علمی

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران:مازندران فاقد سایت بهداشتی دفن زباله است

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: متاسفانه یک سایت دفن بهداشتی زباله و سلول و ایزوله زباله در استان نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسینعلی ابراهیمی کارنامی صبح سه شنبه در کارگروه راهبردی مدیریت پسماند استان مازندران از شهرداران نوشهر و ساری خواست تا جزئیات برنامه کاری در حوزه مدیریت پسماند را مشخص و اعلام کنند.

وی با بیان اینکه باید تعهدات در حوزه مدیریت پسماند را به موقع انجام داد گفت: متأسفانه یک سایت دفن بهداشتی زباله در استان نداریم و چند سلول بهداشتی و ایزوله نداریم و ایراد کار در وزارت کشور است.

ابراهیمی کارنامی با عنوان اینکه مدیریت پسماند استان در دور تسلسل مانده است خواستار نظارت بیشتر در این حوزه شد و گفت: باید منابع مورد نیاز برای مدیریت پسماند در استان جذب و نظارت‌های این بخش جدی تر شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران برلزوم آموزش و فرهنگسازی برای اجرای طرح تفکیک از مبدا تاکید کرد و گفت: در حوزه آموزش، تفکیک از مبدا، کاهش تولید زباله و فرهنگ سازی باید برنامه ریزی شود.

وی یادآور شد: طبق برنامه ریزی و دستور استاندار قرار است چند مدیر استان برای بازدید از سایت زباله به بیرجند اعزام شوند.

وی سرانه تولید زباله در استان مازندران ۹۵۰ گرم بیان کرد و میزان تولید کشوری را ۶۵۰ گرم برشمرد و گفت: میانگین تولید زباله در استان مازندران بالا است.

مشاهده
علاقه‌مند به پذیرش استاد و دانشجوی خارجی برای توسعه هنرهای اسلامی هستیم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه علاقه‌مند به پذیرش استاد و دانشجوی خارجی برای توسعه هنرهای اسلامی هستیم، تاکید کرد: به منظور تبادل فرهنگی، می‌توان از این ظرفیت دانشگاه‌های هنر در سرتاسر کشور برای دعوت از دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان کشورهای اسلامی استفاده کرد.

منصور غلامی در آئین افتتاحیه کنگره چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای دستی و صنایع دستی، اظهار کرد: ترویج هنر اسلامی سبب تعمیق نگاه، کسب معرفت و بینش اسلامی نسبت به جهان اطراف و اعتلای انسان و قرار گرفتن اندیشه‌های اسلامی در مسیر جهان اسلام می‌شود.

وی ادامه داد: هنر، تراوشات روحی و برون داد اعتلای فکری انسان در عالم حیات و مسئولیت خطیری است، هنرمندان باید تلاش کنند در کنار ارتزاق از هنر با استفاده از خلاقیت و توانمندی‌هایشان برای به کارگیری توانمندی‌های فنی، آشنایی با فناوری‌های مرتبط با این حوزه و خلق آثار جدید تلاش کنند.

وی هنر را معطوف به دو حوزه استفاده از صاحبان هنر و اندیشمندان هنری و آموزش و تعلیم و تربیت در این حوزه دانست و افزود: آموزش هنر نیز به شیوه استاد شاگردی بوده و نسل به نسل منتقل شده است، امروزه دانشگاه‌ها نقش ویژه‌ای در تربیت نسل جدید داشته و دانشگاهی مثل دانشگاه هنر اسلامی تبریز در تربیت نیروی انسانی و توسعه خلاقیت نقش دارد

غلامی در ادامه بر ضرورت توجه به مباحث اسلامی در هنر در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم ضمن تبادلات فرهنگی تبادلات هنری را هم با کشورهای جهان اسلام ترویج دهیم و ارتباط بین نسل‌های دانش پژوه و هنردوستان را ترویج دهیم.

در ادامه این مراسم همزمان با بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تمبر این رویداد رونمایی شد./ ایسنا

مشاهده
112 دستاورد جدید هسته ای به زودی رونمایی می شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: 112 دستاورد جدید هسته ای 20 فروردین 98 در بخش های مختلف رونمایی خواهد شد.
112 دستاورد جدید هسته ای به زودی رونمایی می شود
به گزارش ایرنا بهروز کمالوندی روز شنبه در حاشیه افتتاح ساختمان جدید موزه دکتر علی اکبر صالحی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این دستاوردها در زمینه های فنی، اکتشاف، استخراج، چرخه سوخت، نیروگاهی، علوم و فنون، پیشرفت لیزر و حوزه‌های مختلف بوده و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.
وی افزود:رونمایی از این دستاوردها در شرایط فعلی کشور به دشمنان پیام می دهد که ملت ایران در برابر تحریم های اقتصادی مقاومت کرده و تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده اند.
این مسئول ادامه داد: آمریکا بعد از ناامیدی و شکست در زمینه جنگ نظامی به جنگ تمام عیار اقتصادی روی آورد و هم اکنون تنها دستاویز فشار به ایران را ابزارهای اقتصادی و تحریم قرار داده است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: آمریکا در این جنگ به همه متحدان و غیرمتحدان خود فشار می‌آورد که با کشور ایران روابط اقتصادی نداشته باشند درحالیکه ملت ایران با اقتدار از این مرحله نیز عبور خواهد کرد.
کمالوندی با بیان اینکه ممکن است سال آینده فشار تحریم ها بیشتر حس ‌شود، افزود: به دنبال یافتن راه‌های مختلفی برای خنثی کردن فشارها هستیم و در این راستا باید از همه امکانات، مدیریت داخلی خوب و ظرفیت‌های داخلی برای مقابله با جنگ اقتصادی حداکثر استفاده را برد.
این مسئول افزود: تحریم ها از ابتدای پیروزی انقلاب از سوی آمریکا علیه ایران وجود داشته و همواره کم و زیاد شده است و باید با صبر و شکیبایی و اتحاد و انسجام از آنها عبور کرد.
ساختمان جدید موزه علی اکبر صالحی وزیر سابق امور خارجه ایران و رییس سازمان انرژی اتمی امروز در شبستان حیاط شترخان واقع در سرای تاریخی سعد السلطنه قزوین با 660 متر مربع وسعت افتتاح شد.
در این موزه مجموعه ای از هدایای دکتر صالحی که در زمان تصدی گری وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی به وی از سوی سران 150 کشور آسیایی، اروپایی، آمریکایی و آفریقایی اهدا شده، به نمایش گذاشته شده است.
انتهای پیام /*

