فناوری اطلاعات

فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ ادغام می‌شوند!

ایتنا - ​​​​​​​مارک زوکربرگ به تازگی تأیید کرده است که شبکه‌های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ به زودی ادغام خواهند شد.
فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ ادغام می‌شوند!

چندی پیش بود که خبری مبنی بر ادغام و یکپارچه شدن شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام و اپلیکیشن پیام‌رسان واتس اپ در فضای مجازی منتشر شد که جنجال و سر و صداهای زیادی را به راه انداخت.

حالا به نقل از technews network خبر دیگری از سوی مارک زوکربرگ، مؤسس و مدیرعامل فیس‌بوک به تازگی منتشر شده است که نشان می‌دهد این خبر صحت داشته و در آینده‌ای نزدیک به واقعیت خواهد پیوست. این بدان معناست که هرچه سریع‌تر فیس‌بوک با شرکت‌های زیرمجموعه خود یعنی اینستاگرام و واتس‌اپ یکپارچه سازی و ادغام خواهد شد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، در صورتی که این دو شبکه اجتماعی بزرگ با پیام‌رسان واتس‌اپ ادغام شوند، کاربران در هر کدام از این اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی که عضو باشند، قادر خواهند بود به مخاطبانی که احیاناً در آن عضویت ندارند، پیام داده و ارتباط برقرار کنند.
به نظر می‌رسد که فیس‌بوک تصمیم گرفته است که شرکت‌های زیرمجموعه خود را بیشتر از پیش هماهنگ و یکپارچه‌سازی کند تا کاربران بتوانند از قابلیت‌های مشابه این سه اپلیکیشن بهره مند شده و ارتباطات بهتری را در این پلت‌فرم ایجاد کنند.

فیس‌بوک همچنین بر لزوم افزودن قابلیت امنیتی رمزنگاری پیشرفته سخن گفته و از این دو شرکت زیرمجموعه خود یعنی اینستاگرام و فیس‌بوک مسنجر نیز درخواست کرده است که فرایند محافظت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی کاربرانشان را تسهیل و بهبود ببخشند.

شرکت فیس‌بوک با در اختیار گرفتن و تصاحب شرکت واتس‌اپ در سال ۲۰۱۴، ۱۹ میلیارد دلار کسب کرد و از آن زمان تاکنون نیز با معرفی و افزودن قابلیت‌های جدید بدنبال جذب و حفظ طرفداران این پیام‌رسان محبوب بوده است. طبق تازه‌ترین آمار منتشر شده در ژانویه ۲۰۱۸، پیام‌رسان واتس‌اپ هم اکنون میزبان حدود ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه است.

بر اساس گزارش وب سایت the verge، اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ که یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین پیام‌رسان‌های جهان است نیز از قابلیت Encryption End- تو آخر یا رمزنگاری پیشرفته پشتیبانی می‌کند و از پروتکل‌های پیشرفته‌ای برای حفظ حریم شخصی کاربرانش برخوردار است. این اپلیکیشن که برای تمامی سیستم‌های عامل اندروید، iOS و ویندوز قابل استفاده است، در سال ۲۰۱۶ میلادی لقب پرکاربردترین پیام‌رسان جهان را گرفت. واتس‌اپ از آن جهت ضریب امنیت سایبری بالایی دارد که مکالمات و اطلاعات مبادله شده میان کاربران و مخاطبان به صورت کامل محافظت شده بوده و مکالمات و اطلاعات شخصی و خصوصی آن‌ها از سوی نهادهای دیگر قابل رصد و ردگیری نخواهد بود.

مشاهده
فرود موفق بر نیمه پنهان ماه

کاوشگر Chang’e-4 باعث شد تا برای اولین‌بار چینی‌ها موفق شوند دست به مأموریتی بزنند که تاکنون هیچ کشور دیگری موفق به انجام آن نشده بود؛ فرود بر نیمه پنهان ماه.
فرود موفق بر نیمه پنهان ماه
سطح نشین Cháng’é نقطه عطفی برای برنامه فضایی چین به شمار می‌رود و برای نخستین بار در تاریخ موفق شده است بر سطح نیمه پنهان ماه فرود آید. محل فرود این مه نشین منطقه ای به نام حوضه (باسین) قطب جنوب آیتکن است.

فرود موفق بر نیمه پنهان ماه
ساعت 2:26 دقیقه بامداد (وقت جهانی) سوم ژانویه (13 دی‌ماه) عصر کاوش‌های فضایی نقطه‌عطف دیگری را تجربه کرد. برای نخستین‌بار در تاریخ اکتشافات فضایی، سطح‌نشینی (بدون سرنشین) با موفقیت بر نیمه پنهان ماه فرود آمد.

این کاوشگر Chang’e-4 نام دارد. تلفظ دقیق این کلمه چیزی شبیه به چان‌لیو است، اما برای اینکه خطایی در فارسی‌شدن اتفاق نیفتد، در این متن از نگارش پین‌ین یا نگارش چینی با حروف لاتین استفاده می‌کنم که به صورت Cháng’é بیان می‌شود.

در زبان چینی Cháng’é یکی از نام‌های ایزدبانوی ماه است و حالا این فرود باعث شد تا برای اولین‌بار چینی‌ها موفق شوند دست به مأموریتی بزنند که تاکنون هیچ کشور دیگری موفق به انجام آن نشده بود؛ فرود بر نیمه پنهان ماه.

نیمه پنهان ماه
ماه، این قمر استثنایی زمین، به دلیل قفل‌شدن مداری با زمین، همان زمانی که طول می‌کشد تا یک‌بار به دور خود بچرخد (شبانه‌روز ماه)، همان زمان هم طول می‌کشد تا یک‌ بار گردش خود را به دور زمین تکمیل کند (گردش تناوبی).

به این ترتیب، از دید ما ناظران زمین همواره یک سمت‌وسوی ماه به روی ما قرار دارد؛ نیمه آشنایی که شب‌ها در آسمان می‌بینیم و با جزئیات و عوارض آن آشنا هستیم. ما از روی زمین هیچ‌گاه نمی‌توانیم پشت ماه را ببینیم. (مگر مختصری از لبه‌های آن که به دلیل پدیده رخ‌گرد یا لیبراسیون دیده می‌شود. )

تنها کسانی که توانسته‌اند این چشم‌انداز غریب را با چشم ببینند، فضانوردان مأموریت‌های آپولو هستند که هنگامی که در مدار ماه قرار داشتند یا آن را دور می‌زدند، این چشم‌انداز را دیده‌ و تصویربرداری کرده‌‌اند و البته تعدادی مأموریت مدارگرد به تصویربرداری و بررسی این منطقه پرداخته است.

چهره آبله‌روی ماه
نیمه پنهان یا پشت ماه کمتر شباهتی به نیمه رو به زمین آن دارد. به دلیل همان قفل‌شدگی مداری و در زمانی دور که هنوز بخش درونی ماه حالت مذاب داشت، ‌گرانش زمین باعث شد تا این لایه درونی مذاب بیشتر به زمین کشیده شود به این ترتیب پوسته ماه در سمتی که رو به زمین قرار دارد، نازک‌تر از نیمه پشتی است.

همین امر باعث شد تا زمانی که ماه شاهد بمباران‌های خرده‌ سیارک‌ها بود، تعداد بیشتری از این برخوردها بتوانند پوسته نازک ماه در سمت رو به زمین را شکافته و ماده مذاب یا ماگمای زیرین را روانه سطح کنند. این ماگماهای خشک‌ شده عوارضی را در نیمه رو به زمین ماه ایجاد کرده است که به طور سنتی به نام دریاهای ماه می‌شناسیم و با چشم غیرمسلح به شکل عوارض خاکستری‌رنگ دیده می‌شوند.

نیمه پشت‌ ماه به دلیل پوسته ضخیم‌تر چنین دریاهایی بر سطح خود ندارد و برخوردهای انجام‌شده در طول دوران زخم‌های خود را بر چهره آن باقی گذاشتند و مجالی برای رتوش آنها نبوده است و به همین دلیل هم ظاهر نیمه پنهان ماه شباهت بیشتری با سطح عطارد دارد.

فرود در نیمه پنهان
سطح‌نشین Cháng’é نقطه‌عطفی برای برنامه فضایی چین به شمار می‌رود و برای نخستین‌بار در تاریخ موفق شده است بر سطح نیمه پنهان ماه فرود‌ آید. محل فرود این مه‌نشین منطقه‌ای به نام حوضه (باسین) قطب جنوب آیتکن است.

