبل در ساری آغاز شد تا مازندران با یک آلاله کربلای خان طومان زودتر از موعد بهاری شود و به استقبال نوروز رود.

این مراسم از دقایقی قبل در امامزاده یحیی ساری آغاز شد و پیکر مطهر پس از تشییع تا میدان شهدا برای خاکسپاری به روستای امره زادگاه این شهید والامقام منتقل می‌شود.

آئین شب وداع با پیکر شهید مدافع حرم سید جواد اسدی شامگاه شنبه در حسینیه عاشقان ساری برگزار شد.

سید جواد اسدی اردیبهشت ماه ۹۵ به همراه ۱۲ مدافع حرم مازندرانی در منطقه خان طومان سوریه به شهادت رسید و دو سال پس از شهادت، پیکر مطهرش به وطن بازگشته است.

هنوز پیکر شماری از شهدای والامقام کربلای خان طومان از جمله شهید محمد بلباسی شناسایی نشده است.

مازندران ۴۰ شهید مدافع حرم تقدیم کرده است.

مشاهده
بیش از 600 هزار قلم مواد محترقه در مازندران کشف شد

ساری - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی استان مازندران اعلام کرد: بیش از 600 هزار قلم انواع مواد محترقه سالجاری در استان کشف و ضبط شد که بیشترین ان مربوط به روزهای اخیر است.
بیش از 600 هزار قلم مواد محترقه در مازندران کشف شد
سردار سید محمود میرفیضی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پلیس در این ایام با حساسیت ویژه ای پیگیر امنیت اجتماعی و آرامش شهروندان است و تمهیدات لازم را برای روزهای پایانی سال و شب عید دیده است.
وی با تاکید بر اینکه با واحدهای صنفی متخلف که در امر عرضه مواد محترقه اقدام می کنند برابر قانون رفتار خواهد شد، گفت: با هماهنگی دستگاه قضایی و اصناف واحدهای متخلف پلمپ خواهند شد.
فرمانده نیروی انتظامی استان مازندران گفت: در این ایام با متخلفانی که سعی در برهم زدن آرامش مردم کنند برخورد جدی خواهد شد و در صورت دستگیری افراد متخلف بر اساس ضوابط قضایی تا پایان تعطیلات نوروزی مهمان نیروی انتظامی خواهند بود.
میرفیضی با اشاره به اینکه پلیس مخالفتی با شادی ایمن مردم ندارد، افزود: تاکید پلیس این است که مراسمی همچون چهارشنبه سوری به صورت محله محور و با حضور والدین انجام گیرد.
وی ادامه داد: در صورتی که خانواده ها تمایل به برپا کردن اتش برای مراسم آئینی دارند، توضیه پلیس رعایت حداکثر ایمنی است.
فرمانده نیروی انتظامی استان مازندران نقش والدین را در برگزاری صحیح آئین چهارشنبه سوری و دیگر آئین های شاد بسیار موثر عنوان کرد.
میرفیضی با بیان اینکه خانواده ها باید بیشتر مراقب فرزندان خود باشند، افزود: همه موظف هستیم فرزندانمان را از فضاهایی که امکان بروز خطر برای آنان وجود دارد دور نگه داشته و آنها را با تبعات زیانبار آن آشنا سازیم.
گفتنی است که بر اساس آمار اورژانس مازندران سال گذشته در ایام چهارشنبه سوری 132 نفر در این استان در پی استفاده از مواد محترقه مجروح شدند.
انتهای پیام /*

مشاهده
در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ تپه باستانی دامغانی محلِ خوابِ معتادان و کارتن‌خواب‌ها شده/ سرنوشتِ محوطه‌های باستانیِ داخل شهرها تخریب است/ طرح موزه‌ باز شکست خورد

سرپرست کاوش‌های باستانی محوطه دامغانی‌ها گفت: تپه باستانی دامغانی سبزوار با وجود آنکه قرار بود تبدیل به سایت موزه فضای باز شود اما به دلایل مختلف تاکنون این مهم محقق نشده و این روزها تبدیل به مکانی برای حضور معتادان و کارتن‌‌خواب‌ها شده.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تپه‌های باستانی ازجمله آثار میراث فرهنگی هستند که می‌توانند اطلاعات ارزشمندی از آنچه بر مردمان ایران باستان گذشته‌ است در اختیار ما بگذارند. اضافه بر آن در فرآیند توسعه فرهنگی جامعه نقشی اساسی دارند البته اگر در توسعه روزآمد سازماندهی شوند نه اینکه دستمایه کشاکش‌ها شوند. در این میان تپه دامغانی سبزوار (تپه عیدگاه) باتوجه به کشفیاتی که از آن حاصل شده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سبب این اهمیت افزون، موقعیت خاص آن در کنار خیابان‌های شهری معاصر و البته کنار بزرگراه تهران – مشهد است.

هیئت مشترک ایرانی- فرانسوی فقط یک فصل در تپه عیدگاه کاوش نمود و اداره میراث فرهنگی خراسان تعیین حریم را نیمه‌کاره و مصوب نشده رها کرد و در نهایت عمران گاراژیان (باستان‌شناس و سرپرست تیم باستان‌شناسی تپه دامغانی سبزوار - تپه عیدگاه) پس از سه سال تلاش و مدارا با شورای شهر و مدیران شهری هنوز موفق نشده دستمزد روزانه همکارانش را بگیرد. او در مصاحبه با ایلنا گفت این اتفاق "خیانت به امید، تلاش و کار" است. جوانان این مرز بوم از این کشاکش‌ها به ستوه آمده‌اند!

تپه دامغانی محوطه باستانی به وسعت ۱۱۰ هکتار در سال ۱۳۸۰ به شماره ۳۷۴۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و از سال ۱۳۸۲ عملیات بررسی، مطالعه و سپس لایه‌نگاری و گمانه‌زنی و تعیین حریم آن ابتدا توسط هیئت مشترک ایران و فرانسه، سپس بوسیله اداره میراث فرهنگی خراسان و در نهایت دو فصل بوسیله عمران گاراژیان (۹۱- ۱۳۹۴) انجام شد.گاراژیان اظهار کرد: ارائه پیشنهاد در مورد محوطه دامغانی را به درخواست اداره کل میراث فرهنگی خراسان در سال ۱۳۹۱ انجام دادم. در سال ۱۳۹۳ شورای شهر سبزوار خود پیش‌قدم شد و برای سال ۱۳۹۴ حدود یکصد و پنجاه میلیون تومان مصوب کرد. همین شورا در انتهای دوره، شهردار را عوض کرد و بدون هیچ دلیلی شهردار جدید تا همین امروز نه تنها حفاظت محوطه را انجام نداده بلکه دستمزد کارشناسان و متخصصانی که از اقصی نقاط ایران و جهان آمده بودند تا پژوهشی کاربردی برای شهر سبزوار انجام دهند را پرداخت نکرده است. جالب این است که پاسخگویی هم نمی‌شود.

در ابتدای امر؛ کاوش‌ها در تپه دامغانی به منظور تبدیل شدن این تپه به سایت موزه انجام شد و مسئولان شهر و میراث فرهنگی، وعده‌های متعدد برای تحقق این مهم دادند. گاراژیان با تاکید بر آنکه در آن زمان مراحل طراحی و اجرای موزه فضای باز دامغانی پیشرفت بسیار خوبی داشت، گفت: هیئت‌ کاوش‌‌ها که جزئی از موزه شهر سبزوار بود، با مصوبه و حمایت شورای شهر، دو مرتبه مراسم روز جهانی باستان‌شناسی را در محوطه دامغانی برگزار کرد. این فعالیت‌ها برای سازماندهی موزه فضای باز از ضرورت‌ها بودند. اما گویا برخی؛ ضرورت‌ها را در تداوم کشاکش‌های بین خودشان می‌بینند. تصور کنید محوطه‌ای که هم‌اکنون حاشیه‌ی رها شدۀ شهر است و قابلیت ایجاد صدها شغل را داشته، رها شده است. اکنون همانجا مقر کارتن‌خواب‌ها و معتادان است. وضعیت حاضر، حاصل همان کشاکش‌هاست.

