اقتصاد

پل ماشالک کمربندی نوشهر افتتاح شد

پل حادثه دیده ماشالک کمربندی نوشهر با حضور مهندس رازجویان معاون امور عمرانی استانداری مازندران ،مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران و نماینده مردم شریف نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی و هیات همراه افتتاح شد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران
عباسعلی نجفی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران در این مراسم ضمن قدر دانی از حمایتهای همه جانبه استاندار و دیگر مسئولین ذیربط اظهار داشت: مرمت و بازسازی پل ماشالک در کمربندی نوشهر با اعتباری بالغ بر 35 میلیارد ریال انجام شدو به زیر بار ترافیک رفت.
عباسعلی نجفی افزود: کمربندی نوشهر و چالوس یکی از پر تردد‌ترین جاده‌های این منطقه است .
گفتنی است این پل بر اثر بارش بی‌سابقه و بی‌وقفه باران مهرماه سال گذشته که بیش از ۲۰ ساعت به طول انجامید طغیان کرد وگوشواره‌ها و پایه‌های سست پل موسی‌آباد بر روی رودخانه «ماشالک» در ضلع جنوبی از سمت شرقی ریزش کرد.

مشاهده
افزایش ۴ درصدی مصرف آب در فصل بهار / مشترکین الگوی مصرف خود را تغییر دهند

معاون بهره برداری آب وفاضلاب شهری مازندران، با اشاره به افزایش دمای هوا و تقاضای مصرف آب گفت: میزان مصرف آب مشترکین خانگی در ۳ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش شرکت آبفاشهری مازندران، مهندس محمدرضا محمودی سرانه مصرف آب توسط هر فرد در این استان ۲۰۲ لیتر نفر در روز است که نسبت به میانگین کشوری که ۱۷۰ لیتر نفر در روز برآورد می شود، بالاتر است.

وی، استاندارد جهانی سرانه مصرف آب هر فرد را۱۵۰ تا ۱۸۰ لیتر نفر در روز دانست و تصریح کرد: چنانچه الگوی مصرف آب تغییر نکند، کمبود آب دامنگیر شهروندان خواهد بود.

معاون بهره برداری آبفاشهری مازندران با بیان اینکه این استان همواره پذیرای مسافران متعددی از سراسر کشور در فصل تابستان است افزود: همزمان با افزایش جمعیت مسافر، میزان تقاضای مصرف آب نیز افزایش می یابد.

وی، افزود: با توجه به متناسب بودن ظرفیت تاسیسات آبرسانی با جمعیت ثابت شهرها، در برخی از نقاط از جمله شهرهای ساحلی که در فصل تابستان ۳-۲ برابر جمعیت سیار وغیرثابت آن افزایش می یابد، کمبود آب بیشتری داریم.

مهندس محمودی، ادامه داد: از مسافران و هم استانی های عزیز انتظار می رود با مدیریت مصرف و پرهیز از مصارف غیر ضروری مانع افت فشار آب شوند.

معاون بهره برداری آبفاشهری مازندران، به تدابیر اندیشیده شده در مقابله با کمبود آب اشاره کرد وگفت: برای این امر مدیریت در توزیع آب، ذخیره آب در ساعات کم مصرف و توزیع در ساعات پرمصرف، مهندسی مجدد و بهسازی منابع تامین پیش بینی شد.

مهندس محمودی، با بیان اینکه مشترکین عزیز به راحتی می توانند با بکارگیری چند روش ساده از افت فشار ویا قطع احتمالی آب جلوگیری نمایند گفت: استفاده از کاهنده های مصرف آب، پرهیز از شستن خودرو، حیات منزل و آبیاری باغها وباغچه ها با آب شرب و پرهیز از مصارف غیر ضروری در کاهش میزان مصرف آب موثر است.

وی، از هم استانی های عزیز خواست در صورت مشاهده هدر رفت آب ناشی از شکستگی خطوط انتقال و یا شبکه آبرسانی ، آن را به سامانه ۱۲۲ گزارش دهند.

مشاهده
بهسازی ، تعریض وآسفالت راه دسترسی به شهرک صنعتی شهرستان نوشهر

مهندس سید محمد نظری از تکمیل پروژه ی بهسازی و تعریض راه دسترسی شهرک صنعتی شهرستان نوشهر خبر داد .

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی مهندس سید محمد نظری مدیرکل راه و شهرسازی استان مازندران ضمن اعلام این خبر افزود : پروژه بهسازی و تعریض راه دسترسی به شهرک صنعتی شهرستان نوشهر به طول بیش از سه کیلومتر و با اعتبار هزینه شده معادل 15 میلیارد ریال از محل طرح مقام معظم رهبری که از ابتدای سال 98 آغاز گردیده بود با تلاش و پیگیری همکاران بنده در حوزه ساخت و توسعه راهها تکمیل و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .
گفتنی است پروژه ی بهسازی ، تعریض و آسفالت راه دسترسی به شهرک صنعتی بابلسر و شهرک صنعتی گهرباران و میاندرود نیز از جمله پروژه هایی بودند که مورد بهره برداری قرار گرفت و پروژه راه دسترسی به شهرک صنعتی جمشیدآباد آمل و شهرک صنعتی تشبندان محمودآباد در دست اقدام می باشد .

مشاهده
تحقق وعده بخش خصوصی در تولید برق با ایجاد ۹نیروگاه مقیاس کوچک در مازندران

مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان گفت که طی ۹ ماهه اخیر ۹ نیروگاه مقیاس کوچک با ظرفیت تولید ۱۳۹ مگاوات برق توسط بخش خصوصی ایجاد و وارد مدار تولید استان مازندران شده است.