مشاهده
١٤ مارس؛ روز جهانی کلیه | بیماری مزمن کلیه؛ کُشنده اما قابل پیشگیری

تهران - ایرنا - با توجه به افزایش چاقی، دیابت و فشار خون در سراسر جهان، کلیه‌ها مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلفی هستند که در صورت بی‌توجهی عواقب جبران ناپذیری به‌ همراه دارد . بیماری مزمن کلیه ششمین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است؛ در حالی که به سادگی قابل پیشگیری است.
بیماری مزمن کلیه؛ کُشنده اما قابل پیشگیری
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر حدود 850 میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری‌های مختلف کلیوی مبتلا هستند. بیماری‌ مزمن کلیه (CKD) عامل حداقل 2.4 میلیون مورد مرگ در سال است و ششمین عامل مرگ و میر محسوب می‌شود.
آسیب شدید کلیه (AKI) به عنوان یکی از مهمترین عوامل بروز بیماری مزمن کلیه، بیش از 13 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد که 85 درصد این موارد در کشورهای کم‌درآمد یا با درآمد متوسط زندگی می‌کنند.
درگزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است : حدود 1.7 میلیون نفر سالانه بر اثر AKI در جهان جان خود را از دست می‌دهند. این دو عارضه علاوه بر اینکه مستقیما منجر به افزایش مرگ و میر می‌شوند، خطر بروز بیماری‌هایی از قبیل دیابت، فشار خون بالا، چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی و عفونت‌هایی مانند اچ آی وی، مالاریا، سل و هپاتیت را افزایش می‌دهند.
بیماری مزمن کلیه و آسیب شدید کلیه در کودکان بسیار جدی‌تر است و علاوه بر افزایش احتمال مرگ و میر، مشکلات بهداشتی مختلفی را برای آنان در پی دارد.
کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله‌های بدن است. کلیه روزانه حدود 200 لیتر خون تصفیه می‌کند و از آن حدود 2 لیتر آب اضافی و مواد زائد غربال می‌کند و از طریق مجاری ادراری دفع می‌کند.
تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول‌های قرمز خون به عهده کلیه‌هاست. چنانچه کلیه‌ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان‌های بدن، به ویژه قلب مختل می‌شود.
کاهش مصرف نمک در غذا، نوشیدن آب زیاد در طول روز، تناسب اندام و فعالیت روزانه، عدم مصرف خودسرانه دارو، اجتناب از مصرف غذاهای آماده و فست فود،‌ عدم استفاده از دخانیات و الکل و کاهش استرس مهمترین راهکارهای حفظ سلامت کلیه هستند.
تهوع و استفراغ، کاهش میزان ادرار، تورم، به خصوص در ناحیه مچ پا و دور چشم، طعم نامطبوع در دهان و احساس بویی شبیه به ادرار در بازدم، خستگی مزمن، تنگی نفس، کاهش اشتها، مشاهده خون در ادرار، مشاهده کف در ادرار، ایجاد ضایعات پوستی و کاهش حافظه از مهمترین علائم نارسایی کلیه محسوب می‌شوند. لازم است که افراد به محض مشاهده این عوامل؛ به خصوص تغییرات ادرار به پزشک مراجعه کنند. تشخیص انواع بیماری های کلیوی به کمک آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی انجام می شود. در صورت مراجعه زودهنگام به پزشک، بسیاری از بیماری های کلیه قابل درمان هستند؛ ولی در صورت بی توجهی به نارسایی منجر می‌شوند.
علیرغم پیشرفت‌های بسیاری که در زمینه بیماری‌های کلیه صورت گرفته، به دلیل افزایش چاقی و اضافه وزن و کم‌تحرکی در سراسر جهان و افزایش مبتلایان به دیابت و فشار خون بالا، بیماری‌های کلیوی رو به افزایش است. علاوه بر تغذیه، ژنتیک و سبک زندگی عوامل محیطی دیگری از جمله جنس، تحصیلات، نژاد، سطح مالی و خطرات شغلی نیز بر میزان ابتلا به بیماری‌های کلیه تاثیرگذارند.
به منظور افزایش سطح آگاهی عمومی و آموزش‌های بهداشتی لازم برای پیشگیری از بیماری‌های کلیه و حفظ سلامت کلیه ها، 14 مارس (بیست و سوم اسفند ماه)، روز جهانی کلیه نام گرفته است. شعار امسال 'سلامت کلیه برای همه، در همه جا' تعیین شده است.
بر اساس آمار ، احتمال ابتلای زنان به بیماری مزمن کلیه 14 درصد و در مردان 12 درصد است؛ با این حال تعداد زنانی که برای درمان بیماری کلیه، دیالیز و پیوند می‌شوند، در بسیاری کشورها به دلیل جنبه‌های روانی، اجتماعی و فرهنگی کمتر از مردان است. آمار نشان می‌دهد در برخی کشورها زنان تمایل بیشتری برای اهدای کلیه دارند؛ در حالی‌که کمتر در بین دریافت‌کنندگان دیده می‌شوند. آگاهی و دسترسی به خدمات بهداشتی عادلانه در این زمینه ضروری است.

**نفروپاتی لوپوس و عفونت کلیه
بعضی بیماری‌های کلیوی از جمله نفروپاتی لوپوس یا عفونت کلیه بیشتر زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نفریت لوپوس یک بیماری کلیوی ناشی از بیماری خود ایمن است. عفونت کلیه (مانند اغلب عفونت‌های مجاری ادراری) در زنان شایع‌تر است.

**بیماری کلیه و بارداری
بیماری مزمن کلیه یکی از مهمترین عوامل کاهش باروری و باروری نامطلوب است. این بیماری می‌تواند برای مادر و جنین خطراتی به همراه داشته باشد. معمولا پیوند کلیه شانس باروری موفق و تولد نوزاد سالم را افزایش می‌دهد.

برخی از مهمترین اهداف برگزاری روز جهانی کلیه عبارتند از:
-تشویق و اتخاذ شیوه سالم زندگی که شامل دسترس به آب سالم، ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و کاهش مصرف دخانیات است.
-غربالگری مستمر بیماری‌های کلیه که شامل آزمایش خون و ادرار است و می‌تواند بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.
-اطمینان از دریافت خدمات بهداشتی بیماران.
-تجویز روش‌های درمانی موثر و داروهای مناسب.
-آموزش همگانی برای افزایش آگاهی عمومی در جهت شناسایی علائم اولیه بیماری.
انتهای پیام /*

مشاهده
وزارت صنعت آمار داد؛ رشد 39 پله ای ایران در شاخص «نوآوری جهانی»

تهران- ایرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت بر پایه گزارش مراجع رسمی بین المللی، رتبه ایران را در برخی شاخص های مهم اعلام کرد که در جدیدترین آنها، رتبه ایران در زمینه نوآوری جهانی در سال 2018 نسبت به سال 2012 صعود 39 پله ای را تجربه کرده است.
رشد 39 پله ای ایران در شاخص «نوآوری جهانی»
گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، ایران در شاخص رقابت پذیری جهانی سال 2012 در بین 144 کشور دنیا رتبه 66 را داشت که در سال 2018 به 89 در بین 140 کشور رسید.

**بهبود آزادی اقتصادی ایران
سال 2012 ایران در شاخص آزادی اقتصادی در بین 185 رتبه 171 را ثبت کرد، اما این جایگاه در سال 2018 در بین 180 کشور جهان با بهبود 15 پله ای به رتبه 156 رسید که در مدت (سالهای 97- 1391 ) مورد بررسی، جمهوری اسلامی شرایط مناسبتری در بین کشورهای مورد ارزیابی جهان بدست آورده است.

** ارتقا در شاخص سهولت کسب و کار
براساس جداول مورد بررسی، در سال 2012 ایران در بین 183 کشور در شاخص سهولت کسب و کار رتبه 144 را از آن خود ساخته بود، اما در سال 2018 به رتبه 124 در بین 190 کشور رسید که در واقع بهبود 20 رتبه ای را بدست آوردیم.
همچنین در این شاخص داده های سال 2019 نیز درج شده که ایران در بین 190 کشور جهان رتبه 128 را دارد.

** صعود 39 پله ای در نوآوری جهانی
جمهوری اسلامی در شاخص نوآوری جهانی سال 2012 به جایگاه 104 در بین 143 کشور جهان رسیده بود، اما در سال 2018 در بین 126 کشور به 65 رسید، البته این آمار نشان می دهد که تعداد 17 کشور در بررسی سال گذشته میلادی مورد محاسبه قرار نگرفته اند.
بهرحال ایران در این بخش در مقایسه با سال 2012 بالغ بر 39 پله صعود داشته است.

** بهبود هشت رتبه ای رفاه لگاتوم
ارزیابی انجام شده در شاخص رفاه لگاتوم ( موسسه بین المللی لگاتوم سطح رفاه کشورها را اندازه گیری می کند) ایران در سال 2012 رتبه 116 را در بین 149 کشور بدست آورده بود، اما در سال 2018 در بین 149 کشور مورد بررسی به جایگاه 108 رسید.
داده های درج شده حاکی از بهبود هشت پلیه ای کشورمان در این شاخص دارد.
موسسه لگاتوم در ارزیابی خود 9 شاخص فرعی را مورد نظر قرار می دهد که اقتصاد، کارآفرینی و فرصت، حکمرانی، سرمایه اجتماعی، آزادی فردی، آموزش، سلامت، ایمنی و امنیت، محیط زیست مجموع این رده های سنجش است.

انتهای پیام /*

مشاهده
رئیس مرکز تحقیقات فضایی: ایران به دانش فنی ساخت رادیوتلسکوپ دست یافت/ پایش امواج رادیویی

رئیس مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران از دستیابی ۱۰۰ درصدی به دانش فنی ساخت رادیوتلسکوپ با هدف پایش امواج رادیویی منابع کیهانی و کائنات خبر داد.