دستمزدی که پرداخت نشد

گاراژیان با اشاره به عدم پرداخت دستمزد باستان‌شناسان و کارشناسانی که در محوطه تپه دامغانی فعالیت داشتند، اظهار کرد: در بین تمام پژوهش‌هایی که انجام داده‌ام، یکی از کاربردی‌ترین کاوش‌ها در تپه دامغانی داخل شهر سبزوار انجام شد. درواقع، چهار فصل کاوش در این محوطه انجام شد، دو فصل من با هماهنگی همکارانم که قبلا کاوش کرده بودند، در این تپه باستانی کاوش کرده‌ام. در سال ۹۱ به پیشنهاد اداره میراث فرهنگی و در سال ۹۴ با حمایت مستقیم شهرداری و مصوبه شورای شهر برای تبدیل تپه باستانی به یک موزه فضای باز پیشنهاداتی ارائه شد. مقدمات اجرایی انجام شد، وقتی که کاوش اولیه انجام گرفت، با تغییر شهردار آنچه که برای حمایت از کاوش در این محوطه باستانی وعده داده شده بود، عملیاتی نشد؛ این در حالی است که شورای شهر ۱۵۰ میلیون تومان مصوب کرده بود.

او ادامه داد: این مصوبات در حضور خود من انجام شده بود و این تنها برای انجام مراحل اولیه کاوش بود. طراحی‌ها ماه‌ها توان و وقت تخصصی بُرد. فعالیت‌ها در محل، نتایج بسیار خوبی داشت. اما باید از شورا و مسئولان شهری باید پرسید، چه شد که پروژه‌ای با محوریت موزه شهر سبزوار که خودشان هیئت امنای آن بودند، به این سرنوشت دچار شد؟ در هیچ جای دنیا چنین چیزی را سراغ نداریم. البته در هیچ جای دنیا هم سراغ نداریم که اثری مهم و پیش از تاریخی که در کنار خیابان‌های شهری معاصر و کنار بزرگراهی که ده‌ها و میلیون‌ها زائر و گردشگر سالانه از آن عبور می‌کنند به زمین کشاورزی و زباله‌دانی تبدیل شود. در سراسر دنیا سراغ داریم که شهروندانی منزل شخصی‌شان را در اختیار پژوهشگران و محققان قرار دهند. در سبزوار هم بودند، چنین شهروندانی اما بازهم در هیچ جای دنیا سراغ نداریم که شهرداری با وجود چنین شهروندانی، مکاتبه کند و رسما اعلام کند که هزینه مقر اسکان را پرداخته است و از این فراتر برود و مکتوب کند که مستندات هم دارد. تاکنون هیچ هیئت باستان‌شناسی در آنجا دوام نیاورده است. در مورد هیئت باستان‌شناسی به سرپرستی من، بدهکار هم شدم. اعتبارمان نیز در معرض خطر بود. تصور کنید کسانی که ماه‌ها در شرایط سخت کاوش کرده بوند حتی کرایه رفت و آمدشان را هم دریافت نکردند.


این باستان‌شناس تاکید کرد: باتوجه به آنکه مزد باستان‌شناسان پرداخت نشد، شرمنده بیش از ۴۰ باستان‌شناس و مرمتگری شدم که در کاوش محوطه مرا همراهی می‌کردند. اکثریت اعضایی که با علاقه و امید و با تمام توان فعالیت می‌کردند پس از سه سال پیگیری، مزد روزانه‌شان را دریافت نکرده‌اند. می‌دانید این مهم به چه معناست؟! شورای شهر سبزوار مصوبه خود را اجرا نکرد. شهردار پیشین، مکاتبه خود با پژوهشگاه میراث فرهنگی که مکتوب اعلام نموده بود "تمام هزینه‌ها تامین شده است"را زیر پانهاده است.

اینگونه است که اعتبار خود و آثار فرهنگی و میراث فرهنگی‌مان را از بین برده‌ایم. حال اگر شهرداری و شورای شهر چنین نگرانی را مورد توجه قرار نمی‌دهد، نتیجه‌اش دقیقا مشخص است. سرمایه فرهنگی تبدیل به زمین کشاورزی و ترانشه‌ها مکانی برای خودسازی معتادان می‌شود. اینها نتیجه مستقیم تصمیم‌های مسئولان شهر است.


تنگناهای میراث و شهرداری

سرپرست تیم باستان‌شناسی تپه دامغانی سبزوار یادآور شد: تلاش ما این بود که با کمک شهردار و شورای شهر یک محوطه مهم و در معرض خطر که در کنار بزرگراه تهران- مشهد قرار دارد را تبدیل به موزه فضای باز کنیم! اما این تلاش تبدیل به یک تجربه کاملا شکست خورده شد. این شکست اجرایی نبود بلکه اجتماعی بود. هنوز برای خود ما نیز مشخص نیست که چرا این پروژه با شکست روبرو شد. درواقع می‌توان گفت با تغییر مدیریت‌ها، ایده‌هایی و همچنین پیشنهادهای اجرایی عملی نشد. این ساده‌ترین برداشت است. اما یادمان نرود در مورد میراث فرهنگی شرایط تفاوت می‌کند، آنگاه که سرمایه برگشت‌ناپذیر فرهنگی را معرفی کردیم، دیگر سرمایه ما نیست بلکه سرمایه بشریت است. میراث، فرهنگی؛ بشری است. با همین دیدگاه، رئیس وقت پژوهشگاه میراث و گردشگری (سیدمحمد بهشتی) موارد را مکتوب به شهرداری اعلام نمود که در صورت تخریب این تپه باستانی؛ عامل تخریب شهرداری بوده است. به این بخشِنامه هیچ پاسخی داده نشد. مسئولان این مهم را مورد توجه قرار ندادند و قضیه با ارائه برخی اطلاعات اشتباه، پشت گوش انداخته شد.

او خاطرنشان کرد: همین تجربه نشان داد، عملا نمی‌توان بین شهرداری و میراث فرهنگی یک پل کاربردی ایجاد کرد و گویا محوطه‌های باستانی داخل شهرها، هیچ سرنوشتی جز تخریب در انتظارشان نیست. تاکید می‌کنم، امیدوارم اشتباه کنم و برداشت من درست نباشد در آن صورت خوشحال هم می‌شوم. ولی تجربه محوطه دامغانی سبزوار و سال‌ها تلاش تخصصی این را نشان داد که حتی اگر در بین مردم و شهروندان دست به فرهنگ‌سازی بزنید، مسئولان راه خودشان را می‌روند و درگیری‌های درونی خودشان از آینده و آبروی شهر شاید برایشان مهمتر باشد.