این منطقه بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین ساختار شناخته‌شده برخوردی بر سطح ماه و یکی از بزرگ‌ترین عوارض برخوردی در کل منظومه شمسی به شمار می‌رود. قطر این عارضه چیزی در حدود دو هزارو ۵۰۰ کیلومتر است که وقتی با محیط ۱۱ هزارکیلومتری ماه مقایسه می‌کنید، می‌توانید به عظمت آن پی ببرید.

Chang’e-4 در ادامه مأموریت‌های پیشین سازمان فضایی چین اجرا می‌شود و متعلق به فاز دوم این برنامه است. فاز اول این برنامه برای دستیابی به فناوری ارسال فضاپیما به مدار ماه صورت گرفت. این مرحله با انجام مأموریت‌های Cháng’é-1 و Cháng’é-2 در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ به اتمام رسید.

مرحله بعدی و فاز دوم این مأموریت فرودآوردن موفق دوقلوی سطح‌نشین/سطح‌نورد بر ماه است. بخش اول این مرحله در سال ۲۰۱۳ با فرود موفق Cháng’é-3 در نیمه آشنا و رو به زمین ماه انجام شد و اکنون با فرود موفق Cháng’é-4 در نیمه پنهان ماه، عملا به سرانجامی مطلوب برای چینی‌ها رسید. فاز بعدی برنامه کاوش ماه برای چینی‌ها اعزام دو مأموریت Cháng’é-5 و Cháng’é-6 به نیمه روشن ماه است که طی آن این مأموریت‌ها به جمع‌آوری نمونه از سطح و بازفرستادن آنها به زمین اقدام خواهند کرد.

Cháng’é در ماه چه می‌کند؟
Cháng’é در دهانه‌ای به نام فون کارمان درون حوضه قطب جنوب آیتکن فرود آمده و قرار است به کمک ابزارهای خود به بررسی این منطقه بپردازد. ابزارهای علمی این سطح‌نشین از دوربین‌های فرود، دوربین پانارمای سطحی، طیف‌سنج فرکانس پایین با هدف بررسی فوران‌های خورشیدی، یک تابش‌سنج سطحی و همچنین یک محفظه حیاتی است. این محفظه سه‌ کیلوگرمی مهر و موم شده شامل بذر برخی از گیاهان و همچنین تخم حشرات است.

فضای درون این بسته زیستی مشابه محیط زمین طراحی شده است و هدف آن بررسی رشد احتمالی و به‌بارنشستن این نمونه‌ها در مجاورت‌ گرانش اندک ماه است. (تنها تفاوت با محیط زمین‌ گرانش خواهد بود). همچنین به همراه این سطح‌نشین، سطح‌نوردی رباتیک نیز به سطح ماه رفته است.

این ربات کوچک که به نام‌یوتو-2 شناخته می‌شود، به همراه خود دوربینی با میدان دید باز، یک ابزار بررسی زیرسطحی راداری، طیف‌سنج مریی و نزدیک به نور فروسرخ و ابزاری برای بررسی واکنش بادهای خورشیدی و سطح ماه به همراه دارد. اگرچه تک‌تک این آزمایش‌ها اهمیت زیادی دارند، اما مهم‌ترین بخش این مأموریت فرود موفق در نیمه‌پنهان ماه است. این آزمایش‌ها قدم‌های نخستین برای ساختن آینده‌ای مهم، اگرچه احتمالی بر ماه است.Cháng’é چگونه با زمین تماس می‌گیرد؟
یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که فرود در نیمه‌پنهان ماه را به هدفی تا پیش از این دست‌نیافتنی تبدیل می‌کرد، نبود امکان تماس و ارتباط مستقیم میان زمین و فضاپیماست. زمانی که شما بر نیمه پنهان ماه فرود آیید یا در مداری نزدیک به سطح ماه و در پشت ماه پرواز کنید، ماه میان شما و زمین مانع ایجاد می‌کند و همین امر هم باعث می‌شود تا امکان تماس مستقیم برقرار نباشد. به همین دلیل برای تماس مستقیم باید ساختاری مداری را برای رله امواج طراحی کنید.

دو مسیر برای این کار وجود دارد؛ یکی اینکه مدارگردی را در مدار پایین در اطراف ماه قرار دهید و هر بار که این مدارگرد از فراز نیمه پنهان می‌گذرد داده‌های دریافتی از سطح‌نشین را دریافت کرده و زمانی که از سایه ماه بیرون می‌آید آن را به زمین بفرستد. راه دیگر این است که مدارگردی را در مداری قرار دهید که هم‌زمان که به پشت ماه دید دارد بتواند زمین را هم ببیند و با آن تماس بگیرد. چینی‌ها این مسیر دوم را انتخاب کردند.

آنها ماهواره‌ای به نام Quèqiáo (به معنی پل زاغی که به یکی از افسانه‌های چینی اشاره دارد و در آن زاغی‌ها با کنار‌هم‌قراردادن بال‌های خویش پلی را ایجاد می‌کنند تا ژی‌نو، هفتمین دختر ایزد آسمان، بتواند به معشوق زمینی خود برسد) را به نقطه لاگرانژی شماره ۲ مدار زمین و ماه اعزام کردند. این ماهواره در این مدار قفل‌شده در پشت ماه و در فاصله حدود ۶۵‌هزار کیلومتری از سطح ماه قرار دارد و داده‌های این مه‌نشین/مه‌نورد را به زمین رله می‌کند. این ماهواره شاید نخستین آجر از سنگ بنای ساختار مخابراتی باشد که در آینده اطراف ماه را در بر خواهد گرفت.

چرا‌ این مأموریت مهم است؟
این مأموریت مهمی است. فارغ از اهمیت علمی بالقوه آن، این مأموریت از نظر سیاست و صحنه کاوش‌های فضایی مهم است. برای نخستین‌بار چین دیگر کشوری نیست که برنامه فضایی دیگران را دنبال کند. حالا نام چین و صنایع فضایی این کشور با نخستین‌های کاوش‌های فضایی گره خورده است.

نکته مهم دیگر که شاید اگر زمان دیگری بود برای ما در ایران اهمیت بیشتری داشت- اهمیت برنامه‌ریزی و نقشه راه در پروژه‌هایی مانند پروژه‌های فضایی است. برنامه فضایی چین که از چندین دهه پیش آغاز شد نقشه راه طولانی داشته و دارد که به‌آرامی ولی گام‌به‌گام جلو می‌رود.

گام‌های آهسته ولی پیوسته این کشور، اکنون باعث شده است تا این کشور در برخی حوزه‌ها از رقبای مهم و باسابقه خود پیشی بگیرد. این در حالی است که بحث‌های سیاسی و شاید از آن مهم‌تر نداشتن چشم‌اندازی تأثیرگذار در ایالات متحده برای آینده برنامه فضایی و همچنین روزگار نه‌چندان بر وفق مراد روسیه، فرصت شتاب‌گرفتن چین را بیشتر فراهم آورده است.

اگرچه ساختار پنهان‌کار و غیرشفاف چین اجازه نمی‌دهد تا جزئیات زیادی از چنین مأموریت‌هایی منتشر شود، اما همین تداوم در برنامه می‌تواند یک‌بار دیگر توجه‌ها را به سوی برنامه‌ریزی آینده‌نگر در فضا و به‌ویژه مقاصد مهم جلب کند.

ماه منزلگاه فراموش‌ شده ما
اگرچه هیچ کاوش فضایی را نمی‌شناسم که بدون اهمیت یا جذابیت یا تأثیری در آینده انسان باشد، اما هم‌زمان باید در نظر داشت که پروژه‌هایی مانند سفر به مریخ، معدن‌کاوی سیارک‌ها و کاوشِ دوردست‌های منظومه شمسی مهم و حیاتی هستند اما ماه مقصد مهم ما زمینی‌هاست که نباید اهمیت آن را فدای جذابیت تبلیغاتی پروژه‌ای مانند سفر انسان به مریخ کرد. ماه هنوز دنیایی ناشناخته و با قابلیت‌های بالقوه بسیاری برای ما است.

در ماه ما می‌توانیم سنگ‌بنای توسعه خود در فضا را محکم کنیم. در اطراف ماه می‌‌توانیم با کمک تجربه و با هزینه‌ای به‌نسبت اندک سامانه‌ای ارتباطاتی را بسازیم که نه‌تنها امکان ارتباط مستقیم دائم با زمین را داشته باشد که نقش راه میان‌سیاره‌ای آینده را بازی کند. ماه با توجه به فاصله نزدیک به زمین، امکان ارتباط و پشتیبانی مستقیم و امدادونجات، می‌تواند میزبان نخستین پایگاه‌های فرازمینی انسان باشد. تمام آنچه را که آرزو داریم روزی در مریخ انجام دهیم، می‌توانیم با هزینه اندک، اطمینان بیشتر و سرعت و بازخورد بیشتر در ماه تمرین کنیم.