به گزارش ایرنا، رویکرد زیست محیطی دولت تدبیر و امید در تولید انرژی پاک برق در استان‌های شمالی به نیروگاه‌های مقیاس کوچک سوق پیدا کرده است، بطوری که براساس مطالعات انجام شده تا سال ۱۴۰۳ برای تأمین یکهزار مگاوات برق ۴۰ نیروگاه ۲۵ مگاواتی باید در این استان‌ها ایجاد شود.
حفظ زمین‌های طبیعی و کشاورزی، کاهش مصرف گاز برای چرخاندن ژنراتورها درحد نیاز به گاز خانگی، تولید و مصرف در محل و نیاز به سرمایه گذاری اندک از مزیت‌های نیروگاه‌های مقیاس کوچک است که سبب افزایش استقبال سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی در استان‌های شمالی شد.
بر اساس تعریف، مجموعه‌ای از دستگاه‌ها یا تأسیسات تولید برق را که اتصال آن به شبکه توزیع محلی از نظر فنی امکان‌پذیر بوده و ظرفیت عملی تولید آن در محل اتصال به شبکه توزیع از ۲۵ مگاوات بیشتر نباشد، مولد مقیاس کوچک می‌نامند.

حسین افضلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مهر ماه سال گذشته تا کنون سه نیروگاه مقیاس کوچک با ظرفیت تولید هر کدام ۲۹ مگاوات در شهرهای بابلسر، بابل، ساری، یک نیروگاه ۲۵ مگاواتی و یک چهار مگاواتی در چمستان نور، ۱۲ مگاواتی در شهرک تشبندان محمودآباد، هفت مگاواتی در شهرک بابکان آمل و ۲ نیروگاه یک و نیم مگاواتی در شهرهای صنعتی ناحیه یک و ۲ ساری وارد مدار شده است.

وی ادامه داد: نیروگاه مقیاس کوچک ۲۹ مگاواتی در بابلسر توسط چینی‌ها و نیروگاه ۱۲ مگاواتی در تشبندان محمود آباد از سوی آلمانی‌ها به بهره برداری رسیده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان از وارد مدار شدن نیروگاه مقیاس کوچک ۲۵ مگاواتی بخش خصوصی در شهر گرگان خبر داد و گفت: دستگاه‌های مورد نیاز این نیروگاه خریداری و در حال نصب است.

افضلی با تاکید بر این نکته که برای تأمین انرژی در استان و در پیک مصرف به احداث نیروگاه‌های تولید پراکنده که همان نیروگاه مقیاس کوچک است نیاز داریم، توضیح داد: با توجه به اهمیت رعایت مقولات زیست محیطی و از طرفی حفظ زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی، تولید برق و مصرف آن در محل در قالب نیروگاه‌های کوچک بهترین گزینه است.
افضلی گفت: حداقل سرمایه گذاری برای نیروگاه کوچک ۲۵ مگاواتی به کمتر از سه هزارمترمربع زمین و ۵۰ میلیارد تومان نیاز است.
وی بیان داشت: به دلیل افزایش جمعیت و از طرفی حضور گردشگران، همچنان در پیک مصرف تابستان با کمبود تولید برق در مازندران مواجه هستیم.

میزان تولید برق در مازندران بیش از ۲ هزار مگاوات در روز و میانگین مصرف هم در سه فصل بهار، پاییز و زمستان حداکثر یکهزار و ۸۰۰ مگاوات است ولی در فصل تابستان به بیشتر از سه هزار مگاوات برق نیاز است.

مشاهده
حجم اینترنت اپراتورهای ثابت ۵ درصد افزایش می‌یابد

اپراتورهای ارائه‌کننده خدمات اینترنت ثابت ملزم شدند حجم مصرف منصفانه در خدمات اینترنتی خود را بدون دریافت هزینه، حداقل پنج درصد افزایش دهند.

یکی از دغدغه‌های همیشگی کاربران بسته‌های اینترنتی، احتمال کمتر بودن حجم اینترنت دریافتی نسبت به حجم خریداری‌شده است. در واقع کم‌فروشی اینترنت یکی از مسائلی است که کاربران شرکت‌های اینترنتی همواره گوشه ذهن خود دارند و پیش می‌آید که نگران کم‌فروشی در حجم یا سرعت کمتر از سرعت اسمی خریداری شده باشند.

اخیراً محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- برخی از این کم‌فروشی‌ها را تأیید کرد. پس از اعلام وزیر ارتباطات درباره کم فروشی شرکت‌های اینترنتی، حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - از کم‌فروشی پنج تا هشت درصدی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت خبر داد و اعلام کرد که این شرکت‌ها باید فرآیندهایشان را اصلاح و بهینه‌سازی نحوه محاسبه حجم ترافیک را انجام دهند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این‌که پس از اعلام رگولاتوری اکثر این شرکت‌ها ضمن اعتراض به موضوع، مستندات زیادی مبنی بر عدم کم‌فروشی به سازمان ارائه کرده‌اند، گفت: رگولاتوری نیز این مستندات را بررسی و در برخی موارد اندازه‌گیری مجدد انجام داده است که نتایج نهایی اندازه‌گیری‌های جدید اطلاع‌رسانی می‌شود.