گاراژیان با اشاره به آنکه تپه دامغانی در محدوده داخل شهر سبزوار قرار دارد، گفت: این تپه از موضوعات مهم باستان‌شناسی شهری است و اثر باستانی آنگاه که در داخل شهر واقع می‌شود مسئله‌ای شهری می‌شود. خانه‌های تاریخی مسئله‌ای شهری است. البته روشن است این مسئله شهری وجه میراث فرهنگی هم دارد. آثار باستانی سرمایه‌های فرهنگی برگشت ناپذیرند اما آنگاه که آن را مدیریت نمی‌کنیم، تبدیل به معضل می‌شوند. محوطه دامغانی چنین است. ما همه تلاش‌مان را کردیم که سرمایه فرهنگی را به بهره‌برداری اجتماعی و اقتصادی برسانیم. کسانی که مانع شدند و سنگ‌اندازی کردند، حالا شرح دهند چه طرحی داشتند؟

او در ادامه از کشف یک مهر مروی- بلخی در این محوطه باستانی خبر داد و گفت: این مهر در نوع خود بی‌نظیر است و در حال حاضر تابلو و نشان موزه شهر سبزوار نقش همین مهر است. درعین حال، بعد از کاوش در این منطقه؛ تعداد زیادی از آثار معماری مدیریت و کنترل آب سطحی در منطقه شناسایی شد. این سازه‌ها کنار خیابان و در داخل شهر سبزوار واقع شده‌اند، سازه‌هایی احتمالا مانند سد و بند برای کنترل آب که به دوره مفرغ حداقل حدود ۲۳۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد.

به گفته سرپرست تیم باستان‌شناسی محوطه دامغانی سبزوار، آثاری که در محوطه شناسایی شده عموما به ۲۷۰۰ تا ۲۴۰۰ قبل از میلاد بازمی‌گردد. در این میان سازه‌های معماری و کشف گورستان و پیدا کردن پنج اسکلت که در یک گور به خاک سپرده شده بودند و در کنار آنها تعداد قابل توجهی از ظروف وجود داشت، بسیار با اهمیت است. اشیای کشف شده را به میراث فرهنگی استان تحویل دادیم، طبق قانون امین اموال فرهنگی در مورد آن مسئولیت دارد و پس از تحویل من تنها وظیفه انتشار آن را برعهده دارم.

گاراژیان یادآور شد: این یافته‌ها به لحاظ آثاری که می‌توان در جای خود به نمایش گذاشت، بسیار مهم است. این درحالی است که به دلیل قرارگیری این محوطه در انتهای یک خیابان از سال ۸۸ تاکنون همواره در حال تخریب است. از آنجا که از سال‌های گذشته ساخت و سازهای بسیاری در محدوده این محوطه صورت گرفته، این ساخت و سازها آسیب‌های بسیاری را به این تپه وارد نموده است. این ساخت و ساز‌ها از یکسو و احداث خیابان، جابجایی خطوط آب، گاز، تلفن و امثال اینها که در هر شهری لازم ضروری است، از سوی دیگر سبب بروز لطمات متعدد و تخریب این تپه باستانی شده و می‌شود. شهرداری حتما می‌داند که برای این موارد چه راهکارهای تخصصی موجود است.


او در خصوص وضعیت کنونی محوطه باستانی تپه دامغانی گفت: در زمان کاوش، محافظه‌کاری کردیم هرگاه به آثار باستانی رسیدیم، کار را ادامه ندادیم. سطح بالائی محوطه تا حدود یک متر عمیق، آبیاری شده و شخم خورده، ساخت و ساز هم شده است. آثار شناسایی شده در کنار خیابان جهاد کشاورزی نیازمند حفاظت اضطراری هستند. البته امروز شاهد فرسایش و تخریب بخشی از این آثار هستیم و بخش دیگری از آن با کشاورزی، آبیاری غرق آبی که بیش از هر عاملی موجب تخریب آثار است، دچار تخریب شده.


این باستان‌شناس تصریح کرد: بسیاری از یافته‌های ما حاصل از شخم زنی کشاورزان در منطقه بود. به طور مثال سنجاق مفرغی عصر مفرغ در زمان شخم زدن زمین‌ها توسط کشاورزان به دست آمد. در حال حاضر متاسفانه شاهد بازگشت کشاورزان به منطقه هستیم.

گاراژیان اذعان داشت: البته من به عنوان مجری کاوش‌ها مسئولیتی در قبال حفاظت از محوطه ندارم این مهم برعهده میراث فرهنگی است. این محوطه فضایی در حاشیه شهر و در کنار یکی از خیابان‌های کناره شهر است که بزودی تبدیل به معضلی فرهنگی و شهری همچنین اجتماعی بدل خواهد شد زیرا محلی برای اقامت کارتن‌خواب‌ها و معتادها شده و آثار هم در حال تخریب است. بافت شهری نیز تبدیل به حاشیه خواهد شد. البته که مدیریت فضاهای شهری با شهرداری و شورای شهر است و حفاظت از آثار میراث فرهنگی مسئولیت میراث فرهنگی است. ما به عنوان کنشگران دانشگاهی در زمانی احساس وظیفه و تعهد کردیم و پیشنهاد ارائه نمودیم.

این باستان‌شناس با اشاره به آنکه پیشنهاد ما برای حل معضل و پیشگیری از بحران بود، گفت: ما هم مانند هیئت مشترک ایرانی – فرانسوی، دنبال پژوهش‌های کم حاشیه‌تری می‌رویم. شورای شهر می‌داند و شهرداری و محوطه‌ای پیش از تاریخی در حاشیه شهر. تاکید می‌کنم مادام که دستمزدها پرداخت نشده و تک تک اعضا رضایت ندهند هرگونه استفاده و بهره‌برداری از حاصل آن کاوش‌ها به مثابه سرقت علمی قلمداد می‌شود. محوطه دامغانی هم میراث در خطر است میراث فرهنگی و یونسکو خود دقیقا می‌دانند که با میراث در خطر چه باید کرد.

دلایل تعلل شهرداری

مسعود پسندیده (رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی گردشگری شورای شهر سبزوار) با اشاره به وضعیت کنونی پشته باستانی سبزوار گفت: در این تپه باستانی سه مرحله کاوش و چندین ترانشه ایجاد شد که منجر به کشف اشیای تاریخی با قدمت ۵۹۰۰ سال پیش شد. با این وجود با چند مشکل اساسی در خصوص این محوطه رو به رو شدیم. نخست آنکه در سبزوار هیچ موزه‌ای نداریم که ردیف حفاظتی داشته باشد و بتواند اشیای کشف شده از پشته باستانی سبزوار را در دل خود نگهداری کند از این رو ناچار شدیم تا اشیای تاریخی بدست آمده از کاوش‌ها را به موزه مشهد بفرستیم که این امر سبب نارضایتی مردم منطقه شد.

او با تاکید براینکه در اداره میراث فرهنگی سبزوار و اداره کل میراث خراسان؛ شاهد مشکلات زیادی هستیم، گفت: این گونه که به نظر می‌آید برخی تبعیض‌ها در حوزه اداره میراث شهرستان‌ها به چشم می‌خورد، چنانکه در اداره میراث نیشابور که در همسایگی سبزوار قرار دارد ۵۱ پرسنل فعال هستند این درحالی است که تمام اداره میراث سبزوار تنها با ۶ کارمند اداره می‌شود. نباید فراموش کرد که حدود ۱۸۰ اثر ثبتی و حدود ۹۰۰ اثر غیرثبتی واجد شرایط ثبت در سبزوار وجود دارد که باتوجه به تعداد کم کارمندان میراث سبزوار، نگهداری از آنها بسیار دشوار خواهد بود. تمام این عوامل سبب شد تا طی سال‌های گذشته اداره میراث سبزوار نتواند وظیفه ذاتی خود را در خصوص حفاظت از تپه باستانی سبزوار انجام دهد.

به گفته پسندیده، از دیگر سو شاهد حضور مالکان خصوصی در این محوطه باستانی هستیم و شهرداری نیز نتوانست طی سال‌های گذشته این تپه را به تملک خود درآورد. تمام این عوامل در شرایطی اتفاق می‌افتد که براساس مصوبه شورای اسلامی شهر سبزوار، شهرداری باید این تپه را تملک کند اما طی این سال‌ها شاهد کوتاهی شهرداری در این خصوص بودیم.