ضمن اینکه مدار ماه و سطح آن می‌تواند به پایگاهی برای سفرهای فضایی میان‌سیاره‌ای غیرسرنشین‌دار و سرنشین‌دار احتمالی بعدی بدل شود. نیمه پنهان ماه بهشتی برای دانشمندان است.

به‌دور از تابش‌های رادیویی و حرارتی زمین و پنهان در زیر سایه دائمی ماه و به‌دور از تأثیرات جوی که در زمین وجود دارد، می‌تواند میزبان و بستری برای ساخت رصدخانه‌های بزرگی در طول موج‌های مختلف باشد که افق دید ما را به شکل غیرقابل باوری توسعه می‌دهند. اولویت سفر و سفت‌کردن جای پا در ماه باید در اولویت برنامه‌های فضایی آینده‌نگر باشد، اگر بازی‌های سیاسی مجالی دهد.

مشاهده
سواد رسانه ای؛ نیاز پیشرفت جامعه امروز

اگر سواد رسانه‌ای را علم تنظیم کننده روابط میان مخاطب و رسانه ها براساس هنجارهای درونی شده بدانیم، نباید از جایگاه آن در سیاست‌های رسانه‌ای کشورها غافل شویم.
با ورود به قرن بیست و یکم مصادف با وقوع انقلاب ارتباطی و اطلاعاتی، افراد جامعه تحت تأثیر بمباران‌های رسانه‌ای قرار دارند و رسانه‌های عصر حاضر نقشی عمده در شکل‌گیری رفتار، عقاید، عواطف و به خصوص روابط فردی و اجتماعی بازی می‌کنند. اکنون سواد رسانه‌ای به عنوان یکی از کارآمدترین ابزارهای نظارتی طرف توجه بسیاری از کشورها است و افزایش نظام‌های اطلاعاتی و ارتباطی، ضرورت آموزش سواد رسانه ای در افراد جامعه را بیش از پیش نمایانگر می‌سازد چرا که پیام‌های تولید شده توسط رسانه های مختلف در سرتاسر جهان مخاطبان را دچار نوعی سردرگمی و تردید در انتخاب و گزینش پیام‌های دریافتی می‌نماید.

با به‌کارگیری سواد رسانه‌ای، تسلط فرد در فهم خروجی رسانه افزایش ‌یافته به ‌این ‌ترتیب فرد به ‌خوبی می‌داند از رسانه چه می‌خواهد و فعالانه به ارزیابی نقادانه محتوای آن می‌پردازد تا معنای پیام‌هایی با قابلیت‌های اثرگذاری بر سبک زندگی‌ خود را دریابد. به این منظور یادگیری و افزایش سواد رسانه ای به عنوان مهارت و استفاده از رسانه های دیجتیال به عنوان یکی از تکنیک‌های نوین ارتباطی ضروری است.

اگر سواد رسانه‌ای را علم تنظیم کننده روابط میان مخاطب و رسانه‌ها براساس هنجارهای درونی شده بدانیم، نباید از جایگاه آن در سیاست‌های رسانه‌ای کشورها غافل شویم.

تعریف سواد رسانه‌ای
«سواد رسانه‌ای» (Media Literacy) مفهومی قدیمی است که نخستین بار مارشال 'مک لوهان' در سال آن را به کار برد. وی معقتد بود زمانی که دهکده جهانی فرا رسد باید انسان‌ها به سواد جدیدی به نام سواد رسانه‌ای دست یابند. وقتی ما پایه‌های سواد رسانه‌ای را به زبان حاضر ترجمه می‌کنیم، امروز دیگر نمی‌توان از تعریفی استفاده کرد که در سال 1964 آقای مک ‌لوهان برای سواد رسانه‌ای اعلام کرد. می‌بینیم که یونسکو مرتب این تعاریف را تغییر می‌دهد. پیش از این روزگاری کامپیوتر نشان پیشرفت بود اما امروز سرانه داشتن افراد خبره و نخبه جامعه، تعیین‌ کننده پیشرفت یک کشور است که گاهی در کشورهای پیشرفته وجود این افراد از یک درصد به 10درصد هم رسیده است. با این توضیحات می توان گفت که سواد رسانه‌ای مجموعه‌ای از مهارت‌های قابل یادگیری است که دسترسی به توانایی، تجزیه و تحلیل و ایجاد انواع پیام‌های رسانه‌ای را دربر می گیرد.

سطوح سواد رسانه‌ای
سواد رسانه‌ای به سه سطح عمومی، متوسط و پیشرفته تعریف شده است. مفاهیم عمومی آن بر این پرسش استوار است که رسانه‌ها چگونه بر ما تاثیر گذارند، مفاهیم متوسط به چگونگی ایجاد معنا از مفاهیم رسانه‌ای توجه دارد و مفاهیم پیشرفته به نقش و تعامل رسانه‌ها و جامعه و نقش سواد رسانه‌ای در ایجاد این تغییرات را بررسی می‌نماید.

در جامعه امروزی، آموزش سواد رسانه‌ای به رشد تفکر انتقادی و مشارکت بیشتر افراد در فرهنگ رسانه‌ای کمک کرده تا به نتیجه غایی یعنی آزادی بیشتر به افراد به وسیله قدرت دادن به آنها برای دسترسی، اطلاعات، تشخیص و تجزیه و تحلیل و ارزیابی پیام‌های رسانه ها دست یابیم.

در این چارچوب، جامعه‌ای توسعه یافته تلقی می شود که بتواند در کنار رشد و توسعه شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی مانند درآمد سرانه، توزیع ناخالص ملی و نرخ تولد و مرگ و میر، بر معیارهای آموزش، فناوری های اطلاعاتی و به عبارتی بر افزایش سواد رسانه‌ای تاکید نماید.سواد رسانه‌ای و افزایش آگاهی و اعتماد در جامعه

امروزه حضور رسانه ها به طور ناخودآگاه بر سواد رسانه ای مردم تاثیر می گذارد و با اعتماد به این رسانه‌ها، روابط اجتماعی محکم و صلح‌آمیز حفظ می‌شود که این‌ها به ‌نوبه خود، پایه و اساس رفتارهای جمعی و همکاری‌های سازنده است. مدیران رسانه‌ها در مواجهه با مخاطبان خود باید در جهت افزایش و ارتقا سواد رسانه‌ای آن‌ها تلاش نمایند تا به عنوان یک رسانه قابل اعتماد شناخته شوند.

نکته قابل توجه در سواد رسانه‌ای آن است که نقش آن در توسعه اجتماعی با افزایش نفوذ اینترنت و گسترش فناوری‌های اطلاعتی و ارتباطی در کشورهای مختلف جهان برابر نیست. چرا که میزان دسترسی به اینترنت در کشورهای مختلف (پیشرفته و کمتر توسعه یافته) یکسان نبوده است بنابر این در کشورهای کمتر توسعه یافته که دسترسی به اینترنت و فناوری های پیشرفته محدود است تعداد کمی از از افراد می‌توانند از عهده پرداخت هزینه‌های این خدمات برآیند لذا نمی‌توان انتظار داشت که تاثیر آن یکسان با کشورهای پیشرفته باشد.

رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های دیجیتال مفهوم عام‌تری از رسانه‌های آنلاین است که دربرگیرنده همه نوع نرم‌افزار و محصولات الکترونیکی است. این واژه در جهان، اغلب نسخه‌ی وب روزنامه‌ها، وب‌سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ شخصیت‌های دولتی و خصوصی، سازمان‌ها، روزنت‌ها و غیره را شامل می‌شود. رسانه های دیجیتال از جنبه ابزاری چون قادر به برقراری صورت های مختلف ارتباطی هستند، امکان نشر پیام ها را بیشتر دارا می باشد.

رسانه‌های دیجیتال و سواد رسانه‌ای در ایران
در ایران به رغم دارا بودن شرایط خاص درونی و بیرونی تاکنون اقدام موثری در این راه صورت نگرفته است. بنابراین مسوولان چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای کمتر توسعه یافته راه کارهایی را در نظر بگیرند تا از طریق آن آموزش مهارت‌های بهره‌گیری از سواد رسانه‌ای به عنوان جزیی از زندگی هر شخصی محسوب شود. بنابراین با استفاده از رسانه های دیجیتال که بدون مرز بودن ارتباطات، با هزینه کم و دسترسی آسان به حجم وسیعی از اطلاعات از ویژگی های اصلی این رسانه ها به شمار می رود می توان تنوع و حجم بالایی از محتوای پیام‌ها را با سرعت بیشتری دریافت نمود. بهره گیری از دانش رسانه‌های دیجتیال وسیله ای برای گسترش درک و تفکر افراد جامعه از ماهیت قدرت در جامعه و نحوه استفاده آن در رسانه‌های اجتماعی است

در این میان اساتید دانشگاه ها و پژوهشگران و محققان باید درک خود را از مفهوم تفکر نقادانه بالا ببرند تا بتوانند از دانش رسانه‌های دیجیتال در تکنیک کلاس‌های آموزشی استفاده نمایند. بهره گیری از چارچوب سواد رسانه‌ای ضروی بوده و به عبارت دیگر تفکر محض کافی نیست و باید اندیشیدن و تفکر با معیارهای استاندارد فکری منطبق شود تا موجب پیشرفت شخص شود.