صیانت از حقوق کاربران از اولویت‌های وزارت ارتباطات و رگولاتوری است

در این راستا روز گذشته جوشقانی با بیان اینکه صیانت از حقوق مشترکان یکی از مهمترین اولویت‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رگولاتوری است، اعلام کرد: در پی اطلاعیه‌های قبلی رگولاتوری درباره مغایرت بسته‌های اینترنتی فروخته شده با میزان تحویل شده به مشترکان، اپراتورهای ارائه‌کننده خدمات اینترنت ثابت از امروز حداقل پنج درصد به حجم مصرف منصفانه بسته‌های اینترنتی مشترکان اضافه می‌کنند. این افزایش بدون دریافت هزینه اضافی و به منظور جبران حقوق مشترکین در دستور کار اپراتورها قرار گرفته است.

وی درباره مغایرت حجم بسته‌های اینترنتی اظهار کرد: پس از اعلام قبلی رگولاتوری در این خصوص و با بررسی‌های به‌عمل‌آمده، وجود این مغایرت به‌طور میانگین حداقل پنج درصد تأیید شد و علیرغم توضیح ارائه شده از سوی اپراتورها مبنی بر عوامل مؤثر بر این موضوع، مستندات ارائه‌شده به دلیل عدم ارتباط با مصرف‌کننده مورد قبول واقع نشد.

فلاح جوشقانی تصریح کرد: برخی اختلالات و اشکالات شبکه و سرباره‌های ناشی از پروتکل‌های اینترنتی باعث عدم تحویل کامل سرویس‌های خریداری‌شده به مشترکین شده و این موضوع به‌صورت عمدی و برنامه‌ریزی‌شده انجام نشده است. رگولاتوری به موضوع رسیدگی کرده و اپراتورهای ارائه‌کننده خدمات اینترنت ثابت ملزم شدند علاوه بر رفع این اشکالات، به منظور حمایت از حقوق مشترکان و جلب رضایت آنان، از امروز حجم مصرف منصفانه در خدمات اینترنتی خود را بدون دریافت هزینه، حداقل ۵ درصد افزایش دهند.

رگولاتوری همچنین تاکید کرده که بر اجرای الزامات به طور دقیق نظارت می‌کند و اپراتورها نیز به منظور جلب رضایت مشترکین و حفظ حقوق آن‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهند. مشترکین نیز در صورت مشاهده مغایرت می‌توانند در تماس با سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات ۱۹۵ یا مراجعه به سایت https://۱۹۵.cra.ir شکایت خود را در این زمینه ثبت کنند. / ایسنا

مشاهده
صیانت از تولید و اشتغال و احیای واحدهای تولیدی راکد در اولویت قرار دارد

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه شناسایی ظرفیت‌های مواد معدنی کشور در اولویت قرار دارد، تصریح کرد: صیانت از تولید و اشتغال موجود و احیای واحدهای تولیدی راکد و غیرفعال از دیگر اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

رضا رحمانی در نشست بررسی و پیگیری مسائل حوزه صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان با اشاره به اهداف خود از سفر به این استان، عنوان کرد: هدف اصلی از این سفر بازدید از معادن جنوب استان کرمان است که این سفر از طریق بندرعباس انجام شد و در آینده نزدیک سفر کاملی به هرمزگان خواهیم داشت.

وی ادامه داد: با توجه به حضور در بندرعباس تصمیم گرفتیم در نشستی با حضور استاندار و مسئولان این استان به بررسی وضعیت حوزه صنعت، معدن و تجارت در هرمزگان بپردازیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌های حوزه معدن این وزارتخانه در سال جاری تصریح کرد: با توجه به شرایط جدید یکی از محورهای اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت تمرکز بر روی فعالیت‌های حوزه معدن و شکوفایی فرصت‌های استثنایی موجود در این بخش است.

رحمانی خاطرنشان کرد: در کشور ظرفیت‌های بسیاری در حوزه معادن وجود دارد که فعال سازی معادن جدید، توسعه مطالعات برای اکتشاف معادن جدید و نوسازی معادن فعال از جمله اهداف تعیین شده در این حوزه است.

وی بیان کرد: استان هرمزگان نیز از ظرفیت‌های بسیاری در حوزه معادن برخوردار است و زنجیره گسترده‌ای از فلزات در معادن این استان وجود دارد که باید برای اکتشاف آن اقدام کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: به سازمان‌های زمین شناسی و ایمیدرو مأموریت داده‌ایم تا در راستای به فعلیت رساندن ظرفیت‌های معدنی همکاری لازم را با استان‌ها داشته باشند.

رحمانی صیانت از تولید و اشتغال موجود و احیای واحدهای تولیدی راکد و غیرفعال را از دیگر اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت برشمرد و عنوان کرد: کشتی‌سازی یکی از صنایع مهم و محوری موجود در هرمزگان است که ارائه سفارش ساخت و تعمیرات کشتی از سوی شرکت‌های کشتیرانی و نفتکش به مجموعه ایزوایکو در بندرعباس مورد تاکید بوده و به طور جدی پیگیری خواهد شد.

با رانت بدون هیچ مماشاتی برخورد خواهیم کرد / ورود کالاهای مشابه تولید داخل ممنوع!

رضا رحمانی در سفر به جنوب استان کرمان و در حاشیه بازدید از معادن شهرستان فاریاب نیز گفت: در دولت و در راستای حمایت از کالای ایرانی و رونق تولید، تاکید بر این موضوع داریم که جلوی واردات کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند، گرفته شود؛ زیرا اگر از این کار جلوگیری نشود یک ظلم و ستمی به نیروهای جوان این مرز و بوم کردیم و در همین راستا محکم بر سر این موضوع ایستاده و در صورت مشاهده تخلف، برخوردهای لازم را خواهیم کرد.