امید شکوفا در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه سامانه «رادیو تلسکوپ» یک گیرنده رادیویی است که امواج رادیویی منابع مختلف کیهانی مانند کهکشان‌ها، سحابی‌ها و اجرام مختلف را دریافت می‌کند، اظهار داشت: برخلاف رصدهای اپتیکی، این سامانه محدود به شرایط جوی و زمان خاصی از شبانه روز نبوده و محدود به طیف مرئی و اپتیکی نیست. به همین دلیل در هر لحظه می‌توان منابع مختلف رادیویی را با آن پایش کرد.

وی با بیان اینکه سامانه‌های «رادیو تلسکوپ» در گستره وسیعی از فرکانس رادیویی که معمولاً از چند کیلو هرتز تا چند صد گیگا هرتز تخمین زده می‌شود امواج را پایش می‌کنند، ادامه داد: سامانه رادیوتلسکوپ که به تازگی در پژوهشگاه فضایی ایران راه اندازی شده، فرکانسی در حدود ۱۰۰ کیلو تا ۱.۵ گیگاهرتز را اسکن می‌کند. این سامانه قابلیت ارائه اطلاعات مربوط به پارامتر مهم خط هیدروژن که در فرکانس ۱۴۲۰ گیگاهرتز قرار دارد و مورد علاقه منجمان بوده را دارد. با این قابلیت منجمان می‌توانند به بررسی پارامترهای تاریخچه کیهان بپردازند.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه برای نخستین بار در کشور، سامانه «رادیو تلسکوپ» در این مقیاس به بهره برداری می‌رسد، گفت: تا پیش از این نمونه بومی و غیربومی از رصدخانه رادیویی در این کلاس و مقیاس در کشور نداشتیم. نمونه‌هایی که وجود داشت در سطح تحقیقات دانشگاهی و کوچک‌تر بود. اما هم اکنون توانمندی و دانش فنی ساخت «رادیوتلسکوپ» در این مقیاس و به طور ۱۰۰ درصدی کسب شده است و حتی ما می‌توانیم سامانه‌های به مراتب بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از این را هم بسازیم.

شکوفا با اشاره به قابلیت ارائه سرویس این سامانه به منجمان، محققان، اساتید، دانشجویان و دانش آموزان گفت: در این مقطع که فرآیند کالیبراسیون نهایی این رصدخانه در حال انجام است با اساتید دانشگاهی و تیم المپیاد نجوم ایران در ارتباط بودیم و از این سامانه استقبال خوبی صورت گرفته و حتی قول داده‌اند که برای کمک در فرآیند کالیبراسیون، تیم‌های دانشجویی در اختیار ما بگذارند.

وی با بیان اینکه ما توانایی این را داریم که رادیو تلسکوپ‌های کوچک آماتوری برای آموزش در مدارس و مراکز نجومی ایجاد کرده و در اختیار این مراکز بگذاریم، افزود: از این سامانه می‌توان برای مطالعات کائنات نیز استفاده کرد. گستره فرکانسی این سیستم در وضعیت فعلی، از ۱۰۰ کیلو تا ۱.۵ گیگا هرتز است اما این به معنای مسافت نیست. چرا که مسافت می‌تواند تا هزاران سال نوری هم باشد. در واقع شدت سیگنالی که این سامانه می‌تواند دریافت کند حداقل ۱۰ یانسکی (چگالی تابش طیفی) است. برای مثال، منبع رادیویی قلب کهکشان ما حدود ۸۰۰ یانسکی است و این نشان می‌دهد که این سامانه حساسیت خوبی دارد و می‌تواند بسیاری از اجرام دورتر از کهکشان ما را هم رصد کند.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران گفت: رصدخانه رادیویی مکمل رصدخانه اپتیکی است که هریک از این رصدخانه‌ها برای مقاصد مختلف کاربرد دارند. به این معنی که آنچه این سیستم می‌تواند پایش کند در رصدخانه اپتیکی قابل پایش نیست و بالعکس.

وی در مورد فرآیند مکان یابی راه اندازی رادیو تلسکوپ رادیویی در پژوهشگاه فضایی ایران نیز گفت: یکی از پارامترها برای مکان یابی این بود که این سامانه در منطقه‌ای قرار گیرد که آلودگی‌های فرکانسی منطقه کم باشد تا بتواند سیگنال‌ها را از منابع رادیویی مناسب دریافت کند. طبق پایش انجام شده و با توجه به زمان بر بودن فرایند آزمایشی و تست کالیبراسیون، این سیستم را در پژوهشگاه فضایی مستقر کردیم. اما قرار است برای مکان یابی نهایی با کارفرما به توافق برسیم.

شکوفا با بیان اینکه سامانه رادیوتلسکوپ شامل یک آنتن ۵ متری است که از آن می‌توان برای رصد خوشه‌های کهکشانی و خط طیفی هیدروژن در فرکانس ۱۴۲۰ مگاهرتز بهره برد، افزود: این سامانه هم اکنون قابل استفاده است و فرایند کالیبراسیون آن با هدف استانداردسازی شدت سیگنال‌ها و منابعی که باید با آن کالیبره شود، صورت می‌گیرد. به این معنی که باید مطمئن شویم سیستم در بهترین وضعیت دریافت سیگنال قرار دارد.

به گفته وی، از این سامانه می‌توان برای رصد چشمه‌های نقطه‌ای که نیاز به وضوح زاویه‌ای ندارد، از جمله پالسارها (ستاره‌های تپنده)، رصد چشمه‌های گسترده شامل هاله رادیویی خوشه‌های کهکشانی و خوشه‌های گسترده کهکشان راه شیری، مطالعه خطوط طیفی مرزی در کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان‌های نزدیک و رصد طیفی هیدروژن در فرکانس ۱۴۲۰ مگاهرتز استفاده کرد.

مشاهده
با ترکیب اطلاعات ۲ تلسکوپ؛ وزن کهکشان راه شیری اندازه گیری شد

محققان با ترکیب اطلاعات تلسکوپ های هابل و گایا وزن کهکشان راه شیری را ۱.۵ هزار میلیارد برابر خورشید تخمین زده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، دانشمندان بالاخره وزن کهکشان راه شیری را اندازه‌گیری کردند.

آنها معتقدند وزن کهکشان راه شیری ۱.۵ هزار میلیارد برابر وزن خورشید باشد و عرض آن نیز ۲۶۵ هزار سال نوری است.

پروژه اندازه‌گیری وزن کهکشان راه شیری در حقیقت با همکاری میان دانشمندان ناسا و سازمان فضایی اروپا از روی اطلاعات تلسکوپ‌های هابل و گایا انجام شده است.

محققان با ترکیب اطلاعات ۴۶ خوشه کروی به این رقم دست یافته‌اند. خوشه‌های کروی توده‌هایی شامل صدها هزار ستاره هستند که اطراف مرکز کهکشان راه شیری وجود دارند.

از این تعداد ۳۴ خوشه کروی را گایا و ۱۲ مورد باقیمانده را هابل رصد کرده است.

«رولندون در مارل» از انستیتو علوم تلسکوپ فضایی آمریکا می‌گوید: ما خوش شانس هستیم که چنین ترکیب جالبی از اطلاعات را در اختیار داریم. با ترکیب اندازه گیری های ۳۴ خوشه کروی رصد شده توسط تلسکوپ گایا و ۱۲ خوشه دورافتاده دیگر که هابل رصد کرده بود، ما توانستیم وزن کهکشان راه شیری را تخمین بزنیم.

طبق این تحقیق، اندازه راه شیری، بزرگ‌تر از متوسط یک کهکشان معمول است.