بدیهی است که جهت گیری مردمی و ملی گفتمان سواد رسانه‌ای و نیز مفهوم علمی و کاربردی ضروری است. در این میان آموزش های صحیح در دانشگاه ها و موسسات علمی در جهت فهم واقعی سواد رسانه‌ای و همچنین حمایت از طرح ها و پژوهش های مرتبط با موضوع‌های سواد رسانه ای و اطلاعاتی گام موثری در ارتقای این مهم به شمار می‌رود.جمع بندی
در کشور ما برای مواجهه فعال و خلاق در دنیای ارتباطات، تنها سه راه‌کار پیش رو داریم: بدبین باشیم، یا خوش‌بین، و یا واقع‌بین باشیم. در نگاه اول، که ما آن را رویکرد خوش‌بینانه می‌نامیم، فرد برداشتی جز فرصت و مزیت از رسانه ندارد و استفاده‌ای نا‌محدود از آن می‌کند. در چنین شرایطی فرد کاملا وضعیتی منفعل دارد و رسانه او را شکل می‌دهد. نقطه مقابل این نگاه را رویکرد بدبین می‌دانیم که در آن تصور فرد از رسانه تهدیدمحور است و با سیاست هراسان‌سازی دیگران را از استفاده آن رسانه منع می‌کنند.

راه کار سوم و منظور اصلی سواد رسانه‌ای را در رویکر واقع‌بین می‌دانیم که فرد با آگاهی نسبت به مزایا و تهدیدات رسانه، با برنامه‌ریزی دقیق به استفاده محدود و مشروع از رسانه روی می‌آورد.

بنابراین وارد کردن نظام سواد رسانه ای در نظام آموزش رسمی کشور و انجام تحقیقات و مطالعات تطبیقی به منظور الگوی مطلوب، ارزشیابی منسجم و نظارت مستمر بر عملکرد فعالان سواد رسانه ای، بستر مناسب برای تولید انبوه محصولات فرهنگی دیجیتال متناسب با ارزش های نظام، حمایت از توسعه کمی و کیفی رسانه های دیجیتال، حمایت از تمام تولیدکنندگان محتوای دیجیتال از مهم ترین اقدامات لازم در جهت ارتقای رسانه‌های دیجیتال و اثربخشی سواد رسانه ای کشور به شمار می رود./ ایرنا

مشاهده
پیامک‌های مهم را لابلای پیامک‌های تبلیغاتی گم نکنید!

دریافت پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم آن‌قدر برای مشترکان آزاردهنده شده که بعضا موجب می‌شود پیامک‌هایی که از اهمیت برخوردارند، در میان انبوه این مزاحمت‌ها گم و ناخوانده حذف شوند؛ درنتیجه گاهی عدم توجه و نخواندن برخی از پیامک‌ها برای مخاطب زیان‌بار شده است.
پیامک‌های مهم را لابلای پیامک‌های تبلیغاتی گم نکنید!


ارسال پیامک‌های تبلیغاتی عمر درازی دارد و از سرشماره‌های مختلف تبلیغاتی تا شماره‌های شخصی را شامل می‌شود. اما ارسال بیش از اندازه‌ این پیامک‌ها در طول روز موجب می‌شود زمانی که پیامک مهمی که از مخاطبان کاربری برای او ارسال و یا از طرف اپراتور برایش فرستاده شده که ماهیت اطلاع‌رسانی داشته باشد، کاربری که از دریافت تبلیغات خسته شده، توجهی به این پیامک‌های شخصی نکند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، اکثر مشترکان تلفن همراه، از بسته‌های تشویقی اینترنت اپراتورهای همراه استفاده می‌کنند، اما با تمام شدن این بسته‌ها، اینترنت با تعرفه آزاد محاسبه خواهد شد که در مقایسه با بسته‌های تعریف‌شده در اپراتورها برای کاربران مقرون‌به‌صرفه نیست. به همین دلیل، آگاهی از زمان اتمام بسته اینترنتی اهمیت زیادی دارد و اپراتورها ملزم به اطلاع‌رسانی دقیق اتمام بسته به کاربران هستند؛ با وجود این، به نظر می‌رسد این اطلاع‌رسانی از سوی برخی اپراتورها برای برخی از کاربران به‌درستی اعلام نشده و هزینه‌هایی به آنان تحمیل شده است.

برای کاربران اعتباری که از بسته‌های اینترنت استفاده می‌کنند، در صورت اتمام بسته و در شرایطی که اطلاع‌رسانی انجام نشود، مصرف اینترنت با تعرفه‌ آزاد می‌تواند موجب تمام شدن شارژ اعتباری کاربران شود؛ عدم اطلاع‌رسانی برای کاربران دائمی می‌تواند عواقب بدتری داشته باشد، زیرا اگر با تمام شدن اینترنت بسته به آن‌ها اطلاع‌رسانی انجام نشود و کاربر به مصرف اینترنت با تعرفه آزاد ادامه دهد، این موضوع می‌تواند به هزینه‌های اضافی روی قبض موبایل کاربر منجر شود که با توجه به دائمی بودن سیم‌کارت کاربر، ممکن است هزینه‌های سنگینی باشد.

خود کاربران هم دقت کافی داشته باشند
البته در چنین مواقعی، اپراتورها تاکید دارند که تمام شدن بسته‌های اینترنتی به کاربران اعلام شده است و این خود کاربر است که باید دقت کافی داشته باشد که در صورت لغو تمدید خودکار و تمام شدن بسته‌های اینترنتی متضرر نشود، اما نمی‌توان نقش اپراتور را در اطلاع‌رسانی این موضوع نادیده گرفت؛ زیرا در شرایطی که تعرفه‌ آزاد تفاوت قابل توجهی با بسته‌های اینترنتی دارد، عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع و شفاف می‌تواند ضرر مالی زیادی برای کاربر داشته باشد.

هم‌چنین طبق مصوبه ۱۴۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۱۳۹۱، «اپراتور موظف است قبل از شروع ارائه خدمات ارزش افزوده محتوایی پیامکی مورد نظر، درباره شرایط ارائه از جمله تعرفه خدمات، نحوه ارائه خدمت (به‌صورت اشتراکی و یا در ازای هر پیامک)، شرایط انصراف، حداکثر تعداد پیامک ارسالی در روز و مانند آن به مشترک اطلاع‌رسانی کرده و در پرتال رسمی اپراتور هزینه خدمات و توصیه‌های لازم برای دریافت خدمت با جزئیات شرایط ارائه خدمات را داشته باشد.»
در این مصوبه، هم‌چنین تاکید شده که «اپراتور موظف است در حین ارائه خدمت با ارسال پیام‌های اطلاع‌رسانی، مشترک را از مجموع هزینه‌های ایجاد شده آگاه کند و در تمام مراحل ارائه خدمت، امکان انصراف از دریافت آن را برای مشترک فراهم کند.»

از طرفی ممکن است اطلاع‌رسانی از طرف اپراتور انجام شده باشد، اما کاربری که در طول روز پیامک‌های گاه و بیگاه نامربوط دریافت می‌کند، توجهی به این پیامک‌ها نداشته باشد. به همین دلیل کاربران باید توجه داشته باشند که با دریافت هر پیامکی، به محتوای آن دقت کنند تا اگر از طرف اپراتورها به آن‌ها اطلاع‌رسانی انجام شده، بتوانند اقدامات لازم را در زمان ممکن انجام دهند.

مشاهده
آذری‌جهرمی مطرح کرد: خیلی‌ها گوشی‌های اپل را خاموش کرده یا کنار گذاشتند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که در هر حوزه‌ای که فناوری و نوآوری ایجاد شد، زندگی مردم راحت شده و رفاه برای آن‌ها به وجود آمده است، گفت: خیلی‌ها پیش‌ از این «اپل» را دوست داشتند ولی محدودیت‌هایی که اخیراً برای شرکت‌های ایرانی ایجاد کرده‌اند، باعث شد گوشی‌های اپل را خاموش کرده و کنار بگذارند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در «اولین رویداد نوروز نوآوری» با محوریت «متنوع سازی اکوسیستم استارتاپی و نوآوری ایران»، هم‌زمان با اختتامیه ششمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری حضور پیدا کرد. او پیش از ایراد سخنرانی در این مراسم با حضور در جمع جوانان فعال در حوزه استارتاپی از نزدیک با مشکلات و موانع پیش روی آن‌ها آشنا شد و دستوراتی را نیز به‌منظور تسهیل شرایط کاری آن‌ها صادر کرد.