وی از برگزاری منظم جلسات شورای معادن در وزارتخانه سخن گفت و افزود: شورای معادن برای عدم معطلی کار معادن است و اگر تفویض اختیار در حوزه معادن به استان‌ها دادیم، در راستای چابک سازی و اجرای هرچه بهتر و سریع‌تر پروژه‌ها در این بخش بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به مسئولین تصمیم گیر در کشور و استان‌ها گفت: انتظار داریم مسئولین تصمیم گیری سریع داشته باشند حتی اگر قرار است جواب ردی هم داده شود، سریع تصمیمات خود را اعلام کنند تا سرمایه‌گذار معطل تصمیم گیری‌ها و بروکراسی‌های اداری نماند.

وی با اشاره به پیگیری‌های شورای معادن عنوان کرد: خوشبختانه با تفویض اختیارات داده شده به استان‌ها در حوزه معادن، تا قبل از پایان سال ۹۷، هیچ پرونده‌ای پشت نوبت نمانده و این روند را در سال جاری نیز با سرعت و کار بیشتری ادامه خواهیم داد زیر در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «رونق تولید» نامگذاری شده است دیگر نمی‌توان به صورت عادی کار کرد و کار دیگر روز تعطیل و غیر تعطیل نمی‌شناسد.

رحمانی در پایان خطاب به مسئولین استانی و معاونین و مشاوران خود اعلام کرد: انتظار داریم حداکثر تشویقات و تخفیفات لازم در بخش معادن در جنوب استان کرمان لحاظ شود همچنین بر این موضوع نیز تاکید داریم که از رونق تولید بدون محدودیت حمایت کرده و در برخورد با رانت نیز هیچگونه مماشاتی را نداشته باشید.

وی خاطر نشان کرد: همواره تاکید داریم که در هر منطقه‌ای که معدنی وجود داشته و فعال است، جذب نیروهای آن معدن تا مدرک دیپلم از همان منطقه و از مدرک دیپلم تا کارشناسی از همان استان و از مدرک کارشناسی ارشد به به بالا از سایر مناطق کشور جذب نیرو صورت گیرد./ ایسنا

مشاهده
پرداخت بها برای ویزای عراق از فروردین 98 لغو می شود

ایلام - ایرنا - رئیس سازمان حج و زیارت کشور گفت: لغو پرداخت بهای ویزای عراق تا نیمه دوم فروردین ماه عملیاتی می شود.
پرداخت بها برای ویزای عراق از فروردین 98 لغو می شود
به گزارش ایرنا، علیرضا رشیدیان روز شنبه در بازدید از پایانه مرزی مهران اظهار داشت: هر فردی از اتباع ایران و عراق که بخواهد به این کشورها سفر کند، موضوع لغو ویزایی وجود ندارد و ویزا باید اخذ شود اما پرداختی جهت ویزا دیگر صورت نمی گیرد.
وی افزود: همان گونه که مردم می دانند تا حدود 2 ماه پیش برای هر ویزا 40 دلار اخذ می شد اما از یک ماه پیش این رقم به 50 دلار افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: امیدوار هستیم تا نیمه دوم فروردین ماه این موضوع عملیاتی شود و بتوانیم شاهد لغو پرداخت برای اخذ ویزا باشیم.
رشیدیان تاکید کرد: سازمان حج و زیارت برای بحث سفرهای نوروزی عتبات عالیات تنوعی در خدمات ارائه خواهد کرد و اعزام ها در این راستا بین 5 تا 9 روز متغیر شده است.
وی گفت: شرایط در مرزهای کشور برای تردد زوار عتبات فراهم شده و در کنار آن تلاش کردیم ظرفیت های استانی نیز استفاده کنیم.
انتهای پیام /*

مشاهده
پرداخت بها برای ویزای عراق از فروردین 98 لغو می شود

ایلام - ایرنا - رئیس سازمان حج و زیارت کشور گفت: لغو پرداخت بهای ویزای عراق تا نیمه دوم فروردین ماه عملیاتی می شود.
پرداخت بها برای ویزای عراق از فروردین 98 لغو می شود
به گزارش ایرنا، علیرضا رشیدیان روز شنبه در بازدید از پایانه مرزی مهران اظهار داشت: هر فردی از اتباع ایران و عراق که بخواهد به این کشورها سفر کند، موضوع لغو ویزایی وجود ندارد و ویزا باید اخذ شود اما پرداختی جهت ویزا دیگر صورت نمی گیرد.
وی افزود: همان گونه که مردم می دانند تا حدود 2 ماه پیش برای هر ویزا 40 دلار اخذ می شد اما از یک ماه پیش این رقم به 50 دلار افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: امیدوار هستیم تا نیمه دوم فروردین ماه این موضوع عملیاتی شود و بتوانیم شاهد لغو پرداخت برای اخذ ویزا باشیم.
رشیدیان تاکید کرد: سازمان حج و زیارت برای بحث سفرهای نوروزی عتبات عالیات تنوعی در خدمات ارائه خواهد کرد و اعزام ها در این راستا بین 5 تا 9 روز متغیر شده است.
وی گفت: شرایط در مرزهای کشور برای تردد زوار عتبات فراهم شده و در کنار آن تلاش کردیم ظرفیت های استانی نیز استفاده کنیم.
انتهای پیام /*