مشاهده
شانزدهمین مرکز دارویی کشور در کرج گشایش یافت

کرج - ایرنا - شانزدهمین مرکزتولید و توزیع داروی کشور با محوریت تامین داروهای خاص و سرطان با صرفه جویی 50 میلیون دلاری عصر دوشنبه با حضور معاون سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان در شهرستان کرج گشایش یافت.
شانزدهمین مرکز دارویی کشور در کرج گشایش یافت
به گزارش ایرنا، این مرکز برای توزیع 2 هزار و 500 قلم داروی خاص و سرطانی مورد نیاز بیماران استان های البرز ، تهران ، قزوین و زنجان راه اندازی شده است .
در آئین راه اندازی این مرکز اعلام شد که در این مجموعه محصولات حدود 200شرکت بزرگ داخلی و خارجی تولیدکننده داروهای خاص توزیع می شود.
« آی وی آی جی»، «اینتراتکت»، «آلبومین» و« فاکتورهای خونی» از جمله داروهای مهمی است که از طریق این مرکز دارویی روانه بازار خواهد شد.
با راه اندازی این مرکز دارویی برای 80 نفر شغل ایجاد شده است.
انتهای پیام /*

مشاهده
45 درصد کودکان و نوجوانان کمتر از هشت ساعت می خوابند

متخصص مغز و اعصاب گفت: 45 درصد کودکان و نوجوانان کمتر از هشت ساعت در طول شبانه روز می خوابند؛ این روند میزان یادگیری و رشد آنها کاهش می دهد.
45 درصد کودکان و نوجوانان کمتر از هشت ساعت می خوابند
احمد رمضانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: خواب برای کودکان و نوجوانان برای داشتن عملکرد مناسب در مدرسه ضروری است و شواهد تجربی نشان می دهد که این گروه سنی به طور متوسط به 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.
وی اظهار داشت: شروع کلاس ها در صبح زود، فشار تحصیلی، استرس و اضطراب و سرگرم شدن در فضای مجازی از جمله عللی است که باعث کم خوابی کودکان و نوجوانان و در نهایت منجر به نامنظمی خواب می شود.
رمضانی ادامه داد: خواب ناکافی، کیفیت پایین خواب و بی خوابی از مشکلات مهم در نوجوانان است که با یادگیری، حافظه و عملکرد در مدرسه مرتبط است؛ به طوری که تحقیقات نشان می دهد که خواب ناکافی با افزایش برهم گسیختگی خواب و همچنین خواب دیروقت بر کاهش توان یادگیری و عملکرد تحصیلی آنها تاثیر می گذارد.
این پزشک تصریح کرد: همچنین کیفیت پایین خواب، خواب آلودگی روزانه را نیز به دنبال دارد. در مواردی که کافئین به عنوان متداول ترین محرک برای مقابله با اثرات خواب آلودگی مصرف می شود، اثرات مخرب قابل توجهی روی خواب بعدی می گذارد.
رمضانی ادامه داد: کافئین در منابع غذایی متنوعی مانند قهوه، چای، شکلات ها، برخی نوشابه ها و همچنین برخی داروها یافت می شود. مطالعات مختلف نشان داده است که دریافت بالای کافئین سبب کاهش مدت و کیفیت خواب و ایجاد بی خوابی در مصرف کنندگان می شود و به طور موثری روی حالات روانی تاثیر می گذارد و با سطح پایین هوشیاری که به دنبال خواب آلودگی ایجاد شده، مقابله می کند و عملکرد تضعیف شده فرد را که در نتیجه محرومیت از خواب ایجاد شده است، بهبود می بخشد.
وی گفت: سطح کافئین دریافتی برای وزن در کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان کمتر است ولی همین سطح پایین می تواند مشکلات خواب را در آنها ایجاد کند؛ بنابراین توجه و نظارت کافی والدین بر میزان مصرف کافئین فرزندان، امری مفید است./ایرنا

مشاهده
۹۰ دقیقه خواب بعدازظهر به حفظ سلامت نوجوانان کمک می کند

نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد ترکیب ۵ ساعت خواب شبانه و ۹۰ دقیقه خواب عصرگاهی نتایج بهتری برای حفظ سلامت نوجوانان در مقایسه با ۶ساعت و نیم خواب شبانه در پی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، بررسی های محققان سنگاپوری نشان می دهد که اگر نوجوانان دوست دارند سلامت و کارآیی حافظه شان را حفظ کرده و در طول روز خلق و خوی بهتری داشته باشند بهتر است به جای خواب یکسره شبانه، مدتی را نیز در بعداز ظهرها به استراحت بپردازند.

این تحقیق حاکی است چنین کاری توانایی های شناختی نوجوانان را هم ارتقا می بخشد و بر روی درس و تحصیل آنها هم تاثیرگذار است.

البته باید توجه داشت که چرت مداوم روزانه در بعد از ظهرها یک اثر منفی مهم نیز دارد و آن افزایش سطح گلوکوز خون است که می تواند در درازمدت خطر ابتلای نوجوانان به بیماری دیابت را افزایش دهد. البته با انجام تمرینات منظم ورزشی می توان از وقوع چنین مشکلی جلوگیری کرد.

پژوهشگران سنگاپوری می گویند نوجوانان بیش از افراد بالغ سالم به خواب نیاز دارند و حتی توصیه شده که آنها بین هشت تا ده ساعت در روز بخوابند. اما تقسیم این میزان خواب در عصرها و شب ها می تواند مفیدتر باشد.

مشاهده
در گفت‌وگو با ایسنا اعلام شد بومی‌سازی رادیوتلسکوپ با هدف‌ جمع‌آوری داده‌های فضا/استقرار سامانه رادیویی در مجموعه عباس‌آباد

رییس مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی با اشاره به طراحی و ساخت رادیو تلسکوپ در این پژوهشگاه با بیان اینکه این سامانه در مرحله کالیبراسیون قرار دارد، گفت: این سامانه شامل یک آنتن ۵ متری است که از آن می‌توان برای رصد خوشه‌های کهکشانی و خط طیفی هیدروژن در فرکانس ۱۴۲۰ مگاهرتز بهره برد.

امید شکوفا در گفت‌وگو با ایسنا اجرای طراحی و ساخت رادیو تلسکوپ را به سفارش شرکت نوسازی عباس آباد دانست و افزود: دستاوردهایی که در این پروژه به دست آمده جزو میراث‌های علمی کشور محسوب می‌شود و اجرای این پروژه نشان داد که فعالیت‌های حوزه فضایی تنها منحصر به طراحی و ساخت ماهواره نمی‌شود و می‌توان از فناوری‌های فضایی در حوزه مطالعات کهکشان بهره برد.

وی رادیو تلسکوپ را نوعی آنتن رادیویی دانست که در طیف فرکانسی رادیویی به منظور کشف و جمع‌آوری اطلاعات از منابع رادیویی در فضا استفاده می‌شود و ادامه داد: نجوم رادیویی بر اساس اسباب و ادوات رصدی به دو شاخه مهم یک دیش و تداخل سنجی (تلسکوپ‌های چند دیش) که شامل مجموعه‌ای از آنتن‌های تک دیش است، تقسیم می‌شود. هر کدام از این دو شاخه محدوده مشخصی را از دانش نجوم رادیویی شامل می‌شوند که کارکرد و نیازمندی‌های مخصوص خود را دارد.

شکوفا با اشاره به مزایای نجوم رادیویی نسبت به نجوم اپتیکی، خاطر نشان کرد: بر خلاف رصد اپتیکی، رصد رادیویی محدود به شرایط جوی و یا زمان خاصی از شبانه روز نیست، ضمن آنکه رصد اپتیکی تنها محدود به طیف اپتیکی و مرئی است؛ ولی رصد رادیویی در محدوده گسترده وسیع فرکانسی می‌تواند داده‌های مورد نظر را ارسال کند.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی با بیان اینکه رادیو تلسکوپ قادر است از چند کیلوهرتز تا چندصد هزار گیگا هرتز پایش‌های نجومی را انجام دهد، یادآور شد: این سامانه قادر است از حدود ۱۰۰ کیلوهرتز تا ۱.۵ گیگا هرتز اسکن کند و در پارامتر مهم خط هیدروژن که در فرکانس ۱۴۲۰ مگاهرتز قرار دارد و مورد علاقه منجمان است، تاریخچه کیهان را بررسی کند و این ابزار قابلیت ارائه اطلاعات مربوط به آن را دارد.