سخنگوی شورای شهر سبزوار تصریح کرد: هر روز شاهد انتشار اخبار بد و ناگوار از این محوطه باستانی هستیم. چندی پیش برخی از ترانشه‌ها پرشدند و حتی کشاورزان برای شخم زدن زمین‌ها اقدام کردند. هم اکنون نیز کشت و کشاورزی در آن درحال انجام است. معتقد هستم اداره میراث‌فرهنگی کاهلی بسیاری در نگهداری و حراست از این تپه باستانی داشته است. تا زمانی که اداره کل میراث‌فرهنگی پای کار نباشد شاهد بروز چنین مشکلاتی برای محوطه‌های باستانی و تاریخی سبزوار خواهیم بود.

او در توضیح سرانجامِ تفاهم‌نامه‌ای که بین اداره میراث فرهنگی سبزوار، پژوهشگاه میراث و گردشگری و شهرداری سبزوار نوشته شده است نیز گفت: نمی‌توان انکار کرد که شهرداری سبزوار نگاه میراث فرهنگی و گردشگری به تپه باستانی سبزوار ندارد. نخست آنکه به ثمر رسیدن این تپه باستانی نیازمند صرف هزینه‌های هنگفت است چراکه در خصوص فضایی ۱۱۰ هکتاری صحبت می‌شود. این مهم نیازمند همت تمام مدیران شهری است. بخشی از هزینه‌های باستان‌شناسی و کاوش در این تپه باستانی پرداخت شد اما بقیه این مبلغ با وارد شدن اما و اگرهایی ازسوی شهرداری پرداخت نشد و پای اداره بازرسی استان به موضوع باز شد. اینگونه به نظر می‌رسد که شهرداری تمایل زیادی برای پرداخت این هزینه ندارد.

پسندیده خاطرنشان کرد: این مهم از جمله انتقاداتی است که می‌توان به شهرداری وارد کرد. باتوجه به فعالیت‌هایی که طی این سال‌ها در حوزه میراث و گردشگری انجام شده اما تعلل شهرداری، آسیب بزرگی را متوجه تپه باستانی سبزوار کرده است.

سخنگوی شورای شهر سبزوار ادامه داد: از آنجا که عقد تفاهم‌نامه؛ شهرداری را ملزم به اجرا نمی‌کند و این تفاهم‌نامه نیز به قرارداد منتفی نشد، شهرداری این مهم را دلیل عدم پرداخت هزینه‌ها قرار داد. در حال حاضر نیز باتوجه به آن که مباحث فرد محوری در خصوص این پروژه مطرح شده، پای برخی از غرض‌ورزی‌های شخصی به میان آمده. با این وجود بسیار مشتاق هستیم تا این قضیه هرچه سریعتر حل و فصل شود. چنانکه رئیس اداره برنامه و بودجه ۵۰۰ میلیون تومان به دانشگاه حکیم اختصاص داد تا تحت نظر آنها این مبلغ هزینه شود.

مشاهده
پلیس راه البرز: مردم از سفرهای غیرضروری در جاده کرج-چالوس پرهیز کنند

کرج- ایرنا- کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه البرز از مردم خواست با توجه به احتمال ریزش سنگ و سقوط بهمن، از سفرهای غیرضروری در محور کرج-چالوس خودداری کنند.
مردم از سفرهای غیرضروری در جاده کرج-چالوس پرهیز کنند
سروان مسعود خانجانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به نوسان دما، ریزش بهمن و سنگ در جاده کرج -چالوس دور از انتظار نیست.
وی اضافه کرد: اکنون بیشترین نقاط احتمال سقوط سنگ و بهمن در جاده کرج - چالوس، محدوده های دیزین تا کندوان و محورهای روستایی است که از ابتدای فصل پاییز تاکنون بیش از 22 فقره رخ داده است.
خانجانی خاطرنشان کرد: دو روز پیش براثر سقوط بهمن در محدوده روستای ولایت رود جاده کرج -چالوس یک نفر جان باخت.
به گفته وی، رانندگانی که قصد سفر به شهرهای شمالی کشور را دارند، از سایر محورهای ارتباطی و جایگزین بهره گیرند.
جاده گردشگری کرج - چالوس یکی از محورهای پردد و پرحادثه کشور است.
استان البرز دارای یک هزار و450 کیلومتر آزادراه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی است که 18 درصد ترافیک جاده ای کشور مربوط به راه های این استان می باشد.
روزانه بیش از 220 هزار وسیله نقلیه در راه های استان البرز تردد می کنند.
انتهای پیام /*

مشاهده
مرگ سالانه ۱۴۰۰۰ نفر در جاده‌های کشور

تصادف پراید
بنابر اظهارات رئیس پلیس راهور ناجا، بیشتر تصادفات در مرز ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد لذا برنامه‌های بسیار جدی برای کاهش نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها و شهرها در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، سردار کمال هادیان‌فر صبح امروز در همایش سراسری همیاران پلیس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نقش همیاران پلیس بیش از ۱۸ درصد در کاهش تصادفات مؤثر بوده است.

وی با بیان اینکه در طول ۱۳ سال (از سال ۸۴ تاکنون) تعداد همیاران در جاده از بیش از ۴۰۰۰ نفر امروز به بیش از ۱۴ هزار نفر افزایش یافته است اظهار کرد: این امر تأثیر بسزایی در کاهش ۱۸ درصدی تصادفات داشته به طوری که کاهش تصادفات با همکاری همیاران پلیس در کشور قابل رؤیت است.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: امروز در کشور بیش از ۱۰ میلیون همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس‌یار راهور داریم که پلیس راهور ناجا را همراهی می‌کنند. امیدوار هستیم با برنامه‌ریزی خوبی که در مدارس انجام شده است،به شکل نمادین طرح همیاران پلیس برگزار می‌شود.

سردار هادیانفر ادامه داد: در نوروز ۹۷، بیش از ۱۳۰۰ کشته بر اثر تصادفات جاده‌ای کشور داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته، تقریباً ۱۸.۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس راهور ناجا اظهار کرد: عمده علت تصادفات، عدم توجه به جلو، سرعت و سبقت غیرمجاز، خواب‌آلودگی و خستگی رانندگان بوده است که در راستای کاهش تصادفاتی که عاملشان این عوامل است، ما مکرراً توصیه می‌کنیم به نکات ایمنی و راهنمایی و رانندگی دقت کنند.

سردار هادیانفر با بیان اینکه بیشتر تصادفات در مرز ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد گفت: طی جلساتی که با وزیر راه در ناجا برگزار شده، برنامه‌های بسیار جدی برای کاهش نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها و شهرها در نظر گرفته شده و امیدواریم تا قبل از شروع سال جدید، این نقاط به حداکثر ممکن برسد ولی ما معتقد هستیم که اصلی‌ترین عامل تصادف، عامل انسانی است یعنی اگر راننده از سرعت مطمئنه استفاده کند، شتاب در حرکت نداشته باشد، به روبرویش، توجه و قوانین را رعایت کند، تصادفات کاهش چشمگیری خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: خواسته ما از دولت با توجه به دغدغه‌ها و نگرانی‌های اصلی مردم، مقام معظم رهبری، مسئولین کشور و ریاست جمهوری بحث تصادفات و تلفات جاده‌ای است که متاسفانه امسال نسبت به سال گذشته تقریبا ۱۶۰ نفر بیشتر در جاده‌های کشور بر اثر تصادف جان خود را از دست داده‌اند.

هادیانفر با بیان اینکه هشت دهم درصد افزایش تلفات در سال گذشته داشته‌ایم ادامه داد: دولت با پشتیبانی‌های جدی و با حمایت از سایر دستگاه‌ها، وزارت رفاه و وزارت بهداشت یک برنامه جدی برای کاهش تلفات و تصادفات داشته باشد چرا که ما نیازمند این حمایت‌ها هستیم.