وی با بیان اینکه کشور ما با یک مشکل جدی مواجه است و آن‌هم بهره‌وری پایین در حوزه‌های مختلف است، افزود: البته راه‌حل خیلی مشخص افزایش بهره‌وری نوآوری‌های جدید در هر عرصه‌ای است و فناوری اطلاعات هم یکی از بسترهای بسیار خوب برای پیاده‌سازی خلاقیت‌ها است. ظرفیت جوانان کشور هم ظرفیت خوبی است هرچند با نشست‌هایی که این روزها با استارتاپ‌ها داریم گلایه‌هایی مطرح می‌شود و انتظار دارند دولت در این زمینه با آموزش نیروی انسانی کاردان و متخصص به آنها کمک کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه این نشانه خوبی از بلوغ اکوسیستم استارتاپی است، گفت: عمده گلایه‌ها بر این است که کیفیت نیروی انسانی فارغ‌التحصیل از دانشگاه متناسب با ظرفیت‌های موردنیاز بازار کار نیست. هرچند معتقدم ظرفیت نیروی جوان بسیار خوبی در کشور وجود دارد که می‌تواند مثمر ثمر باشد.

جهرمی ادامه داد: آنچه ضرورت دارد همه به‌نوبه خود به آن بپردازیم ایجاد تغییرات در زیرساخت‌های موجود به‌خصوص در اکوسیستم استارتاپی به‌منظور ایجاد تسهیلاتی است که این جوانان بتوانند در بازار پیش رو حضور پررنگ‌تری داشته باشند و نیازمندی‌های کشور را مرتفع کنند تا هم مشکل بهره‌وری در کشور را حل کنند و هم ثروت آفرینی و ایجاد اشتغال داشته باشند.

وی با بیان اینکه برگزاری این نشست‌ها و همایش‌ها خیلی خوب است و می‌تواند تأثیرگذار باشد به‌شرط آنکه فراموش نکنیم وظیفه اصلی ما صرفاً برگزاری رویداد و همایش نیست، گفت: وظیفه اصلی ما این است که بازارها را فعال کنیم. در سال جاری باید هم سازمان فناوری اطلاعات و هم معاونت علمی ریاست جمهوری برای دو موضوع با همگرایی یک برنامه‌ریزی مدون داشته باشند. نخست برای بحث توسعه آموزش و رفع مشکلی که از سمت اکوسیستم استارتاپی اعلام‌شده است و ما موظفیم به‌عنوان حاکمیت برای تربیت نیروی انسانی در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه یک‌زمانی در کشور سازمان فنی و حرفه‌ای داشتیم گفت: در حوزه کسب‌وکارهای نوپا یا باید از همان ظرفیت استفاده شود و یا باید نهادسازی شود. این ضرورت فوری بازار است که بتوانیم نیروی‌هایی که فارغ‌التحصیل می‌شوند را بارور و غنی‌سازی کنیم تا به اکوسیستم تزریق شوند. نکته دوم تحریک بازار است. شهر هوشمند در کشور باید حرکت کند تا این استارتاپ‌ها بتواند دستاوردهای خود را پیاده‌سازی کنند.

جهرمی با بیان اینکه بحث هوشمندسازی انرژی باید دردستور کار قرار گیرد، افزود: در حوزه کشاورزی هوشمند که چالش بزرگ ما در کشور است به این سمت حرکت و بازار را فعال کنیم. من از کشاورزی و انرژی نام بردم اما می‌شود از بهداشت و سلامت هم نام برد. اساساً یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای تحول دیجیتال حوزه سلامت است که با سرعت زیادی هم می‌شود به آن دسترسی پیدا کرد. این دو موضوع (آموزش و تحریک بازار) مهم‌ترین اقدامات برای کمک به اکوسیستم استارتاپی است.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های مختلف کشور هم طبیعتاً باید مقررات خود را متناسب با این فضا تغییر دهند که این حرکت و جنبشی که در میان جوانان ایجادشده است متوقف نماند و به ثمر بنشیند تا دستاوردش برای نظام و کشور، توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال و افزایش بهره‌وری باشد و در نهایت هم باعث رفاه برای مردم شود.

آذری‌جهرمی با تأکید بر اینکه در هر حوزه‌ای که فناوری و نوآوری ایجاد شد زندگی مردم راحت شده و رفاه برای آنها به وجود آمده، گفت: خیلی‌ها پیش‌ازاین «اپل» را دوست داشتند ولی محدودیت‌هایی که اخیراً برای شرکت‌های ایرانی ایجاد کرده‌اند باعث شد گوشی‌های اپل را خاموش کرده و کنار بگذارند. سازمان تنظیم مقررات رادیویی به‌زودی گزارش خود در این ارتباط را منتشر خواهد کرد.

وی افزود: فعالیت و توسعه خدمات در حوزه فناوری اطلاعات و حوزه کسب‌وکارهای نوپا و توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور باعث ایجاد رفاه برای مردم شده و مردم دیگر از موبایل صرفاً برای پیام‌رسان‌ها یا یک شبکه اجتماعی و بازی و سرگرمی استفاده نمی‌کنند.

وزیر ارتباطات بابیان اینکه گوشی‌های موبایل بخشی از زندگی روزمره مردم شده است گفت: گوشی که روی آن سیستم حمل‌ونقل و شبکه بانکی کار نکند محکوم به خارج شدن از بازار است؛ این خود به معنای آن است که فعالیت‌ها در حوزه فناوری توانسته است برای مردم رفاه به ارمغان بیاورد.

آذری جهرمی با بیان اینکه سال پیش رو طبیعتاً به لحاظ اقتصادی بر اساس سیگنال‌هایی که وجود دارد به لحاظ تأمین منابع در حوزه‌های مختلف با محدودیت‌هایی مواجه خواهیم بود گفت: این خبر خوبی و می‌تواند یک تهدید باشد اما برای اکوسیستم نوآوری و اکوسیستم استارتاپی یک فرصت است. فرصتی که سازمان‌های مختلف نیازمند به افزایش بهره‌وری و بالطبع نیازمند اکوسیستم استارتاپی می‌شوند.

وزیر ارتباطات در پایان ابراز امیدواری کرد تلاش‌ها و حمایت‌های مؤثر و هم‌افزایی‌ها مجموعه‌های مختلف در سال آینده به اهداف تعیین‌شده برای کمک به اکوسیستم استارتاپی منجر و چارچوب خوبی برای فعالان این حوزه ایجاد شود.

مشاهده
چالش جدید دیپ‌مایند

ایتنا - شرکت دیپ‌مایند می‌خواهد از هوش مصنوعی برای یک بازی ورق بهره بگیرد که از Go هم سخت‌تر است.
چالش جدید دیپ‌مایند
هانابی یک بازی با ورق است به نظریه ذهن متکی است و در مقایسه با Go یا شطرنج، به سطح بالاتری از استدلال نیاز دارد.
جالب آنکه در این بازی چندنفره، می‌توانید دست همه بازیکنان را ببینید به جز دست خودتان. بی‌جهت نیست که پژوهشگران دیپ‌مایند درنظر دارند آن را هم امتحان کنند.

به گزارش ایتنا به نقل از technologyreview، هر بازیکن برای برنده شدن، باید به صورت محدود، به دیگران درباره دست‌شان راهنمایی کند تا سرانجام همه ورق‌ها به یک نظم ویژه برسند.
این بازی به راهبرد، استنباط و همکاری فراگیر نیاز دارد. به همین دلیل است که بنابر گزارش ایتنا پژوهشگران Google Brain و دیپ‌مایند بر این باور هستند که این بازی برای به چالش کشیدن هوش مصنوعی، بسیار عالی خواهد بود.

این دانشمندان در یکی از مقالات جدید خود، گفته‌اند که برخلاف دیگر بازی‌ها همچون شطرنج، پوکر و گو که هوش مصنوعی به آنها مبادرت ورزیده، هانابی نیازمند بهره‌گیری از نظریه ذهن و سطح بالاتری از استدلال است.گفتنی است نظریه ذهن به بحث پیرامون درک وضعیت‌های ذهنی دیگران و درک اینکه این وضعیت‌ها، ممکن است مشابه وضعیت‌های ذهنی شما نباشند، می‌پردازد.
در واقع انسان‌ها از این مهارت اصولی برای انجام کارهای اثربخش استفاده می‌کنند.