شکوفا، با بیان اینکه این پروژه به کارفرمایی شرکت نوسازی عباس آباد در مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران اجرایی شده است، گفت: این رادیو تلسکوپ قابلیت ارائه خدمات به منجمان، محققان، دانشجویان و دانش‌آموزان و اساتید این حوزه را دارد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر این سامانه در فاز طی کردن فرایند کالیبراسیون نهایی قرار دارد، اظهار کرد: طی بازدیدی که مسؤولان المپیاد نجوم از این پروژه داشتند، قول داده شد که تیم‌های دانشجویی را به ما معرفی کنند تا بتوانیم از آنها در فرآیند کالیبراسیون رادیو تلسکوپ طراحی‌شده استفاده کنیم.

این محقق حوزه فضایی یادآور شد: با ساخت این سامانه، توانمندی و دانش فنی ساخت رادیو تلسکوپ‌ها به صورت ۱۰۰ درصدی کسب شده است؛ از این رو قادر هستیم سامانه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر و همچنین رادیو تلسکوپ‌های کوچک‌تر و آماتوری را برای استفاده در مدارس و مراکز نجومی بسازیم.

شناخت کائنات با سامانه‌های بومی

رئیس مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی با تاکید بر اینکه با استفاده از این سامانه در هر زمانی و در هر آب و هوا و یا ابرناکی آسمان می‌توان منابع رادیویی را پایش کرد، گفت: از این ابزار می‌توان برای مطالعات کائنات استفاده کرد؛ چراکه گستره فرکانسی این سامانه در وضعیت فعلی ۱۰۰ کیلوهرتز تا ۱.۵ گیگا هرتز است.

وی با بیان اینکه این میزان رصد به معنای مسافت نیست، خاطر نشان کرد: شدت سیگنالی که این سامانه می‌تواند دریافت کند، حداقل ۱۰ "یانسکی" (۱۰ به توان منهای ۲۶ وات بر متر مربع بر هرتز) است. منبع رادیویی قلب کهکشانی حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ یانسکی است و نشان می‌دهد که این سامانه حساسیت خوبی دارد و می‌تواند بسیاری از اجرام دورتر از کهکشان را رصد کند.

به گفته این محقق، از این سامانه می‌توان برای رصد چشمه‌های نقطه‌ای که نیاز به وضوح زاویه‌ای ندارد، از جمله "پالسارها"، رصد چشمه‌های گسترده شامل هاله رادیویی خوشه‌های کهکشانی و خوشه‌های گسترده کهکشان راه شیری، مطالعه خطوط طیفی مرزی در کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان‌های نزدیک و رصد طیفی هیدروژن در فرکانس ۱۴۲۰ مگاهرتز استفاده کرد.

رادیو تلسکوپ و رصدخانه ملی

شکوفا پروژه رصدخانه ملی را مکمل رصدخانه اپتیکی دانست و افزود: اهداف رصدخانه‌های اپتیکی با رصدخانه‌های رادیویی متفاوت است؛ از این رو آن چیزی که این سیستم می‌تواند پایش کند، رصد خانه اپتیکی نمی‌تواند پایش کند و بالعکس.

راه‌اندازی پایلوت تلسکوپ رادیویی در پژوهشگاه فضایی

وی با اشاره به راه‌اندازی پایلوت رادیو تلسکوپ در پژوهشگاه فضایی، یادآور شد: برای راه‌اندازی رادیو تلسکوپ باید فرآیند مکان‌یابی اجرایی شود و یکی از پارامترهای مهم در مکان‌یابی عدم آلودگی فرکانسی منطقه است تا بتوانیم سیگنال‌ها را از منابع رادیویی دریافت کنیم.

شکوفا اضافه کرد: طبق پایش‌هایی که انجام شده، لازم بود این سامانه به صورت آزمایشگاهی راه‌اندازی شود و فرآیند کالیبراسیون و تست آن به طور کامل انجام شود.

وی، فرآیند تست و کالیبراسیون را زمان‌بر در حد چند ماه ذکر کرد و یادآور شد: از این رو لازم بود این سامانه در مجموعه‌ای که از نظر تأسیسات، امکانات و دسترسی‌ها و پایش طیفی مناسب باشد، مستقر شود تا بتواند بعد از انجام مراحل کالیبراسیون در مجموعه عباس آباد مستقر شود.

شکوفا با بیان اینکه بر این اساس به منظور انجام فرایند کالیبراسیون پایلوت این طرح در پژوهشگاه فضایی پیاده‌سازی شد، ادامه داد: بعد از انجام مراحل مکان‌یابی منطقه مناسب در مجموعه عباس‌آباد باید به ما معرفی شود تا این سامانه را در این منطقه راه‌اندازی کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی با بیان اینکه در این کلاس، این سامانه اولین تلسکوپ بومی‌سازی شده کشور است، یادآور شد: این سامانه یک آنتن ۵ متری است و فرکانس منابع مختلف را تا شدت ۱۰ یانسکی به بالا دریافت می‌کند.

زمان بهره‌برداری

شکوفا در زمینه زمان بهره‌برداری از سامانه رادیو تلسکوپ، توضیح داد: این سامانه در حال حاضر قابل استفاده است، ولی باید فرآیند کالیبراسیون آن طی شود و شدت سیگنال‌ها و منابعی که استانداردها مشخص کرده، با آن کالیبره شود؛ ضمن آنکه لازم است تست‌های آن انجام شود و اطمینان حاصل شود که این سیستم در بهترین وضعیت دریافت سیگنال قرار دارد.

مکان‌یابی

وی با بیان اینکه فرآیند مکان‌یابی شروع نشده است، گفت: فرآیند مکان‌یابی رصدخانه‌های اپتیکی با رادیو تلسکوپ‌ها متفاوت است، به گونه‌ای که رصدخانه‌های اپتیکی در مناطق مرتفع و بر روی قله کوه‌ها ساخته می‌شود تا رصد تحت تأثیر شرایط جوی خاص چون عاری بودن از غبار، بخار و ابرناکی آسمان قرار نگیرد، ولی رصدخانه‌های رادیویی این مشکلات را ندارند.

انتهای پیام

مشاهده
برنامه میلیون دلاری ناسا برای نظارت دقیق بر وضعیت آب و هوای فضا

امروز ناسا اعلام کرد که یک آزمایش جدید برای ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) به منظور نظارت دقیق بر وضعیت آب و هوای فضا در مقیاس جهانی انتخاب کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، بنابر گزارش‌ها ناسا قصد دارد ۴۲ میلیون دلار برای انجام "آزمایش امواج اتمسفری"(AWE) و نظارت دقیق بر وضعیت آب و هوای فضا سرمایه‌گذاری کند.

البته انجام این عملیات تا ماه اوت سال ۲۰۲۲ به طول خواهد انجامید. آزمایشات مذکور به دانشمندان در درک و پیش‌بینی رویدادهای هواشناسی بالقوه خطرناک کمک خواهد کرد.

تغییرات آب و هوای فضا نتیجه تعامل بادهای خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین است که گاهی می‌تواند سبب طوفان‌های عظیم و به خطر افتادن سلامت فضانوردان نیز بشود.

علاوه بر این طوفان‌های مغناطیسی می‌تواند سیستم‌های ناوبری را مختل کند، ارتباطات رادیویی را قطع کند، داده‌های ماهواره را باطل کند و اگر بسیار قوی باشد، باعث آسیب رساندن به دستگاههای الکترونیکی روی زمین و شبکه‌های برق شود.

برای به دست آوردن درک بهتر مکانیسم‌های آب و هوای فضا، "آزمایش امواج اتمسفری" در بیرون ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌پذیرد و برای نظارت بر نوارهایی از نور که به نام "airglow" شناخته می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتهای پیام

مشاهده
سن مناسب برای سنجش پوکی استخوانهمچنین زمانیکه تراکم استخوان‌ها کاهش پیدا می‌کند اما به سطح پوکی استخوان نزدیک نیست بیمار به عارضه استئوپنی (بیماری پیشگام پوکی استخوان) دچار شده‌ است.

آمارها نشان می‌دهد که در آمریکا بیش از ۳۳ میلیون زن و مرد بالای ۵۰ سال به استئوپنی مبتلا هستند درحالیکه ۱۰ میلیون نفر پوکی استخوان دارند.