رئیس پلیس راهور ادامه داد: یکی از دغدغه‌های جدی کشورهای توسعه یافته افزایش تصادفات و تلفات جاده‌ای هست. این برای نظام جمهوری اسلامی خوب نیست که سالانه بیش از ۱۴ هزار نفر در جاده‌های کشور بر اثر تصادف فوت کنند و ۳۱۵ هزار نفر مجروح شوند و بخش زیادی از این افراد گذشته از اینکه خانواده های آنها از هستی ساقط می شوند، دچار معلولیت‌های دائمی می شوند به همین خاطر امیدواریم با کمک دولت و سایر نهادها بتوانیم این تصادفات و تلفات را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: نظارت‌های هوشمند و سیستمی را باید افزایش دهیم. ما خیلی به دنبال اصطکاک بین پلیس و مردم نیستیم . خیلی به دنبال جریمه کردن نیستیم؛ امیدوارم کمپین‌هایی تحت عنوان روز بدون کشته،روز بدون تصادف، روز بدون حادثه و ... ایجاد شود.

سردار هادیانفر گفت: ما تقریبا ۴۶ درصد کشته شدگان در حین انتقال و بخشی هم در حین درمان از دست می‌روند. به همین منظور جلساتی فرمانده ناجا با رئیس اورژانس کشور و وزیر بهداشت داشته‌اند و پیش نویس تفاهم نامه‌ای را تنظیم کرده‌ایم. این خبر خوش را باید بدهم که وزیر بهداشت اراده دارند که این تفاهم نامه در کشور اجرایی شود که در واقع ما میزان خسارت در انتقال مجروحان تصادف به حداقل ممکن برسد.

مشاهده
سامانه بارشی جدید پنجشنبه وارد کشور می‌شود

پلیس راه و باران و لغزندگی جاده
مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با اشاره به افزایش نسبی دما در نوار شمالی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز تا آخر هفته‌، از ورود سامانه بارشی جدید به کشور در روز پنجشنبه‌ خبر داد.

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیشیابی هواشناسی، امروز (دوشنبه ۲۰ اسفند) برای استان‌های واقع در غرب، شمال غرب و دامنه های جنوبی البرز ابرناکی پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فردا در مناطق سردسیر و ارتفاعات، بارش به صورت برف خواهد بود، گفت‌: فردا (سه‌شنبه ۲۱ اسفند) در سیستان‌وبلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، جنوب یزد و شمال استان‌های هرمزگان و فارس بارش پراکنده و گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه فردا (۲۱ اسفند) قسمت‌های مرکزی و شرق خلیج فارس و همچنین غرب تنگه هرمز مواج خواهد بود، گفت‌: از امروز تا اواخر هفته جاری روند افزایش نسبی دما برای نوار شمالی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز پیش‌بینی می‌شود.

وظیفه با اشاره به اینکه از پنجشنبه (۲۳ اسفند) سامانه بارشی از غرب وارد کشور می‌شود، گفت‌: این سامانه شمال غرب، غرب و جنوب غرب کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد و از اواخر وقت پنجشنبه‌ این سامانه به دامنه‌های جنوبی البرز و قسمت‌هایی از مرکز کشور خواهد رسید.

به گفته این کارشناس هواشناسی، در روز جمعه (۲۴ اسفند) گستره فعالیت سامانه بارشی، نیمه شمالی و جنوب غرب کشور را در بر خواهد گرفت و در روز شنبه (۲۵ اسفند) این سامانه در شمال شرق و شرق کشور فعال بوده و به تدریج از اواخر وقت از شمال شرق کشور خارج خواهد شد.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به وضعیت جوی پایتخت طی دو روز آینده، اعلام کرد: آسمان تهران فردا و پس فردا (سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۱ و ۲۲ اسفند) صاف و گاهی همراه با وزش باد خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که بیشترین و کمترین دمای تهران طی دو روز آینده به ترتیب ۱۷ و شش و ۱۹ و هشت درجه سانتیگراد باشد.

انتهای پیام

مشاهده
خاطرات نادیا مراد از داعش منتشر شد

خاطرات نادیا مراد
خاطرات نادیا مراد، برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۸ با عنوان «آخرین دختر» با ترجمه زینب کاظم‌خواه منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب در ۳۵۲ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۹ هزار تومان در بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه راهی بازار شده است.

نادیا مراد سال ۱۹۹۳ در روستای کوچک کوچو در سنجار واقع در استان موصل عراق به‌ دنیا آمد. داعش بعد از اشغال کوچو، بسیاری از اهالی روستا از جمله مادر و شش برادر او را به قتل رساند و خود او از سوی آنان ربوده شد و در مدت اسارتش مورد آزار و تجاوز قرار گرفت. نادیا مراد توانست بعد از مدتی از چنگ داعش بگریزد. او بعد از رهایی به آلمان رفت و تصمیم گرفت پیامش را به گوش جهان برساند.

این فعال حقوق بشر، در سال ۲۰۱۸، به دلیل مبارزاتش علیه خشونت جنسی و استفاده از آن در جنگ‌ها به عنوان سلاح، به همراه دنیس موکویگی برنده جایزه صلح نوبل شد. او همچنین جوایز حقوق بشر واسلاو هاول و ساخاروف را دریافت کرده است.

در بخش پایانی کتاب می‌خوانیم: «وقتی با داعش بودم احساس ضعیف بودن می‌کردم. اگر قدرتی که امروز دارم را قبلا داشتم زمانی که مادرم از من جدا می‌شد، از او محافظت می‌کردم. اگر می‌توانستم تروریست‌ها را از فروختنم یا تجاوز بازدارم، این کار را می‌کردم. وقتی که به گذشته و فرارم فکر می‌کنم - دری که قفل نبود، حیاط خلوت، ناصر و خانواده‌اش در محله‌ای پر از طرفدار داعش- به خودم می‌لرزم که چطور می‌توانست همه‌چیز طور دیگری پیش برود. فکر می‌کنم دلیلی وجود داشت که خدا به من کمک کرد فرار کنم، و دلیلی بود که من فعالان ایزدا را ملاقات کردم تا آزادی‌ام را بی‌اهمیت ندانم. تروریست‌ها فکر نمی‌کردند که آن دختران ایزدی می‌توانستند آن‌ها را ترک کنند، یا ما شهامت داشته باشیم تمام جزئیاتی که‌ آن‌ها با ما کردند را بیان کنیم. ما با اجازه ندادن این‌که جرم‌هایشان بی‌جواب بماند با آن‌ها مبارزه کردیم. هروقت داستانم را می‌گویم، حس می‌کنم که قدری از قدرت تروریست‌ها را از آن‌ها می‌گیرم.

...داستان من، صادقانه و با کنترل احساساتم، بهترین سلاح بر علیه تروریسم است و برنامه‌ام این است که تا وقتی که آن تروریست‌ها به دادگاه آورده شوند از آن استفاده کنم. هنوز چیزهای زیادی است که باید انجام شود. رهبران جهان و به‌خصوص رهبران مذهبی مسلمان باید به پا خیزند و از مظلوم‌ها محافظت کنند.»

در نوشته پشت جلد کتاب نیز آمده است: «خاطرات هولناک و ویرانگر نادیا مراد از دوران اسارت به دست داعش... او تجربیاتش را با زبانی صریح و روحی مصمم باز گو می‌کند و همدستی‌ شاهدانی را که در جرم و رنج دیگران شریک شدند به پرسش می‌کشد. (نیویورکر)

نویسنده از جنایاتی که خانواه او را ویران و اجتماع آسیب‌پذیرش را نابود کرد پرده برمی‌دارد. خاطرات او بسیار شجاعانه و گامی مهم در محاکمه کردن کسانی است که آن جرایم وحشتناک را مرتکب شدند. (واشنگتن پست)

کتابی بسیار قدرتمند... سوگنامه‌ای برای از دست‌رفتگان یک اجتماع. (بوک لیست)»

انتهای پیام

مشاهده
گذر از این معبر آسان نیست |  ایست پلیس میامی به محموله میلیاردی گوشت قاچاق

فرمانده انتظامی استان سمنان از کشف محموله دو هزار و 200 کیلویی گوشت قرمز قاچاق به ارزش بالغ‌بر دو میلیارد ریال توسط مأموران پلیس میامی خبر داد.