اطلاعات در هانابی هم از لحاظ تعداد راهنمایی‌هایی که بازیکنان می‌توانند منتقل کنند و هم محتوای راهنمایی‌ها، محدود است. در نتیجه، ماشین مجهز به هوش مصنوعی برای برنده شدن، لازم است از حرکات دیگر بازیکنان نیز اطلاعات ضمنی حاصل کند و این درحالی است که پیش‌تر با چنین چالشی روبرو نبوده است.

افزون بر این، ماشین باید یاد بگیرد چگونه در راهنمایی‌های خود حداکثر اطلاعات ممکن را برای کمک به برنده شدن دیگر بازیکنان ارائه دهد.
محققان بر این باورند که اگر یک ماشین هوش مصنوعی بتواند با موفقیت در چنین محیطی از اطلاعات ناقص پیروز میدان شود، یک گام دیگر به تعامل اثربخش با انسان‌ها نزدیک خواهد شد.

مشاهده
موفقیت تجارت الکترونیک در اینستاگرام به کمک استوری‌ها

ایتنا- تجارت الکترونیک به طور مداوم در اینستاگرام در حال رشد و نمو است. به روزرسانی جدید اینستاگرام برای استوری‌ها و اپلیکیشن مستقل “IG Shopping” می‌توانند به تحول در مسیر تجارت اکترونیک کمک کنند.
موفقیت تجارت الکترونیک در اینستاگرام به کمک استوری‌ها
پلتفرم شبکه‌های اجتماعی در کنار پول‌سازان بزرگ دیجیتالی مانند آمازون، شاپیفای، ای‌بی و علی‌بابا به یکی از موثرترین ابزارها برای فروش و تجارت الکترونیک تبدیل شده‌اند. برندهای مختلف می‌توانند با کمک گرفتن از این پلتفرم‌ها فروش خود را به شکل فوق‌العاده‌ای افزایش دهند.
یکی از پلتفرم‌های شبکه اجتماعی، اینستاگرام است که با ورود خود به عرصه تجارت الکترونیک، مسیر کسب و کارهای مختلفی را متحول کرد.

به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از مارکتینگ لند، افزایش بازاریابی به کمک افراد تأثیرگذار به خاطر اعتماد مشتریان به این افراد و جایگاه اجتماعی آنها در حال افزایش است. یافته‌ها نشان می‌دهد نرخ بازگشت سرمایه در تبلیغات سنتی، 11 برابر است و این عدد در سال 2018 نسبت به 2017 بیش از دو برابر شده است.

موثرترین و مهم‌ترین پلتفرم اجتماعی برای بازاریابی به کمک افراد تأثیرگذار، اینستاگرام است که در حال حاضر در حدود 93 درصد از کمپین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و استوری‌های اینستاگرام، معمول‌ترین شکل پست‌گذاری است که در فصل گذشته حدود 60 درصد افزایش یافته است.
میزان استفاده از اینستاگرام دوبرابر میزان استفاده از دومین پلتفرم اجتماعی برتر یعنی فیس‌بوک است.
استوری اینستاگرام

در سال گذشته، حجم کمپین‌های بازاریابی به کمک افراد تأثیرگذار در فیس‌بوک و توییتر، به ترتیب 20 و 10 درصد افت کرده است، نکته دیگر این است که اینستاگرام با رشد و توسعه خود، زمینه رشد و توسعه تبلیغ‌کنندگان را هم فراهم کرده است.
این شبکه اجتماعی از 1 میلیارد کاربر فعال در ماه هم عبور کرد.

در حال حاضر میزان استفاده از استوری‌های اینستاگرام در حال افزایش است. البته این قابلیت اینستاگرام در اسنپ‌چت هم وجود دارد، ولی هم اکنون میزان کاربران روزانه اینستاگرام بیش از دو برابر سرویس اسنپ‌چت افزایش یافته است.
گفتنی است یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های استوری‌ها، امکان استفاده از لینک‌ها به صورت مستقیم در آنهاست که مشتری را به سمت صفحه فروشگاه و خرید راهنمایی می‌کند.

مشاهده
وجود نمایشگر انعطاف‌پذیر در اپل واچ‌های آینده

اپل اعلام کرد که قصد دارد در آینده نزدیک، ساعت‌های خود را به نمایشگر انعطاف‌پذیر مجهز نماید. صفحه نمایش این ساعت‌ها در حالت حاضر ثابت و محکم و در نتیجه در صورت وارد کردن فشار، شکننده هستند.
وجود نمایشگر انعطاف‌پذیر در اپل واچ‌های آینده
شرکت اپل می‌خواهد به زودی قابلیت جدیدی را به ساعت‌های خود اضافه کند. طبق گزارش منابع مختلف این شرکت می‌خواهد نمایشگر ساعت‌های اپل (اپل واچ) را به صورت انعطاف‌پذیر درآورد و از این حالت ابت و محکم خارج کند.
در حال حاضر این شرکت در مرحله ایده‌ پردازی و بررسی امکان نصب نمایشگرهای منعطف روی این ساعت‌هاست.

به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از اوبرگیزمو، پرونده ثبت اختراع این نمایشگرها به تازگی رونمایی شد و شرکت اپل به زودی از این ساعت رونمایی خواهد کرد.
چیزی که در مورد این حق ثبت اختراع، جالب توجه است، این است که اپل برای چندمین بار امکان استفاده از نمایشگرهای انعطاف‌پذیر برای اپل واچ را بررسی می‌کند. البته اپل در حال بررسی امکان تولید گوشی تاشو نیز هست.

به هر حال گواهی ثبت اختراع برای این ساعت‌ها صادر شده است و شرکت اپل به صورت جدی به دنبال دستیابی به این نوع از ساعت‌هاست. ایده ساعت هوشمند، مزایای کاملا مشخص و واضحی دارد و از آنجا که تمام بخش‌های این ساعت، صفحه نمایش است، می‌تواند اطلاعات بیشتری را نمایش دهد.
نمایشگر انعطاف پذیر اپل

نمایشگر این گوشی به شکلی است که به کاربر اجازه می‌دهد که نمای کلی ساعت را تغییر دهد در حالی که در حال حاضر کاربر باید بند ساعت را دست‌کاری کند تا بتواند نمای ساعت را تغییر دهد.
لازم به ذکر است که اپل تنها شرکتی نیست که این موضوع را دنبال می‌کند و شرکت چینی TCL هم به دنبال تولید گوشی هوشمندی است که تا شود و به ساعت هوشمند تبدیل شود.

تحلیلگران و کارشناسان بر این باور هستند که در صورتی که شرکت TCL بتواند به این مفهوم دست پیدا کند، به صورت خود به خود، به ساعت هوشمند با نمایشگر انعطاف‌پذیر نیز دست پیدا کرده است.
شرکت اپل با جدیت در حال تلاش برای تولید گوشی هوشمند تاشو است. در صورتی که این گوشی به بازار عرضه شود، عرضه اپل واچ با نمایشگر تاشو کار سختی نیست./ ایتنا

مشاهده
در جلسه هیات دولت؛ روحانی برحمایت از فعالان پارک‌های علم و فناوری تاکید کرد