به رغم این آمار، اسکن DEXA که نوعی تست بدون درد برای سنجش تراکم استخوانی با اشعه ایکس است اغلب برای زنان تا سن ۶۵ سالگی و زمانیکه بدن به دریافت داروهای استخوان‌ساز نیاز دارد توصیه نمی‌شود.

و در مورد مردان نیز احتمال ابتلا به پوکی استخوان تا سن ۸۰ سالگی افزایش پیدا نمی‌کند اما حتی پس از این سن نیز دستورالعملی برای انجام معاینات لازم در مردان سالخورده وجود ندارد.

در چنین شرایطی، این پرسش مطرح است که چه سنی مناسب‌ترین زمان برای انجام تست‌های سنجش پوکی استخوان است؟

به گفته پزشکان عواملی چون شکستگی استخوان پس از سن ۴۵ سالگی،‌ کوتاه شدن قد، خمیده شدن پشت یا درد ناگهانی و بی‌دلیل کمر از فاکتورهایی است که انجام تست‌های سنجش پوکی استخوان پیش از ۶۵ سالگی را ضروری می‌کنند.

همچنین در صورتیکه از وضعیت سلامت کامل برخوردارید اما در مورد سلامت استخوان‌ها یا فاکتورهای خطرزای مربوط با پوکی استخوان نگران هستید با پزشک در مورد انجام زودتر این تست‌ها مشورت کنید.

فاکتورهایی همچون وزن و قد احتمال شکستگی استخوان‌ها را افزایش می‌دهند. زنان خیلی لاغر بیشتر در معرض خطر قرار دارند. عدم برخورداری از فعالیت‌های جسمی، استعمال سیگار، مصرف مواد الکلی و نیز سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان از دیگر فاکتورهای خطرزا به حساب می‌آیند.

علاوه بر این، ابتلا به برخی بیماری‌ها و مصرف انواعی از داروها که با خطر فزاینده پوکی استخوان همراه هستند خطر شکستگی را افزایش می‌دهند.

برای حفظ سلامت استخوان‌ها لازم است رژیم غذایی حاوی مواد غذایی سرشار از کلسیم باشد. همچنین تامین ویتامین ‌D مورد نیاز بدن از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا مصرف مکمل‌ها توصیه می‌شود.
منبع: ایسنا

مشاهده
سرطان در کمین اردبیلی ها

زن دستمال خیس را بر پیشانی شوهرش می گذارد، تب تمام وجودش را داغ کرده، بدنش حسابی نحیف شده و استخوان هایش از فرط لاغری نزدیک است که از پوست تیره اش بیرون بزند، سرطان آخرین حملات را متوجه او کرده و سلول های مهاجم حتی قطره های آب را نیز از معده اش پس می زنند.
سرطان در کمین اردبیلی ها
پزشک چند روز پیش به کلی جوابش کرد، پس از نزدیک به 2 سال سرانجام همه تسلیم شدند ، 'بگذار این دم آخری آسوده باشد، تنها این آمپول های قوی مسکن را برایش تجویز می کنم، اگر خود را آماده کنید، بهتر است' این آخرین جملاتی بود که پزشک شوهرش در بیمارستان به او گفته بود.
به اطراف اتاق اجاره ایش نگاهی می اندازد، دیگر هیچ چیزی در بساط ندارد، همه زندگی اش را در این 2 سال فروخته و خرج بیماری سرطان شوهرش کرده است، خانه نقلی در محله حاشیه شهر، فرش های دستبافت جهیزیه اش ، طلاهای خود و حتی دختر کوچکش ، پول های قرض گرفته از فامیل و این ماه های آخر که موسسه های خیریه به کمکش آمدند و اکنون پس از 2 سال مبارزه بالاخره باید در برابر مرگ تسلیم شود.
این حکایت بسیاری از بیماران سرطانی و خانواده های نیازمند آنها در استان اردبیل است، منطقه ای که بیشترین آمار سرطان بویژه از نوع معده در ایران مربوط به آن است و روند افزایش آن به علت های مختلف همچنان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، طبق بررسی های آماری در سال 93، هزار و 342 مورد در سال 94، هزار و 252 مورد و در سال 95، هزار و 32 مورد سرطان گوارشی در استان اردبیل ثبت شده و در 2 سال گذشته نیز این روند با افزایش همراه بوده است.

** اردبیل، رتبه نخست سرطان معده
دکتر قدرت اخوان اکبری ، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی اردبیل گفت: بر اساس آخرین گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی، میزان بروز سرطان در استان اردبیل 153 در 100 هزار نفر است البته در خصوص سرطان های دستگاه گوارش بویژه سرطان معده میزان بروز در استان بالاتر است.
دکتر بابک نخستین ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی اردبیل هم سرطان معده را شایع ترین سرطان در بین مردان استان اعلام کرده و افزود: میزان شیوع این سرطان در بین جمعیت مردان استان اردبیل 41.43 درصد است.
به گفته وی، سرطان پوست با 15.73 درصد، سرطان کولورکتال با 12.77 درصد، سرطان ریه با 12.15 درصد و سرطان پروستات با 10.9 درصد شایع ترین سرطان در بین جمعیت مردان استان اردبیل به شمار می رود.
وی میزان مرگ در میان جمعیت زنان و مردان گروه سنی 70-30 سال به علت انواع سرطان ها در مردان را 117.2 نفر در 100 هزار نفر و در بین جمعیت زنان نیز 88 نفر در 100 هزار نفر ذکر کرد.

*** علت چیست؟
متخصصان در بیان علت بالا بودن موارد سرطان گوارشی در استان اردبیل به دلایل مختلفی اشاره می کنند که در آن عوامل ژنتیکی، جغرافیایی، تغذیه و ... وجود دارد.
دکتر اخوان اکبری می گوید: از نظر جغرافیایی، واقع شدن استان اردبیل در منطقه کمربندی سرطان که از آسیای میانه، چین تا سواحل جنوبی دریای خزر ادامه پیدا می کند در بالا بودن بروز سرطان های گوارشی نقش دارد.
وی بیان کرد: بروز و شیوع سرطان های گوارشی در استان های اردبیل، گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی از میانگین کشوری بالاتر است.
به گفته وی، از مهم ترین عوامل موثر در ابتلا به سرطان گوارش در ایران و اردبیل عفونت Helicobacter pylori، گاستریت آتروفیک، سیگار، مصرف زیاد نمک، سطح سلینیوم پایین، مصرف زیاد گوشت قرمز، مصرف کم میوه و سبزی است.
او با اشاره به اینکه سرطان در 2 دهه اخیر استان اردبیل روند افزایش جزیی داشته، گفت: با توجه به چند علتی بودن ابتلا به سرطان (عوامل ژنتیکی، عوامل جغرافیایی، تغذیه و سبک زندگی) و مزمن بودن طبیعت بیماری سرطان در کوتاه مدت نمی توان در خصوص این موضوع قضاوت کرد و چه بسا تقویت نظام ثبت سرطان در کشور و این استان یکی از علل افزایش بروز سرطان بوده است.
دکتر رضا ملک زاده ، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به شمار زیاد مبتلایان سرطان معده در شمال کشور گفت: استفاده بی رویه از کباب گوشت قرمز در ابتلا به سرطان در این شهرها اثبات شده و تحقیقات انجام یافته حکایت از این دارد که در مناطقی مثل استان اردبیل مصرف کباب و گوشت برشته شده و خامه در ابتلا به سرطان معده تاثیر داشته است.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت: شایع ترین بیماری دستگاه گوارش در ایران ریفلاکس معده است و حدود 20 درصد ایرانی ها به آن مبتلا هستند؛ هر چند این بیماری ضرری ندارد و به عارضه های خطرناک تبدیل نمی شود اما بر روی کیفیت زندگی اثر می گذارد و در بلند مدت می‌تواند منجر به سرطان معده شود.
وی سرطان دستگاه گوارش و کبد را جزو شایع ترین سرطان ها در ایران ذکر کرد و افزود: این سرطان ها، 27 درصد کل سرطان ها را تشکیل می دهد.
به گفته وی، شایع ترین سرطان های دستگاه گوارش و کبد، سرطان معده است که حدود 12 درصد سرطان ها را به خود اختصاص می دهد و در مردان بیشتر شایع است.
ملک زاده ادامه داد: سرطان روده بزرگ رتبه بعدی را با حدود 9 درصد به خود اختصاص داده و سرطان مری هم حدود 4 درصد است.
معاون وزیر بهداشت سرطان های سینه، دهانه رحم و روده بزرگ را مهم ترین سرطان های قابل پیشگیری دانست و بیان کرد: مطالعات خوبی در مورد این سرطان ها در کشور در حال انجام است.
دکتر عباس یزدان بد ، فوق تخصص بیماری های گوارشی هم اصلی ترین عوامل شیوع سرطان معده در اردبیل را عوامل ژنتیکی و محیطی ذکر کرد و افزود: شمار زیادی از مردم استان دچار اضافه وزن هستند که این عاملی مهمی برای سرطان گوارشی است.
وی همچنین افزود: مصرف غذاهای مانده، پرچرب و مواد مخدر زمینه را برای ابتلا به سرطان گوارشی فراهم می کند.
دکتر فرهاد پور فرضی ، رییس مرکز تحقیقات سرطان گوارش استان اردبیل هم باکتری 'هلیکو باکتر پیلوری' را یکی از عوامل اصلی سرطان در اردبیل دانست و گفت: متاسفانه 65 درصد جمعیت استان دارای هلیکوباکتر پیلوری مثبت هستند.