مشاهده
16هزار کیلو گوشت قرمز احتکاری!!!!! در کهریزک شهرری کشف شد

تهران- ایرنا- رئیس پلیس پایتخت گفت: 16هزار کیلو گوشت قرمز احتکاری در کهریزک (جنوب تهران) کشف شد که پس از تشریفات قانونی در بازار توزیع می شود.
16هزار کیلو گوشت قرمز احتکاری در کهریزک شهرری کشف شد
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سردار حسین رحیمی در این خصوص اظهارداشت: در پی کسب اخبار اولیه پیرامون فروش غیر مجاز گوشت طرح تنظیم بازار توسط فردی به هویت مشخص، تحقیقات در این خصوص در دستور کار معاونت نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ قرار گرفت.
وی افزود: پس از حصول اطمینان از صحت خبر، ماموران نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در مرحله اول موفق به کشف و توقیف یک هزار و 600کیلو گوشت گوسفندی شدند.
وی به شناسایی محل دپو و نگهداری محموله اصلی گوشت احتکار شده در سردخانه ای بزرگ در منطقه 'شور آباد' کهریزک اشاره و بیان کرد: تیم ویژه ای از معاونت نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ به این محل اعزام و بیش از 15 تن انواع گوشت که می بایست در شبکه بازار جهت تنظیم قیمت توزیع می شد، کشف کردند.
رئیس پلیس پایتخت گفت: پیگیری لازم برای طی تشریفات قانونی مبنی بر تزریق و توزیع هرچه سریع تر محموله کشف شده در بازار در حال انجام است.

انتهای پیام /*

مشاهده
شبکه آبی کشور را سکته ندهیم

مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است رودخانه‌ها رگ‌های حیاتی محیط زیست هستند و برخی اقدامات مانند سدسازی و ساخت‌وساز در بستر و حریم آنها، با بستن این شریانها به شبکه آبی کشور سکته وارد می‌کند.
شبکه آبی کشور را سکته ندهیم
به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا ، رودخانه‌ها یکی از منابع زیست محیطی مهمی هستند که به دلیل جریان داشتن در مسیرهای به نسبت طولانی و مواجه شدن با شرایط و فعالیت‌های مختلف زندگی شهری به مراتب بیشتر مورد آسیب قرار می‌گیرند و بستری ناپایدار را پدید می‌آورند که برای ادامه حیات نیاز به حمایت دارند.
بر این اساس 14 مارس (23 اسفند) روز جهانی «اقدام برای حمایت از رودخانه‌ها و مقابله با سد سازی» نام گرفته است و هزاران نفر از مردم در سراسر دنیا آن را برای یادآوری اهمیت رودخانه‌ها و قدردانی از کسانی که برای حفاظت از آنها تلاش می‌کنند، گرامی می‌دارند، مردم در این روز برای پیروزی‌هایی مانند حذف سدها و بازسازی رودخانه جشن می‌گیرند.
روز بین‌المللی اقدام برای حمایت از رودخانه‌ها، آب و زندگی و مقابله با سدسازی، در سال 1997 توسط شرکت‌کنندگان در اولین نشست بین‌المللی قربانیان سدسازی در کوریتیبلی برزیل به تصویب رسید و نمایندگان کشورها تصمیم گرفتند 14 مارس را روز بین‌المللی اقدام برای رودخانه‌ها قرار دهند.
مردم در این روز خواستار بهبود در سیاست‌ها و شیوه تصمیم‌گیری مسئولان می‌شوند و از آن برای آموزش مردم درباره تهدیداتی که رودخانه‌ها با آنها مواجه هستند و یافتن راه‌حل‌های مناسب برای ذخیره آب و انرژی استفاده می‌کنند.
به گفته بانیان این روز، مهم‌تر از همه 23 اسفند روز اتحاد است تا همه در عمل نشان دهیم که مساله رودخانه‌ها مشکلی محلی نیست، بلکه جهانی است.
در این میان رودخانه‌های ایران نیز وضعیت خوبی ندارند که بنا به گفته «مسعود باقرزاده کریمی» رودخانه‌ها مانند رگ‌های بدن، شریان‌های حیاتی آب کشور هستند که باید آنها را حفظ کنیم. وی روز در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: اگر بخواهیم تالاب‌ها را نیز احیا کنیم باید رودخانه‌ها را قبل از آنها احیا کنیم چون جریان آب را به تالاب‌ها می‌آورند. وی با اشاره به اینکه رودخانه‌ها در کشور سه مشکل دارند، اظهار داشت: یکی سدهایی است که در مسیر رودخانه‌ها احداث می‌شوند، درست است که آب پشت سد جمع می‌شود و با یک دبی معین در رودخانه جریان می‌یابد اما همین قطع شدن رودخانه با سد از مهاجرت آبزیان در مسیر رودخانه جلوگیری می‌کند.
باقرزاده ادامه داد: بسیاری از آبزیان به ویژه ماهیان چه آنها که در رودخانه و چه آنها که در تالاب زندگی می‌کنند برای تخم‌ریزی وارد رودخانه می‌شوند چون آب رودخانه‌ها در سرشاخه ها تمیز و خنک است و آنها می‌دانند باید جایی تخم‌ریزی انجام دهند که آب آن تمیز باشد تا نوزادنی که به دنیا می‌آیند بیمار نشوند.
وی افزود: بنابراین آبزیان در مسیر مهاجرت به دیواره سدها برخورد می‌کنند که با این روند عملا این کریدور مهاجرتی قطع می‌شود پس سدها با کاهش آب‌دهی نه تنها برای تالاب‌ها مشکل ایجاد می‌کنند بلکه موجب قطع شدن کریدورهای مهاجرتی نیز می‌شوند.
** ساخت پلکان در سدها برای جلوگیری از قطع کریدورهای مهاجرتی آبزیان
مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی با بیان اینکه این مشکل راهکار دارد، پیشنهاد کرد: در کنار سدها به ویژه سدهای کوتاه و متوسط می‌توان پلکان ماهی طراحی کرد تا ماهی‌ها بتوانند مهاجرت خود را انجام دهند بنابراین ما نه می‌گوییم سدی خراب شود تا دوباره رودخانه جریان یابد نه اینکه اصلا سدی ساخته نشود، حتی برای برخی سدهای ساخته شده نیز می‌توان این پلکان‌ها را طراحی کرد.
وی اظهار داشت: مشکل دوم آلوده شدن رودخانه‌هاست، متاسفانه در کشوری که در پیشینه تمدنی و باورهای دینی خود بیشترین اعتقاد را به حرمت و ارزش آب دارد، بیشترین آلودگی رودخانه‌ها نیز مشاهده می‌شود که بسیار عجیب است، در قدیم حتی عشایر به خود اجازه نمی‌دادند در سرشاخه رودخانه‌ها اتراق کنند تا آلودگی وارد رودخانه نشود در واقع تا این حد برای آب حریم قائل می‌شدند اما الان رودخانه‌ها به زباله‌دان تبدیل شده‌اند.
باقرزاده کریمی ادامه داد: البته این مشکل نیز راهکارهای زیادی دارد و می‌توان با کارهای فرهنگی، حقوقی، قانونی و اجرایی در دولت این مشکل را حل کرد.
وی به ساخت ‌وساز در حد و بستر حریم رودخانه به عنوان سومین چالش رودخانه‌های کشور اشاره کرد و گفت: ساخت‌ وساز در حد بستر و حریم رودخانه عامل دیگری است که رودخانه‌ها را تهدید می‌کند، نمی‌دانم به چه آفتی گرفتار شده‌ایم که همه دوست دارند ویلای خود را به رودخانه بچسبانند.
مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی تاکید کرد: رودخانه یک کانال آب نیست بلکه در کنار خود زیستگاه‌های حاشیه‌ای دارد، زندگی یک سری موجودات کنار آبزی و دوزیست در حاشیه رودخانه است و با اینکه مستقیم در آب زندگی نمی‌کنند اما برای ادامه حیات به آب وابسته‌اند و ما با ساخت‌وساز در حریم بستر آنها را نابود می‌کنیم.
وی اظهار داشت: این کار کاملا خلاف صریح قوانین و مقررات است، در این زمینه قوانین و مقررات سفت و سختی وجود دارد اما با مسامحه‌کاری، زد و بند، تقلب و تخلفات این کارها انجام می‌شود، ساخت خانه و ویلاهای چسبیده به رودخانه، تخلف آشکار است، شورای امنیت ملی نیز در مصوبه‌ای بر جلوگیری از این کار تاکید دارد و طبق همان مصوبه باید تمام رستوران‌ها و ویلاهای حاشیه رودخانه جاده چالوس تخریب شوند.
باقرزاده کریمی گفت: در مجموع تمام این مشکلات و چالش‌ها راهکار دارد، این شریان‌ها باید باز شوند زیرا شرط نجات و رهایی ما از مشکلات زیست محیطی احیای رودخانه‌هاست.
علمی 9014** 1055
انتهای پیام /*