رئیس جمهوری توسعه فعالیت‌های دانش بنیان و تقویت پارک‌های علم و فناوری را یکی از مهمترین دستاورد‌های این دولت برشمرد و بر همکاری و حمایت حداکثری دستگاه‌ها از فعالان و جوانان تحصیل کرده و فعال در این پارک‌ها تاکید کرد.
روحانی برحمایت از فعالان پارک‌های علم و فناوری تاکید کرد
به گزارش یکشنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «دفتر هیات دولت»، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه امروز هیات وزیران که ریاست آن را برعهده داشت، ضمن توصیه به دستگاه های اجرایی برای همکاری و حمایت حداکثری از تلاش های خلاقانه و نوآورانه پارک های علم و فناوری، بر تسهیل در ارایه خدمات بانکی، بیمه و مالیات و بهره گیری حداکثری از محصولات این مراکز تاکید کرد.
وی همچنین دانشگاه های مجاور این پارک ها را به ایجاد رشته های مرتبط با فعالیت پارک ها و تلفیق دانش و حضور آنها در شناسایی راه حل های بدیع برای پیشرفت و حل مشکلات دعوت کرد.
هیات وزیران در ادامه و در اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری و با توجه به درخواست های مردمی و بررسی های انجام شده، با تغییر و اصلاح تقسیماتی در استان های زنجان، ایلام، بوشهر، لرستان، آذربایجان شرقی، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، اردبیل، خراسان جنوبی، مازندران، البرز و یزد موافقت کرد.
به موجب این تصمیمات، ضمن تغییر و اصلاح تقسیماتی، ارتقای چند شهر به شهرستان و ایجاد 4 بخش و 7 شهر جدید به تصویب رسید و با 7 مورد انتزاع و الحاق موافقت شد.
همچنین وزارت راه و شهرسازی با توجه به تحولات اخیر در بازار اجاره و نیاز به مداخله دولت برای حمایت از مستاجران و حسب تجارب جهانی در شرایطی که این بازار با نوسانات شدید مواجه می‏ شود «لایحه الحاق یک ماده و چند تبصره به قانون روابط موجر و مستاجر» را تهیه کرد که در جلسه امروز هیات دولت تصویب شد.
براساس این ماده واحده، موجران واحدهای مسکونی در قراردادهای رسمی و یا عادی جاری اجاره مکلفند پس از انقضای زمان قرارداد، در صورت درخواست مستاجر با رعایت ترتیبات مندرج در این قانون، قرارداد اجاره مربوط را برای یکسال دیگر تمدید کنند به نحوی که حداقل مدت اجاره دو سال باشد.
هیات وزیران در ادامه به پیشنهاد وزارت صمت و به استناد قانون حمایت از ایجاد نواحی صنعتی روستایی، با تغییر عنوان 'شهرک صنعتی فراشبند' به 'ناحیه صنعتی روستایی فراشبند' موافقت کرد.
این پیشنهاد با توجه به نزدیکی این منطقه به روستاهای اطراف و ایجاد واحدهای صنعتی مرتبط با فعالیت‌های روستایی و استفاده از مزایای تسهیلات روستایی و ... که منجر به اشتغال بیشتر و تشویق و ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران منطقه می‌شود، ارائه شد.
همچنین هیات دولت به پیشنهاد وزارت کشور و تایید سازمان برنامه و بودجه، با تخصیص اعتبار و تسهیلات بانکی برای پیشگیری و جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه سال جاری در استان های اردبیل و چهارمحال و بختیاری از محل منابع قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور موافقت کرد.
براساس مصوبه هیات دولت، سازمان های مدیریت و برنامه‌ریزی استان های مورد اشاره، موظف شدند ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات تخصیص یافته را هر سه ماه به سازمان برنامه و بودجه ارسال کنند.
هیات وزیران در ادامه به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، ضمن اصلاح آیین نامه اجرایی قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن، عبور خطوط راه‌آهن شهری و حومه‌ از محدوده یکصدمتری بعد از حریم راه‌ها و در بین دو باند رفت و برگشت را پس از اخذ مجوز از این وزارت مجاز برشمرد.
یاد آور می شود طبق آیین نامه اجرایی اولیه قانون اصلاح قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن، ایجاد هرگونه مستحدثات در محدوده یکصد متری بعد از حریم راه‌ها و در بین دو باند رفت و برگشت جدا از هم ممنوع بود.
هیات دولت در ادامه به پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی، ضوابط تشخیص اراضی زراعی و باغ‌ها در خارج از محدوده شهرها، شهرک‌ها و طرح هادی روستاها را اصلاح کرد.
همچنین با تصمیم دولت، مقرر شد ضمن اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها، ضوابط تشخیص اراضی زراعی و باغ‌ها، جایگزین ماده (6) آیین‌نامه یادشده شود.
همچنین هیات وزیران به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و باتوجه به ضرورت بهبود شرایط فرآیندهای مدیریت پروژه‌های ساختمانی و عمرانی کشور، 'سند جامع مدلسازی اطلاعات ساختمان' را مورد بررسی و تصویب قرار داد.
ارتقاء بهره‌وری در صنعت ساختمان، استفاده و گسترش شیوه‌های نوین فنّاوری اطلاعات در این صنعت و زیرساخت‌های عمرانی، الزام استانداردسازی مصالح و تجهیزات و یکپارچه‌سازی داده‌های اطلاعاتی صنعت ساختمانی و ایجاد بانک جامع مصالح و تجهیزات استاندارد این صنعت، تأمین موجبات ارتقاء کیفیت پروژه‌های ساختمانی و عمرانی و توسعه اشتغال‌زایی، از مهمترین اهداف این سند پیشنهادی است.
هیات وزیران در جلسه امروز خود اساسنامه شرکت حمل و نقل ریلی مسافری حومه ای را به تصویب رساند.
طبق قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه «وزارت راه و شهرسازی موظف است شرکت حمل و نقل ریلی مسافری حومه ای را با هدف ساماندهی حاشیه شهرها و توسعه امور حمل و نقل ریلی حومه ای و ساخت خطوط مستقل حومه ای در زیرمجموعه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تشکیل دهد».
برهمین اساس، به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت خانه‌های راه و شهرسازی و کشور، این اساسنامه تهیه و به تصویب هیات وزیران رسید.
هیات دولت همچنین در جلسه امروز لایحه موافقتنامه سرویس های هوایی دوجانبه حمل و نقل هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق را تصویب کرد.
یادآور می شود این لایحه، به منظور تأسیس و بهره­برداری از سرویس­های هوایی منظم بین و ماورای سرزمین­ دولت‌های مورد اشاره و به استناد موافقتنامه دی ماه 1396 تهران میان این دولت ها به عنوان دو عضو کنوانسیون هواپیمایی کشوری بین المللی، به تصویب رسید.
هیات وزیران در ادامه مجوز امضای موقت موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن را صادر کرد.
براساس تصمیم هیات وزیران، وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) مجاز است با هماهنگی معاونت حقوقی رئیس جمهور (امور توافق های بین المللی) و وزارت امورخارجه نسبت به انجام مذاکره، پیش امضاء (پاراف) و امضای موقت موافقت نامه درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن در چارچوب تعیین شده، اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری کند.
از مهمترین اهداف این موافقت‌نامه، هماهنگی در مناسبات گمرکی و لزوم دستیابی به آن، توسعه تجارت خارجی بین دو دولت و تأمین اهداف اقتصادی آنان، استقرار یک بستر قانونی برای تجارت سالم بین فعالان آن حوزه، ایجاد تسهیلات مناسب در روابط اقتصادی بین دو کشور و نیز ارتقای سطح همکاری های دو جانبه برای مقابله با شبکه های قاچاق کالا، ارز، مواد مخدر، تقلبات تجاری و انتقال وجوه حاصل از این اقدامات غیر قانونی و پولشویی است.
همچنین هیات وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و تأیید معاونت حقوقی رئیس جمهوری، لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی، الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر را تصویب کرد.
این لایحه با اهداف حمایت، حفاظت و احیای سلامت و یکپارچگی تنوع زیستی و زیست بوم دریای خزر و تضمین استفاده پایدار از منابع زیستی به تصویب رسید.
حفاظت گونه های تهدید شده و زیست بوم های آسیب پذیری برای تضمین ماندگاری و تنوع زیستی آن ها در درازمدت، ممانعت از کاهش، تنزل و تخریب گونه ها، زیستگاه ها و سامانه های بوم شناختی در راستای اصل احتیاط و نیز حمایت و حفاظت از مناطقی که به بهترین وجه، طیف وسیعی از گونه ها، زیستگاه های ویژه، سامانه های بوم شناختی و میراث های طبیعی و فرهنگی مربوط را ارائه می دهند، از مهمترین اقداماتی است که برای تحقق اهداف فوق می بایست، صورت پذیرد.
همچنین با تصویب هیات دولت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت خروج موقت و اخذ مجوز هیات وزیران در خصوص اموال هنری با قدمت زیر یکصد سال برای شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور را عهده‌دار شد./ ایرنا

مشاهده
آذری‌جهرمی: اثرات فناوری بر زندگی بشر را در کره‌جنوبی به چشم دیدم

وزیر ارتباطات گفت: در سفر چند ماه قبلم به کشور کره جنوبی، اثرات فناوری بر زندگی بشر را به چشم دیدم.

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست ماهیانه جامعه اسلامی مهندسین که عصر امروز برگزار شد، طی سخنانی گفت: مدتی پیش که خدمت رهبری رسیدم، ایشان در مورد اثر فناوری اطلاعات فرمودند فناوری در هر جایی ورود کند، فرهنگ ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه در سفر چند ماه قبلم به کشور کره جنوبی، اثرات فناوری بر زندگی بشر را به چشم دیدم، یادآور شد: تغییرات در حوزه فناوری می‌تواند مثبت یا منفی باشد و بستگی دارد که فناوری را چطور درک کنیم و چطور با زندگی خود هماهنگ کنیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: در گذشته سلطه‌گران با حمله به کشورهای دیگر، آنها را تحت سلطه خود قرار می‌دادند ولی امروز به دلیل بازخورد بسیار بد در افکار عمومی، حالت عمومی و قدیمی آن امکان پذیر نیست و را سلطه تغییر داده‌اند.