*** برای مهار سرطان چه باید کرد؟
اصلاح شیوه زندگی و تغذیه، مراجعه زودهنگام به پزشک، تحرک و ورزش، دوری از اضطراب و استرس از جمله مواردی است که پزشکان و کارشناسان بر رعایت آن از سوی مردم تاکید می کنند.
دکتر ملک زاده استفاده از سبزی و گوشت ماهی را در پیشگیری از سرطان معده موثر دانست و گفت: تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه یک قرص آسپرین نیز در پیشگیری از سرطان معده موثر است.
وی اضافه کرد: تحقیقات اولیه در دیگر کشورها نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک آسپرین 30 درصد سرطان معده و 35 درصد سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.
دکتر بابک نخستین ، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اردبیل نیز با اشاره به سرطان سینه در زنان گفت: این نوع سرطان در صورت تشخیص به موقع تا 70 درصد قابل پیشگیری است.
وی با تاکید بر مراجعه دوره ای زنان به مراکز بهداشتی برای معاینه و تشخیص وجود این بیماری گفت: پس از سن 20 سالگی زنان باید هر دو سال یک بار و بعد از 40 سالگی هر سال باید برای معاینه و تشخیص وجود این بیماری به مراکز درمانی مراجعه کنند.
او تاکید کرد: اصلاح سبک زندگی، تحرک و فعالیت بدنی از کودکی و اهمیت دادن به سلامتی با مراجعه به مراکز بهداشتی و پیشگیری قبل از وقوع بیماری تا حد بالایی می تواند در کاهش میزان شیوع این سرطان در استان موثر باشد.
دکتر یزدان بد فوق تخصص بیماری های گوارشی نیز بر انجام ورزش هایی مثل پیاده روی و رعایت بهداشت فردی در پیشگیری از سرطان تاکید می کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز با اشاره به فرهنگ سازی لازم در جامعه افزود: متاسفانه فرهنگ پیشگیری از بیماری های غیرواگیر و استفاده از غذای سالم و رعایت سبک زندگی سالم و مولفه های موثر بر سرطان که پس از سال ها تحقیقات و پژوهش محققان احصا شده در جامعه ما کمتر مورد توجه و نظر قرار می گیرد.

*** اقدامات انجام شده
دکتر اخوان اکبری ، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی اردبیل از اجرای طرح شناسایی علل شیوع سرطان های گوارشی در استان خبر داده و افزود: این طرح مهم با همکاری سازمان بهداشت جهانی در 10 سال اجرا می شود.
وی بیان کرد: با اجرای این طرح و شناسایی علل بالا بودن میزان بالای تعداد مبتلایان به سرطان دستگاه گوارش و راه های پیشگیری، از میزان شیوع بیماری های سرطان معده در استان اردبیل به طور چشمگیر کاسته خواهد شد‌.
او ادامه داد: بسته درمانی کامل بیماران سرطانی در استان وجود دارد که از آن جمله می توان به مرکز شیمی درمانی بیمارستان امام خمینی(ره)، بخش رادیوتراپی با دستگاه پیشرفته رادیوتراپی و بخش غربالگری این مرکز که در حال احداث است، اشاره کرد.
وی افزود: با مطالعاتی که در این مراکز با همکاری سازمان جهانی بهداشت انجام می شود انتظار می رود تا پنج سال آینده آمار سرطان گوارشی در استان 25 درصد کاهش یابد.
اخوان اکبری گفت: در حوزه بهداشت، غربالگری سرطان سینه و روده بزرگ و دهانه رحم در مراکز بهداشتی انجام می شود از جمله اقدام های دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در خصوص سرطان قرارداد با 'موسسه محک' تهران است که در تامین داروهای سرطان و پرداخت هزینه های بستری و خدمات رفاهی بیماران فعالیت می کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل توضیح داد: بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل به عنوان قطب درمان سرطان در خصوص حمایت از بیماران سرطانی، با داشتن بخش شیمی درمانی و رادیوتراپی پیشرفته و بخش انکولوژی 28 تخته خدمات رایگان به بیماران ارائه می دهد ضمن اینکه در بیمارستان بوعلی اردبیل با 14 تخت فعال شیمی درمانی اطفال، ماهانه بطور متوسط 70تا 80 مورد شیمی درمانی اطفال انجام می شود.
وی اظهار داشت: بخش انکولوژی مرکز امام اردبیل با 28 تخت فعال در سال 94 راه اندازی شده و ماهانه به حدود 300 بیمار خدمات ارائه می شود و شامل 99 درصد خدمات شیمی درمانی با فرانشیز سه تا 6 درصد است و در بسیاری از موارد به لحاظ ناتوانی مالی بیمار همه خدمات درمانی به صورت رایگان انجام می شود./ ایرنا

مشاهده
مروری بر زندگی "خواجه‌نصیرالدین طوسی" به مناسبت روز "مهندسی"

امروز پنجم اسفند ماه، همزمان با سالروز تولد دانشمند ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی، روز "مهندسی" نامیده شده است. خواجه نصیرالدین طوسی همه‌چیزدان، فیلسوف، متکلم، ریاضی‌دان، منجم، فیلسوف و پزشک ایرانی و از سرشناس‌ترین چهره‌های تاریخ اسلامی است که در سده هفتم قمری می‌زیست.

به گزارش ایسنا، محمد بن حسن جهرودی طوسی مشهور به خواجه نصیرالدین طوسی در تاریخ ۱۵ جمادی‌الاول سال ۵۹۸ هجری قمری در طوس خراسان ولادت یافته است. او به تحصیل دانش علاقه زیادی داشت و از دوران جوانی در علوم ریاضی و نجوم و حکمت سرآمد شد، به طوری که وسعت معلومات و نفوذ او با ابن سینا قابل قیاس است؛ جز آنکه ابن سینا پزشک بهتری بود و طوسی ریاضیدان برتری.

خواجه نصیرالدین طوسی که به «نصیرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» نیز شهرت دارد، علوم دینی و علوم عملی را زیر نظر پدرش و منطق و حکمت را نزد خالویش بابا افضل ایوبی کاشانی آموخت. تحصیلاتش را در نیشابور به اتمام رسانید و در آنجا به عنوان دانشمندی برجسته شهرت یافت.

ایامی که خواجه در آن می‌زیست، مصادف با حمله قوم خونخوار و بی‌رحم مغول به ایران و بی‌شک سخت‌ترین ایام تاریخ این سرزمین است. با این همه، شگفت آنکه در این سده نوابغ و بزرگان علم و حکمت و تاریخ و نقاشی و شعر ایران پا به عرصه هستی نهاده‌اند. مولوی بلخی و شیخ سعدی و خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی و خواجه حافظ شیرازی و خواجه نصیرالدین طوسی؛ که این مورد آخر را بزرگ‌ترین نماینده حکمت و ریاضی و اخلاق در سده هفتم دانسته و به ایشان لقب «استاد بشر» را داده‌اند.