مشاهده
ادامه کاهش نرخ دلار و یورو

طی سه روز گذشته قیمت دلار روند کاهشی پیدا کرده و امروز نیز با اندکی کاهش وارد کانال ۱۲ هزار تومان شد.

به گزارش ایسنا، شعب ارزی بانک‌ها امروز (۲۰ اسفند) هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۵۷۶ تومان می‌خرند که نسبت به روز گذشته که ۱۲ هزار و ۷۷۱ تومان بود، حدود ۲۰۰ تومان کاهش قیمت دارد.

قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۱۲۷ تومان است که نسبت به روز گذشته با کاهش بیش از ۲۰۰ تومانی همراه است.

همچنین امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۳۱۹ تومان اعلام شده است.

به این ترتیب، قیمت خرید ارز در بانک‌ها در سه روز اخیر روند کاهشی داشته است و با توجه به اینکه رئیس‌کل بانک مرکزی از بازگشت دلار به کانال ۱۱ هزار تومان خبر داده بود، ممکن است این تغییرات کاهشی قیمت، تحت تأثیرات صحبت‌های همتی و به تبع آن سیاست‌های ارزی این بانک باشد.

قیمت ارز مسافرتی

شعب ارزی بانک‌های عامل ارز مسافرتی نیز در صورت تکمیل بودن مدارک مسافران تا سقف ۵۰۰ یورو برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع و تا سقف ۱۰۰۰ یورو برای سایر کشورها ارز مسافرتی می‌فروشند که قیمت این ارز امروز بدون احتساب کارمزد ۱۴ هزار و ۸۳۷ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و عامل به حدود ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد.

قیمت ارز در صرافی‌ها

همچنین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی امروز قیمت خرید هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام کرده‌اند.

این صرافی‌ها امروز هر یورو را ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان می‌خرند و ۱۴ هزار و ۹۵۰ تومان می‌فروشند.

قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها نیز نسبت به روز گذشته با کاهش ۱۰۰ تومانی همراه است.

انتهای پیام

مشاهده
قیمت آجیل شب عید ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان

گرانفروشی را به ۱۲۴ گزارش دهید
آجیل و خشکبار
در حالی که رییس اتحادیه خشکبار و آجیل فروش از قیمت ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزارتومانی هر کیلوگرم آجیل چهارمغز درنمایشگاه های بهاره خبر داد و گفت که مردم گرانفروشی را به بازرسان مستقر در نمایشگاه های بهاره و سامانه تلفنی ۱۲۴ گزارش کنند تا با آن ها برخورد شود، نگاهی به بازار این محصولات نشان می دهد که فاصله قیمتی قابل توجهی نسبت به این نرخ های اعلامی وجود دارد.