ایست پلیس میامی به محموله میلیاردی گوشت قاچاق
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان سمنان، سردار روح‌الامین قاسمی گفت: برخورد قاطع با قاچاق جزو مأموریت‌های مستمر پلیس به شمار می‌رود که بدون شک در بهبود و توسعه اقتصادی کشور از نقش بسیار مهمی برخوردار است.

وی افزود: در همین راستا، طرح مبارزه با قاچاق دام و احشام در سراسر استان به اجرا درآمد که عوامل یگان امداد فرماندهی انتظامی شهرستان میامی به یک دستگاه کامیونت ایسوزوی یخچال‌دار که از فریمان به مقصد شمال کشور در حرکت بود، مظنون شده و آن را متوقف می‌کنند.

قاسمی از کشف دو هزار و 200 کیلوگرم گوشت قرمز فاقد هرگونه مدارک و مجوزهای قانونی حمل خبر داد و افزود: کارشناسان امر ارزش این محموله را دو میلیارد ریال برآورد کردند.

مشاهده
تیراندازی در مکزیکو ۱۴ کشته برجای گذاشت

تیراندازی در یک کلوب شبانه در مکزیکو دست کم منجر به کشته شدن ۱۴ نفر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسپوتنیک در خبری فوری از وقوع تیراندازی در یک کلوب شبانه در مکزیکو گزارش داد.

به نوشته این رسانه روسی، در این تیراندازی دستکم ۱۴ نفر کشته شده و هفت نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

هنوز اطلاعات بیشتری در این رابطه منتشر نشده است.

مشاهده
مهر بررسی می کند؛ جن‌گیری و رمالی در قاب دستان شما

با وجود جرم بودن اعمالی همچون فال‌گیری، رمالی و انتشار آن ها در فضای مجازی، شمار زیادی از آگهی های مربوط به این امور بدون هیچ گونه محدودیت و نظارت در برنامه های مختلف تبلیغاتی دیده می شود.

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: اگر به دنبال خریدن وسایل خانه هستید یا می‌خواهید ماشینتان را بفروشید یا حتی اگر می‌خواهید روح درگذشتگانتان را احضار کنید و حتی اگر دوست دارید از آینده خود با خبر شوید و برای دیگران سحر و جادو کنید...

هرکدام را که بخواهید برایتان فراهم است و خوشبختانه یا بدبختانه دسترسی به همه چیز آن هم برای همه به سادگی آب خوردن شده است. کافی است سری به یکی از اپلیکیشن های معروف بازاریابی و عرضه خدمات و فروش وسایل دست دوم بزنید. برنامه‌هایی که هر ریز و درشتی را که تصور کنید در آنها می‌یابید و بازار خرید و فروش را حسابی تحت تأثیر قرار داده است.

اما با کمی بالا و پایین کردن این برنامه‌ها یا سایت‌ها، نه تنها تبلیغات فروش کالا بلکه چیزهای عجیب‌تری هم قطعاً توجه‌تان را جلب خواهد کرد. تبلیغ‌ها و فعالیت‌هایی عجیب و غریب که شاید تا چند سال پیش به صورت پنهانی انجام می‌شدند، اما امروزه نمی‌دانیم چه اتفاقی در فضای جامعه رخ داده که به انجام دهندگان این امور جسارت فعالیت علنی آن هم در فضای مجازی را داده است.

منظورمان از این امور، آگهی‌هایی با مضمون فال‌گیری، طالع بینی، کف بینی، طلسم کردن دیگران، سحر و جادو، احضار روح، دفع جن و همزاد و هزاران امر ماورایی دیگر است.متأسفانه شمار این آگهی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه برنامه‌های تبلیغاتی کم نیست و هر فردی بدون هیچ گونه محدودیت سنی می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد. تبلیغات‌هایی در خصوص اموری کاذب که انجام دهندگان آنها نیز دیگر هیچ ترسی از فعالیت خود نداشته و اتفاقاً آن را در پرمخاطب‌ترین برنامه‌های فضای مجازی نیز جار می‌زنند.

این در حالی است که در قانون نیز این دسته از کسب و کارها جرم محسوب شده و برای آنها مجازات تعیین شده است. البته امور رمالی و فال‌گیری به عنوان جرم مستقل در قانون جرم انگاری نشده‌اند اما به طور مشخص زیر مجموعه کلاهبرداری قرار گرفته و پیگرد قانونی دارد.

تعیین مجازات برای تبلیغ فال‌گیری در قوانین جرایم رایانه‌ای

در این خصوص سهراب سلیم زاده وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با مهر درباره مجازات‌های مربوط به اعمالی ازجمله رمالی، جن‌گیری و فال‌گیری گفت: برای مصادیق رمالی و فال‌گیری به طور مستقل جرم انگاری نشده اما این جرایم در قانون تحت عنوان کلاهبرداری ذکر شده و جرم محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه این اقدامات از یک سو شامل جرایم مربوط به کلاهبرداری می‌شوند، اظهار داشت: بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبان اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری، «هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع بترساند و از این طریق مالی تحصیل کند کلاهبردار محسوب شده و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم خواهد شد.»این وکیل دادگستری مجازات دیگر مربوط به فال‌گیری و رمالی را مرتبط با تحصیل مال نامشروع دانست و تصریح کرد: با استناد بر ماده ۲ همین قانون، «هر کس به‌طور کلی مالی یا وجهی تحصیل کند که طریق تحصیل آن فاقد مشروعیت قانونی باشد، مجرم محسوب می‌شود و علاوه بر رد اصل مال، به مجازات سه ماه تا دو سال حبس و یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به‌دست آمده محکوم خواهد شد.»

سلیم زاده با بیان اینکه حتی تبلیغات و انتشار آگهی‌های مربوط به فال‌گیری و امور مشابه آن، شروع به جرم کلاهبرداری محسوب شده و جرم است، توضیح داد: انتشار آگهی‌های مربوط به این فعالیت‌ها چون موجب فریب افراد شده و با هدف سو استفاده انجام می‌شود، شروع کلاهبرداری بوده و مجازات دارد.

وی تاکید کرد: به علاوه تبلیغ این امور کاذب در فضای مجازی نیز بر اساس قوانین مربوط به جرایم رایانه‌ای جرم بوده و برای آن مجازات نیز تعیین شده است.

غفلت نهادهای حافظ حقوق شهروندی و تهدید نهاد خانواده

اما جرایم ناشی از فال‌گیری و رمالی تنها محدود به فریب افراد و کلاهبرداری مالی از آنها نشده و با سو استفاده از افراد، زمینه جرایم دیگر همچون سرقت، تجاوز به عنف و … را نیز در پی دارد. طی سال‌های اخیر نیز بارها شکایت‌های متعدد از سوی فریب خوردگان مبنی بر ایجاد اختلافات خانوادگی، تقلب، فریب، ادعاهای دروغ، سرقت مال، سو استفاده جنسی از مراجعه کنندگان و حتی تجاوز به عنف نیز در مراجع قضائی به ثبت رسیده است.