وی افزود: امروز سلطه‌گری در حوزه اقتصاد ورود داشته است و شرکت‌هایی مثل اپل در آمریکا تحت حمایت آنها فعالیت می‌کنند.

جهرمی گفت: امروز کشور چین در حال رقابت با سلطه آمریکا در حوزه فناوری‌های نوین است به طور مثال در حوزه ساخت چیپست به دستاوردهای خوبی رسیده است و به همین دلیل در این حوزه با تحریم های آمریکا روبرو شده است.
وزیر ارتباطات افزود: در عرصه فناوری اطلاعات سازمان جهانی مخابرات در ذیل سازمان ملل است که نظام تصمیم‌گیری در آن بر اساس اجماع است اما در عرصه اینترنت هنوز اجماع حاصل نشده و مقررات گذاری در این عرصه در اختیار شرکت‌های آمریکایی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه 26 درصد از کل سرمایه گذاری دانش آی سی تی را امریکا می‌دهد اظهار داشت: کل حجم سرمایه‌گذاری کشورهای آسیایی 11 درصد است که سهم چین از این میزان 8 درصد است.

وی خاطرنشان کرد: ما در شبکه‌های اجتماعی شاهد بهترین خدمات با بهترین کیفیت هستیم اما قانون حاکم بر آن قانون ایالات متحده است در واقع حاکمان فضای مجازی با ایجاد شرکت ها در دل دولت‌ها مدیریت ها را در اختیار می‌گیرند.

وی افزود: شاهد هستیم که ایالات متحده در یک حرکت غیر قانونی و بسیار مذموم که البته همواره شأن آن بوده است زیر تعهدات خود زد و از یک توافق بین المللی بیرون آمد و در شرایطی که اروپا قصد دارد جلوی آن بایستد اما شرکت ها حاضر به همراهی با دولت‌ها نیستند و این رفتار برای کل دولت‌ها معضل است.

وزیر ارتباطات یادآور شد: کشورهای مختلف در مقابل رفتار ایالات متحده روشهای مختلفی در پیش گرفته‌اند چین اعتقاد دارد که ایده اش همان ایده ایالات متحده است و می‌گوید من هم باید فناوری را توسعه دهم و می‌خواهم سلطه‌گری کنم و در این راه در مقابل آمریکا می ایستد.در واقع چین به دنبال سهم است و در این راه سرویس های بین المللی را در کشور خود محدود می‌کند و مقررات گذاری کرده و شرکت های آمریکایی را مجبور به تبعیت از این مقررات می کند.

وی داشتن جمعیت قریب به دو میلیاردی را از مزیت های کشور چین عنوان کرد و گفت: علاوه بر این چین در حوزه تولید دانش و فناوری سرمایه گذاری زیادی کرده و نیاز مردم خود را فراهم کرده است.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: چینی‌ها سرورهای خود را دارند و چالشی که ترامپ با شرکت‌های فناوری چینی دارد و برخی رسانه ها می‌گویند که به خاطر فعالیت آن در ایران بوده اینطور نیست بلکه به علت این است که شرکتهای چینی به جایی رسیده اند که مستقل از فناوریهای آمریکا عمل می کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: روسیه هم با همان ادبیات تک‌صدایی با خط مشی آمریکا مقابله می‌کند. این کشور در حوزه مکانیک قوی است اما در حوزه فناوری و رشد قابل توجهی نداشته است.

وزیر ارتباطات یادآور شد: روسها اعتقاد دارند که باید در لایه ارائه خدمات محصولات خوب ارائه دهند و شاهد هستیم ک در حوزه شبکه های اجتماعی فعال هستند و آنقدر رشد کردند که آمریکایی‌ها می‌گویند روسیه با تغییر افکار عمومی در انتخابات آمریکا دخالت می‌کند.

آذری جهرمی اضافه کرد: در واقع روس ها در لایه کاربرد و محتوا فضای تهدید را تبدیل به تهدید متقابل کرده است.

وی درباره راهبرد اروپا درباره سلطه جویی آمریکا گفت: اروپایی ها می گویند ما از سلطه جویی آمریکا به تنگ آمده ایم و پیشقراول این رویکرد هم مکرون است که بر چند جانبه گرایی در برابر سیاست های آمریکا تاکید دارد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به تحول دیجیتال در دنیا گفت: در حال حاضر علوم بین بخشی با چسب فناوری اطلاعات به هم متصل می شوند و با این فناوری شیوه حکمرانی را عوض کرده است. ما شاهد هستیم که با ظهور تکنولوژی بلاک چین دیگر بانک ها و ثبت احوال معنای خود را از دست داده‌اند.

آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنانش به گفتمان اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت اقتصاد مقاومتی یک گفتمان و ایدئولوژی اقتصادی است اقتصاد مقاومتی یک پروژه نیست ما می‌بینیم که برخی با ظلم به این مفهوم یک گاوداری را افتتاح می کنند و می گویند که پروژه اقتصاد مقاومتی است.

وی با تاکید بر اینکه باید نظامات تولید در عرصه های مختلف در چهارچوب اقتصاد مقاومتی متحول شود اظهار داشت در این چهارچوب باید دید که بنگاه های مولد، و تولید کننده و یا مصرف‌کننده چه نقشی دارند. برخی اعتقاد دارند که ما باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی روی پای خود بایستیم و این امر برداشت عوام از موضوع شده است

آذری جهرمی گفت ما می‌بینیم که ما یک محصول بی کیفیت را ده برابر قیمت به مصرف‌کننده تحویل می دهد و بعد هم زبان اش دراز است که در چارچوب اقتصاد مقاومتی کار می‌کند و می گوید باید از من حمایت کنید این چه اقتصاد مقاومتی است که یک جنس بی کیفیت را ده برابر قیمت به مصرف‌کننده بدهید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد ما باید در لایه خدمت کار کنیم، خدمتی که مزیت رقابتی داشته و مبتنی بر خلاقیت ها در عرصه فناوری باشد.

وی با بیان اینکه دشمنان در عرصه تکنولوژی فناوری اطلاعات ما را تحریم کرده‌اند اظهار داشت یک شرکت آمریکایی از 80 خدمت 69 مورد آن را تحریم کرده چرا که آن 69 مورد توانمند ساز است و آنهایی هم که باز است را هم خودمان می بندیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود ضمن اینکه نظام حقوقی ما غریب نواز است به طوری که سیستم داخلی صدهزار مانع دارد اما سیستم بیرونی بی مانع فعالیت می‌کند.

وی در عین حال با اشاره به نقش جوانان که با وجود محدودیت ها در این عرصه فعال هستند اظهار داشت در سال 1392 تعداد کل اپلیکیشن های موجود 400 عدد بود که این تعداد در دی ماه سال 96 به 130 هزار عدد رسید و امروز به 250 هزار اپلیکیشن عبور کرده است .

آذری جهرمی گفت علاوه بر این در سال 1392 میزان ترافیک مصرفی کاربران ما 73 گیگ بوده است که این عدد در شهریور ماه سال 96 هزار گیگ شده است.

وی ادامه داد این اتفاقات توسط جوانانی رخ داده که باید با همه دردسر ها تحریم ها به فعالیت خود ادامه دهند ادامه دادند و تلاش کردند به جای مطلوب برسند

آذری جهرمی خاطرنشان کرد نخست وزیر هند می‌گوید در سال 2025 20 درصد از درآمد ناخالص داخلی هند اقتصاد دیجیتال خواهد بود به طوری که از 5 تریلیون دلار درآمد ناخالص داخلی یک تریلیون دلار از آن اقتصاد دیجیتال خواهد بود.

وی یادآور شد ما همانطور که در عرصه هسته ای جزود معدود کشورهایی هستیم که به دانش چرخه هسته‌ای رسیده ایم و یا به چرخه فضایی رسیده ایم و در نانو و سلول های بنیادی در دنیا حرف برای گفتن داریم در عرصه فناوری اطلاعات هم توانمند هستیم.

وی خاطرنشان کرد فناوری اطلاعات فقط یک پیام رسان نیست برخی توسعه فناوری و پیشرفت ها در این حوزه را به یک پیام‌رسان قیاس می‌کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت ا اعتقاد ما این است که در انقلاب صنعتی چهارم ایران از توانمندترین کشورها است که می‌تواند منابعی را به خود اختصاص دهد و این حرکت شروع شده است.

مشاهده
صفحه 1 از 1