به گزارش ایسنا، نگاهی به بازار محصولات خشکباری و آجیل نشان می‌دهد که قیمت‌های نامتعارف و عجیب و غریبی در بازار وجود داشته و بعضاً شاهد فاصله چند برابری با شب عید سال گذشته داریم که همین امر مسلماً جای خالی دستگاه‌های نظارتی در بازار را نشان می‌دهد. چرا که به عنوان مثال هر کیلوگرم پسته در بازار بیش از ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان، هر کیلوگرم بادام و مغز بادام از ۹۵ تا ۱۵۰ هزار تومان، هر کیلوگرم بادام هندی از ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، هر کیلوگرم فندق از ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، هر کیلوگرم تخمه کدو از ۴۵ تا ۶۵ هزار تومان و هر کیلوگرم نخود و کشمش از ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان است و یک کیلوگرم آجیل چهار مغز نسبتاً با کیفیت از ۱۹۰ تا بیش از ۲۵۰ هزار تومان برای مردم آب می‌خورد.

مصطفی احمدی درباره وضعیت بازار آجیل و خشکبار شب عید امسال به ایسنا گفت: قیمت همه کالاها مانند آجیل و خشکبار را عرضه و تقاضا مشخص می‌کند و آجیل و خشکبار فقط پسته نیست کما اینکه همه مردم می‌توانند آجیل شور را ۶۵ هزار تا ۱۱۰ هزار تومان و آجیل چهار مغز را کیلویی ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان در نمایشگاه‌های بهاره خریداری و تأمین کنند.

وی افزود: اگر مردم با قیمت‌هایی به غیر از نرخ‌های اعلام شده مواجه شدند، می‌توانند به بازرسان اتحادیه که به صورت ۲۴ ساعته و دائمی در نمایشگاه‌ها حضور دارند، مراجعه کنند و قطعاً با آن‌ها برخورد می‌شود. اما در سطح شهر ممکن است یک قنادی کارهایی انجام دهد و قیمت‌های عجیب و غریبی برای محصولات خود بگذارد که به مردم توصیه می‌کنیم حتماً در وهله نخست به ۱۲۴ زنگ بزنند و پس از آن اتحادیه آجیل و خشکبار را نیز در جریان قرار دهند تا با آن‌ها برخورد کنیم.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل فروش ادامه داد: همه آجیل‌ها مشکل ندارند و محصولاتی مانند پسته که در ابتدای امسال با سرما زدگی شدید ۷۰ تا ۸۰ درصدی کاهش تولید داشت، مشکل دارد چرا که به عنوان مثال میزان تولید پسته در سال گذشته ۲۰۰ هزار تن بود که امسال حدود ۷۰ هزار تن داریم که مشکلاتی به وجود می‌آورد و روی همین آجیل مانور دادیم که آجیل صد هزار تومانی هم داشته باشیم. اما زمانی می‌توانیم بگوییم که آجیل و خشکبار گران شده است و نباید این اتفاق بیافتد که همه اجناس و کالاها در بازار تفاوت قیمتی چندانی نسبت به سال گذشته نکرده باشد و نهایتاً ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته باشند، اما هم اکنون هر جنسی در بازار مشاهده می‌کنید چند صد درصد افزایش قیمت داشته است.

احمدی با بیان اینکه گرانفروشی با گرانی متفاوت است تاکید کرد: در حال حاضر مسئله و مشکل در بازار گرانی است که اعضای ما هم ناراضی هستند چرا که در سال گذشته با ۵۰ میلیون تومان یک مغازه می‌توانستند آجیل مورد نیاز برای فروش‌اش را تأمین کرده و مغازه خود را راه بیاندازند، اما در حال حاضر با ۵۰۰ میلیون تومان هم نمی‌شود این کار را انجام داد و اگر جنسشان بماند ورشکسته می‌شوند، بنابراین مقصر آجیل فروش نیست.
انتهای پیام

مشاهده
فروش 300 کیلو مرغ در 40 دقیقه!

مرغ منجمد
رئیس اتحادیه قصابان و مرغ فروشان بجنورد گفت: از روز گذشته توزیع مرغ با کیلویی 11 هزار و 500 تومان در بجنورد آغاز شد و فروش بالاتر از آن تخلف محسوب می‌شود.

قاسم زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه تا قبل از آن قیمت هر کیلوگرم مرغ 14 هزار و 500 تومان بوده است، افزود: متاسفانه مردم تصور می کنند که این مرغ، مرغ تعاونی است و برای خرید آن دوباره صف های طولانی تشکیل شده بود. همین تصور اشتباه موجب شده تا برخی از مردم بیش از نیاز خود مرغ را خریداری کنند.

وی با بیان اینکه نیاز مردم شهر بجنورد به گوشت مرغ 20 تن در روز بوده است، اظهار کرد: قرار بود توزیع مرغ از صبح امروز، شروع و تا شب ادامه پیدا کند اما هم اکنون این میزان از مرغ در فاصله زمانی بسیار کوتاهی به اتمام رسیده است.

قاسم‌زاده تصریح کرد: میزان فروش مرغ در واحد تجاری، روزانه حدود 300 تن بود که فروش آن شاید تا شب هم به پایان نمی‌رسید اما طی امروز 300 کیلو مرغ در فاصله 40 دقیقه به پایان رسید. به عنوان مثال امروز خانواده‌ای بود که سه نفر از آن در صف ایستاده و با یک کارت بانکی، هر یک دو کیلوگرم مرغ خریداری کردند.