اما انتشار آگهی‌هایی در این خصوص، با مطرح کردن مطالبی ازجمله احضار روح، ارتباط با همزاد و اجنه، دعانویسی برای بخت گشایی، جلب محبت و خبر دادن از آینده با انتشار عناوینی فریب دهنده موجب تشویق افراد شده و حتی منجر به اختلافات خانوادگی نیز می‌شود. در دسترس بودن چنین مطالبی برای افراد می‌تواند موجب ترغیب آنها به روی آوردن به امور واهی و کاذب شده و علاوه بر تأثیرات اجتماعی بر روی جوانان و زوج‌ها نهاد خانواده را نیز تهدید می‌کند.با وجود تصریح قوانین کشور به غیرقانونی بودن این امور و تبلیغات آنها، اما باز آگهی‌های این چنینی در فضای مجازی و برنامه‌های مختلف دیده می‌شود. در نتیجه این امر یا بازدارنده نبودن قوانین یا عدم پیگیری و توجه نهادهای متولی ازجمله پلیس فتا، پلیس آگاهی و قوه قضائیه را می‌رساند. ایجاد محدودیت برای انتشار مطالب در برنامه‌های تبلیغاتی، برخورد با این برنامه‌ها و اقدام جدی نسبت به جمع‌آوری انجام دهندگان این امور ازجمله حداقل برخوردهای لازم‌الاجرا برای دستگاه‌های حافظ امنیت و حقوق شهروندان در برابر این معضلات است.

البته برخورد قانونی با این موارد کافی نبوده و فرهنگ سازی برای خانواده‌ها نسبت به عدم روی آوردن به دعانویسان در هنگام بروز مشکلات، تقویت بنیان‌های دینی در جامعه و آگاه سازی افراد نسبت به کذب بودن این امور از طریق رسانه‌ها، اقداماتی عملی برای کم رنگ تر کردن تأثیر این معضل بر جامعه خواهد بود.

مشاهده
ایلنا گزارش می‌دهد؛ رسوبِ نمک بلای جان میراث جهانی سازه‌های آبی شوشتر شد

سازه‌های آبی شوشتر از جمله میراث جهانی ایران است که این روزها به دلیل وجود نمک محلول در آب کارون و املاح و فاضلاب و رشد بی رویه نی‌ها در معرض آسیب و رسوب نمک قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سازه‌های آبی شوشتر از جمله میراث جهانی ایران است که در سال 2009 سازمان یونسکو در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

قدمت سازه‌های آبی شوشتر به دوره ساسانیان برمی‌گردد، سیستمی به هم پیوسته از تونل‌ها، آبشارها، بندها، آسیاب‌ها و کانال‌های بزرگ که با هماهنگی و پیوستگی، کار می‌کنند و آب پشت پل بند گرگر از این طریق به سمت آسیاب‌های آبی هدایت می‌شود. در گذشته حدود 40 آسیاب آبی در این سازه فعال بود، اما تعداد زیادی از آنها در گذر سالها تخریب شده است.

این روزها به واسطه افزایش میزان املاح نمک در آب‌هایی که به این مجموعه میراث جهانی وارد می‌شود شاهد شوره‌ها و رسوب نمک در بخش‌های مختلف این سازه هستیم.

محمدحسین ارسطوزاده (معاون میراث خوزستان و مدیر پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر) با اشاره به شرایط کنونی آنها گفت: در خصوص سازه‌های آبی شوشتر سه موضوع به صورت اساسی مطرح است که باید در حوزه مدیریتی میراث جهانی به آن توجه شود. یکی از موضوعات فاضلاب‌هایی است که از مسیر رودخانه کارون وارد مجموعه سازه‌های آبی شوشتر می‌شود. فاضلاب‌ها باید بنا بر یک برنامه‌زمان بندی شده وارد شبکه فاضلاب می‌شد اما متاسفانه انجام کار شبکه به کندی پیشرفت و در حال حاضر فاضلاب شهری وارد آب کارون شده و به واسطه آب کارون به سازه‌های آبی شوشتر می‌رسد.

او ادامه داد: با توجه به آن که در حال حاضر در شهر شوشتر ساماندهی شبکه فاضلاب در حال انجام است باید در انتظار اتمام این پروژه بمانیم. باید از ریخته شدن فاضلاب پای آثار میراث جهانی جلوگیری شود. پروژه شبکه فاضلاب در سال ۹۷ سرعت بیشتری به خود گرفت و امیدوار هستیم در سال ۹۸ به نتیجه برسد تا این مهم به صورت ریشه‌ای حل و فصل شود.

ارسطوزاده در خصوص سیل آبی بودن رودخانه‌ها گفت: این سیلابی بودن به خودی خود آسیبی به سازه‌های شوشتر وارد نمی‌کند چراکه این سازه‌ها برای چنین چیزهایی برنامه‌ریزی شده‌اند البته نمکی شدن آب رودخانه تأثیر منفی بر این سازه‌های میراث جهانی دارد.

مدیر پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر در خصوص وجود شوره‌ها و رسوب نمک در بخش‌هایی از بنای سازه‌های آبی شوشتر گفت: باید به صورت ریشه‌ای مبحث کوه نمک که در پشت سد گتوند قرار دارد حل شود. اگر این قضیه حل شود تمام این مشکلات مرتفع خواهد شد، اما تا زمانی که این قضیه حل شود در معرض چنین مشکلاتی خواهیم بود. رسوب نمک، سازه‌ها و بنای مجموعه آبی شوشتر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از این رو به ناچار یکی از برنامه‌های پژوهشی را بررسی وجود نمک در آب قرار دادیم به محض به نتیجه رسیدن لازم را انجام خواهیم داد.

20190306_170815

او با اشاره به نیاز لایروبی رودخانه گفت: برخی رسوب‌گذاری هایی که در رودخانه انجام می شود، املاح و رسوب هایی را با خود به همراه دارد که پای آثار نشسته و درعین حال سبب به وجود آمدن نیزارها می‌شود. این موضوع حدود دو ماه پیش در شورای عالی میراث فرهنگی استان خوزستان بررسی و اداره آب و برق خوزستان مکلف شد تا موضوع لایروبی‌ها و سرویس و نگهداری بستر رودخانه همجوار آثار میراث جهانی سازه‌های آبی شوشتر را در برنامه سالیانه خود بگنجاند. این در حالیست که طی این سالها به دلیل به وجود آمدن سوءتفاهم تصور می‌شد که این آثار از جمله میراث فرهنگی به حساب می‌آید و متولی نگهداری آنها سازمان میراث فرهنگی است. در صورتیکه در این جلسات توجیهی که برگزار شد این موارد مورد بررسی قرار گرفت و از این پس قرار است سازمان اداره آب و برق خوزستان به صورت سالانه لایروبی رودخانه را برعهده داشته باشد. این کار از سال ۹۸ محقق خواهد شد این لایروبی‌ها از بند میزان آغاز شده و تا پایین دست سازه‌های آبی و آبشارها و آسیاب‌های شوشتر ادامه خواهد داشت.

به گفته؛ محمدعلی چهارمحالی (رییس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر) با افزایش میزان املاح نمک در آب، متاسفانه آثار نمک روی دیواره‌های سازه‌های آبی شوشتر و بر بدنه‌های مختلف آن به وفور دیده می‌شود.

او در خصوص میزان تاثیر منفی وجود نمک در آب گفت: این میزان نمک تاثیر تخریبی بر سازه‌های آبی شوشتر دارد و رویش نی‌ها را در نیزارها افزایش داده. این گیاه یک گیاه آسیب زننده به نام لبون است که در باتلاق‌ها و شوره‌زارها و حاشیه فاضلاب‌ها رشد می‌کند. وجود نمک در آب سبب افزایش رویش آن می‌شود.