خواجه تازه کسب علم و دانش در نیشابور را آغاز کرده بود که مغولان همچون بلایی آسمانی سر رسیدند. شهر مدتی در محاصره مغولان ماند و اهالی نیشابور مقاومت کردند که در این زمان تغاجار نویان، داماد چنگیز در اثر تیر یکی از محصوران به قتل رسید. سرانجام در دهم صفر ۶۱۸ هجری مغولان نیشابور را فتح کردند و وارد شهر شدند. دختر چنگیز که زن تغاجار بود، از فرط خشم دستور داد هر کس که در آن شهر بازمانده را بکشند و حکم شد آن شهر را چنان ویران کنند که در آنجا بتوان زراعت کرد و حتی سگ و گربه شهر را هم زنده نگذارند. قوم مغول چنین کردند و هفت شبانه روز بر نیشابور ویران آب بستند و در سراسر آن جو کاشتند و کار به آنجا رسید که به تعبیر یکی از دانایان «دیواری از آن شهر برپای نماند».

در این زمان محتشم قهستان‌، ناصرالدین عبدالرحیم بن ابی منصور اسماعیلی خواجه را به قهستان دعوت کرد و خواجه نیز به آنجا نقل مکان می‌کند. به دستور همین ناصرالدین محتشم قهستان بود که خواجه نصیرالدین طوسی کتاب الطهاره ابن مسکویه رازی را از عربی به فارسی برگرداند و به نام ناصرالدین اسماعیلی، «اخلاق ناصری» نامید. این کتاب رایج‌ترین کتاب اخلاقی بین مسلمانان هند و ایران بوده است.

اما روزگار خوش دیری نپایید و بعد از آنکه خواجه نصیرالدین قصیده‌ای در مدح مستعصم، خلیفه عباسی سرود و با نامه به بغداد فرستاد، محتشم به وی بدگمان شد و او را به قلعه الموت قزوین نزد علاءالدین محمدبن حسن (۶۵۳-۶۱۸) فرستاد. پس از آن خواجه در قلعه (میمون دژ) از قلاع رودبار الموت اقامت داشت تا آنکه هولاکو خان مغول در سال ۶۵۴ قلاع اسماعیلی را فتح کرد و رکن‌الدین خورشاه، آخرین پادشاه اسماعیلی تسلیم هولاکو شد. این دانشمند بزرگ در قلاع اسماعیلیان همچون یک زندانی سیاسی نگهداری می‌شد و روزگار سختی را گذراند.

تأسیس رصدخانه مراغه

خواجه نصیرالدین طوسی در سال ۶۵۷ هجری قمری از سوی هلاکو خان مأمور شد تا رصدخانه مراغه را تأسیس کند و در این راه تمام اوقاف ممالک ایلخانی را تحت اختیار او قرار داد. گروهی از دانشمندان و منجمان از جمله رکن‌الدین استرآبادی، محی‌الدین مغربی، قطب‌الدین شیرازی، شمس‌الدین شیروانی، کمال‌الدین ایجی، نجم‌الدین اسطرلابی و … در این کار با خواجه مشارکت داشتند و بنای رصدخانه در سالی تمام شد که خواجه در آن سال وفات یافت (۶۲۷ هجری قمری)؛ بنابراین بنای رصدخانه مراغه ۱۵ سال به طول انجامیده است.

رصدخانه مراغه فقط مخصوص رصد ستارگان نبود؛ بلکه یک سازمان علمی گسترده بود که بیش‌تر شاخه‌های دانش در آن درس داده می‌شد و مشهورترین دانشمندان آن عصر- از جمله قطب‌الدین شیرازی، کاشف علت اصلی تشکیل رنگین کمان- در آن‌جا جمع شده بودند. خواجه نصیرالدین همچنین کتابخانه بزرگی با ۴۰۰ هزار جلد کتاب در محل رصدخانه احداث کرد و هر یک از دانشمندان را، بدون توجه به ملیت و مذهب آن‌ها، مسئول بخشی از رصدخانه که در آن تبحر داشتند، قرار داد.

امروزه تنها پی‌های بخش‌های مختلف و بخشی از سدس (از ابزارهای ستاره‌شناسی برای اندازه‌گیری ارتفاع ستاره‌ها یا سیاره‌ها) سنگی رصدخانه باقی مانده است. یونسکو سال ۲۰۰۹ را سال "رصدخانه مراغه" نامگذاری کرد. این بنا در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال‌های اخیر نیز احیای این بنای تاریخی به منظور ثبت در میراث جهانی مورد توجه قرار گرفته است.

آثار

خواجه نصیرالدین طوسی در بیشتر دانش‌های متداول روزگار خویش به ویژه فقه و حکمت و کلام و منطق و ریاضیات و فلک و نجوم و اخلاق، تألیفات و رساله‌هایی از خود به یادگار گذاشته که بیشتر عربی هستند؛ با این حال ۲۵ درصد نوشته‌های او به زبان فارسی بوده‌اند. البته برخلاف ابن‌سینا تلاشی برای برگرداندن اصطلاحات عربی به فارسی نکرد و آن‌ها را به همان صورتی که هستند در زبان فارسی به کار برد.

از مهم‌ترین آثار خواجه نصیرالدین می‌توان به تجریدالاعتقاد (در علم کلام‌)، شرح اشارات ابوعلی‌سینا (در فلسفه)، التذکرة فی علم الهیاة، اساس الاقتباس (در علم منطق)، جواهرالفرایض (اصول علم فرایض و مواریث)، اخلاق ناصری، اوصاف الاشراف، زیج ایلخانی، شکل القطاع و … اشاره کرد.

خواجه در کتاب شکل القطاع مثلثات را برای اولین بار به عنوان دانشی مستقل معرفی کرد و به طور کلی یکی از گسترش دهندگان علم مثلثات به شمار می‌آید و کتاب‌های مثلثات او در سده ۱۶ میلادی به زبان فرانسه ترجمه شد. او در ریاضیات همچنین تحریرهایی بر آثار آوتولوکوس، آرستاخوس، اقلیدس، آپولونیوس، ارشمیدس، هوپسیکلس، تئودوسیوس منلائوس و بطلمیوس نوشت.

تأثیرات و یادگارها

یک دهانه آتشفشانی ۶۰ کیلومتری در نیم‌کره جنوبی ماه به نام "خواجه نصیرالدین طوسی" نام‌گذاری شده‌است. یک خرده سیاره که توسط ستاره‌شناس روسی نیکلای استفانویچ چرنیخ در ۱۹۷۹ کشف شد نیز به نام ایشان نامیده شده‌است.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در تهران و رصدخانه شامخای در جمهوری آذربایجان نیز از جمله مراکزی هستند که به نام این دانشمند ایرانی نام‌گذاری شده‌اند.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، پایگاه جستجوگر گوگل، به مناسبت هشتصد و دوازدهمین سالگرد تولد خواجه نصیرالدین طوسی، تصویری از وی در تارنمای خود گذاشت که در کشورهای عربی قابل دسترسی بود و در آن بر ایرانی‌تبار بودن این دانشمند تأکید شده بود.درگذشت

خواجه نصیرالدین طوس در ۶۷۲ هجری و ۱۲۷۴ میلادی در بغداد درگذشت و در حرم کاظمین در بغداد دفن شد. از نزدیکی زمان مرگ خواجه نصیرالدین طوسی این‌طور نقل شده که «وقتی دید بیماری دیگر علاج ندارد، درباره دفن و کفن خویش با یاران و نزدیکانش مذاکره کرد؛ گفتند: مناسب آن است که در جوار حضرت علی دفنش کنند. او گفت مرا شرم آید که در جوار این امام بمیرم و از آستان او به جای دیگر برده شوم. پس از مرگ بر وصیت او رفتند و در کاظمین دفنش کردند و در جلوی لوح مزارش این آیه را نقش کردند که: «و کلبهم باسط ذراعیه بالوصید = و سگشان (به حالت پاسبانی) دو دست خویش بر درگاه (غار) گشاده بود».

مشاهده
صفحه 1 از 2