چهارمحالی وضعیت سد گتوند را عامل افزایش میزان نمک در آب‌های بالادست دانست و ادامه داد: سد گتوند بخش زیادی از نمک را در خود حل کرده و شاهد فاجعه‌های زیست محیطی هستیم. از آنجایی که میراث جهانی سازه‌های آبی شوشتر در پایین دست سد گتوند قرار دارند از این رو چاره‌ای وجود ندارد. این در حالی است که بر اساس کنوانسیون‌های جهانی در خصوص حق آبه و مدیریت آب حرف‌های زیادی برای گفتن داریم. یونسکو برای سازه‌های آبی شوشتر، حق آبه در نظر گرفته و وزارت نیرو موظف است به این حق آبه، جامه عمل بپوشاند اما متاسفانه به دلیل کمبود آب عملا آسیاب‌ها کار نمی‌کنند. در عین حال با کمبود آب روبه‌رو هستیم.

بنابراین گزارش، سد مخزنی گتوند با ارتفاع 180 متر، بلندترین سد خاکی کشور و بزرگترین مخزن روی رودخانه کارون است که با وجود آنکه شاهکار سدسازی معرفی شده اما به خاطر انحلال سازند گچساران که به کوه نمک معروف است، پس از شش سال آبگیری، ساخت این سد همچنان با انتقادهایی مبنی بر تخریب محیط زیست و افزایش املاح و شوری رود کارون مواجه است.

20190306_170050

مدیرکل میراث شوشتر ادامه داد: وقتی آب کم می‌شود میزان نمک محلول در آن افزایش میابد. چنانکه این نمک در بدنه سازه‌ها حتا در بخش‌های بالا دست سازه‌های آبی شوشتر رسوب کرده و در بخش‌هایی از بدنه بنا شاهد شوره هستیم. دیواره‌ها مملو از نمک است.

او با اشاره بر وسعت چند هکتاری مجموعه جهانی سازه‌های آبی شوشتر گفت: این سازه‌ها به واسطه آبی که در آن جریان دارد، زنده است و زندگی در آن جریان دارد. در عین حال وسعت آب به اندازه ای‌ست که نمی‌توان برای آن برنامه‌ریزی خاصی داشت. این آب جریان دارد و باید در خصوص کلیت فعالیت سد گتوند تصمیم گیری شود.

به گفته چهارمحالی، میزان نمک در آب، در درازمدت حتا در میان مدت در بازه زمانی 20 تا 25 سال احتمال آنکه تخریب‌های بیشتری را در بنا ایجاد کند زیاد است.

چهارمحالب در خصوص وجود نی‌ها در آبی که در سازه‌های شوشتر در جریان است، اظهار کرد: هرچند رویش نی یک امر طبیعی است اما افزایش میزان آن می‌تواند مشکل ساز شود. افزایش این نی‌ها در آب‌های مجموعه جهانی سازه‌های آبی شوشتر سبب می‌شود وارد پره‌های آسیاب شود می‌شود و مانع کار آن می‌شود. مخصوصا در فصول سرد سال با افزایش میزان تقیان آب، این نی‌ها به مجاری زیرین سازه‌های آبی نفوذ کنند و باید از عمق 2 تا3 متری آب آنها را خارج کنیم. این امر آسیب‌هایی را متوجه این میراث جهانی می‌کند که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر، پایش و مانیتورینگ مجموعه سازه‌های آبی شوشتر به صورت دوره‌ای، روزانه، هفتگی و ماهانه انجام می‌شود. با این وجود نمی‌توان جلوی روند فعالیت طبیعت را گرفت.

تمام این صحبتها در حالی مطرح می‌شود که این روزها علاوه بر خار و خاشاک و میزان زیاد نمک و نی در آب، کنده درختان و شاخ و برگ‌های متعدد و حتا انواع زباله از ظروف یکبار مصرف گرفته تا یونولیت و ... در آب در جریان در مجموعه سازه‌های آبی شوشتر به وفور دیده می‌شود.

20190306_163823

چهارمحالی معتقد است: باید با انجام فرهنگسازی عموم جامعه را در خصوص لزوم توجه و نگهداری از این میراث جهانی آگاه کنیم.

مشاهده
رئیس فوریت های پزشکی استان البرز خبر داد افزایش ۸۰ درصدی آمار فوت ناشی از گازگرفتگی در سال ۹۷

رئیس فوریت های پزشکی استان البرز گفت: آمار فوت ناشی از گازگرفتگی در سال جاری نسبت به سال گذشته، ۸۰ درصد افزایش یافته است‌.

افزایش ۸۰ درصدی آمار فوت ناشی از گازگرفتگی در سال ۹۷
دکتر مهرداد بابایی، رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان البرز در گفت وگو با خبرگزاری فارس از البرز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶۹۵ هزار و ۷۳ تماس با مرکز فوریت های پزشکی برقرار شده که از این تعداد، ۱۰۵ هزار تماس منجر به انجام ماموریت و حضور همکاران اورژانس در بالین بیمار شده و مابقی نیز مربوط به مشاوره کارشناسان در واحد ارتباطات یا پزشکان مرکز مشاوره بوده است.

رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان البرز افزود: از مجموع ماموریت های انجام شده، ۹۰ هزار و ۹۸۷ مورد ماموریت غیرترافیکی و ۱۴ هزار و ۹۷ مورد ماموریت مربوط به تصادفات و ترافیک در سطح جاده ها و شهرها بوده است.

وی با بیان اینکه ۳۰۱ نفر دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال جاری از اورژانس درخواست کمک داشتند، گفت: از این تعداد، ۱۷۷ نفر توسط نیروهای مربوطه در محل درمان و ۱۰۰ نفر به بیمارستان منتقل شده و ۲۸ نفر نیز فوت شده اند.

این مسئول افزود: در سال گذشته، ۵۲۴ نفر دچار مسمومیت و ۱۵ نفر فوت شدند که در سال جاری آمار مسمومیت ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش و آمار افراد فوت شده ۸۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان البرز با اشاره به عدم رعایت نکات ایمنی از سوی شهروندان، اظهار داشت: هفته گذشته، ۱۲ نفر در یک مراسم مذهبی دچار گازگرفتگی خفیف شدند که دلیل آن، قرارداشتن دودکش بخاری در آب و عدم وجود راه خروجی بود.

دکتر بابایی افزود: اخیرا دو مورد گازگرفتگی دیگر نیز اتفاق افتاده که جابجایی بخاری و عدم جای گذاری مناسب لوله های گاز و در نهایت نشتی گاز منجر به این اتفاق شده بود.

به گفته وی، هنگام سوختن هر وسیله یا سوخت فسیلی قابل استفاده، در صورتی که گاز مونوکسید کربن تولید شده از آن، فضایی برای خروج نداشته باشد می تواند موجب مسمومیت شود.

رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان البرز عنوان کرد: مسمومیت دارای علائم مختلفی است که رایج ترین آن ها که مشابه علائم سرماخوردگی است، سردرد، گیجی، منگی، خواب آلودگی و کاهش هوشیاری بوده که در صورت ادامه دار بودن، ممکن است منجر به فوت فرد مسموم شود.

دکتر بابایی ضمن تاکید بر لزوم جدی گرفتن حادثه گازگرفتگی، مطرح کرد: در صورتی که فردی یا تمام افراد خانواده به صورت همزمان دچار علائم مشابه شدند، پس از بازکردن درب و پنجره ها، سریعا از محیط خارج شده و با ۱۱۵ تماس حاصل فرمایند.

دکتر بابایی در پایان گفت: از شهروندان انتظار می رود در این روزهای باقیمانده از زمستان نیز مسائل ایمنی و سلامت را جدی بگیرند تا شاهد فوت عزیزانمان به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی با سوخت فسیلی نباشیم.

مشاهده
صفحه 1 از 3