مشاهده
رئیس سازمان بورس: اموال مازاد بانک‌ها می‌تواند از طریق بورس کالا عرضه شود


رئیس سازمان بورس با اشاره به عرضه اموال مازاد بانک‌ها گفت: از نظر سازمان بورس عرضه اموال مازاد بانک‌ها از طریق بورس کالا اشکالی ندارد و اگر کالاها همگن باشد و هیأت پذیرش بورس کالا آنها را بپذیرد، می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

شاپور محمدی در مراسم اختتامیه مسابقات معاملات الگوریتمی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا قرار است اموال مازاد بانک‌ها از طریق بورس کالا عرضه شود؟ گفت: دقیقاً در جریان این خبر نیستم اما از نظر ما این موضوع اشکالی ندارد و اگر کالاها همگن باشند و هیأت پذیرش بورس کالا آنها را بپذیرد، می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

وی درباره زمان رونمایی از ابزارهای مالی وارانت و فروش استقراضی نیز اظهار کرد: درباره وارانت مصوبه کمیته فقهی را اخذ کرده‌ایم و در خصوص فروش استقراضی هم مراحل پایانی عملیاتی شدن آن را پشت سر می‌گذاریم و قطعاً ظرف سه ماه ابتدایی سال آینده از این ابزارها رونمایی خواهد شد و دستورالعمل این ابزارها نوشته شده و موضوعات زیرساختی آنها فراهم شده است.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار گفت: امروز شاهد برگزاری مراسم اختتامیه مسابقات معاملات الگوریتمی هستیم و تیم‌های متعددی از دانشگاه‌ها و نهادهای مختلف در این مسابقات شرکت کردند و تجربه خوبی را پشت سر گذاشته‌اند.

محمدی درباره اختتامیه مسابقات معاملات الگوریتمی گفت: معاملات الگوریتمی یکی از روش‌های معاملاتی مرسوم در دنیاست و در برخی از کشورها ٧٠ تا ٨٠ درصد از حجم معاملات مربوط به معاملات الگوریتمی ست.

وی درباره ادغام سهام بانک‌ها نیز گفت: مجوز شورای عالی بورس برای نقل و انتقال سهام خارج از ساعت معاملاتی اخذ شده و در مصوبه آمده که حداکثر قیمت اسمی یا قیمت قبل از بسته شدن برای آن سهم‌ها اعمال خواهد شد.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ادامه داد: در این خصوص سعی شده تصمیمات به نفع سهامداران باشد. البته این فروش، اختیاری است و هر شخصی که تمایل داشته باشد از مکانیزم خارج از ساعت، سهم خود را به نهادهایی که دارای مجوز هستند می‌تواند منتقل کند.

انتهای پیام

مشاهده
با حضور رییس دفتر رهبری انجام شد اهدای اسناد املاک علوی به محرومان با مشارکت سازمان ثبت اسناد و بنیاد مستضعفان سازمان ثبت اسناد و املاک

همایش اهدای ۸۰ هزارمین اسناد املاک علوی به محرومان با مشارکت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مستضعفان و جانبازان و با حضور رییس دفتر مقام معظم رهبری انجام شد.

به گزارش ایسنا به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، احمد تویسرکانی در این همایش با اشاره به همت ویژه بنیاد مستضغفان و جانبازان و با مشارکت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در تثبیت مالکیت و صدور اسناد مالکیت املاک بنیاد علوی به مردم مناطق محروم، گفت: امروز بخش مهمی از دغدغه‌ها، دل مشغولی‌ها و عدم اعتماد مردم مناطق محروم در رابطه با مالکیت‌هایی که متصرف بودند با عنایت ویژه مقام معظم رهبری مرتفع گردیده و انصافاً بنیاد مستضعفان گام بزرگی در این راستا برداشته است.

وی، افزود: سازمان ثبت به جهت ارائه خدمات گسترده و به نوعی ارتباط با همه مردم در اقصی نقاط کشور، سعی نموده زیرساخت‌های مناسب را به گونه‌ای فراهم نماید که شفافیت لازم در حوزه اراضی و املاک و مالکیت‌های مردم که بخشی از سرمایه‌های اصلی محسوب می‌شود فراهم گردد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به وجود صدها میلیون سابقه تجمیع شده و حجم انبوه کاغذها و پرونده‌های در حال پوسیدگی در این سازمان در سال‌های گذشته، اظهار داشت: بحمدالله امروز با برنامه ریزی انجام شده و اجرای یک زیرساخت مدرن، همه این دغدغه‌ها رفع شده و سازمان در کوتاه‌ترین زمان، سعی در ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم دارد.

تویسرکانی، اظهار کرد: در گذشته واقعاً برای شناسایی مالکیت‌ها در انبوه صدها میلیون کاغذ و پرونده موجود در کشور مشکلات بسیار جدی وجود داشت که خوشبختانه در سالهای اخیر با داده آمایی، اسکن پرونده‌ها و تشکیل بانک‌ها و سامانه‌های متعدد، بسترهای مناسبی برای ارائه خدمات با سرعت، صحت و دقت به مردم ایجاد شده که بنیاد مستضعفان و جانبازان و همچنین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در شناسایی و تثبیت مالکیت به خوبی از این فرصتها استفاده کردند.

معاون رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اهمیت شفاف سازی در حوزه مالکیت‌ها و تأثیر آن بر نظام اقتصادی کشور افزود: باید بدانیم که نمی‌توانیم بدون شفاف سازی به یک کشور توسعه یافته تبدیل شویم و سازمان ثبت همواره خود را در جهت اعتلای کشور، منویات مقام معظم رهبری و رضایتمندی مردم مسئول دانسته و امیدواریم خداوند به ما کمک کند تا بتوانیم وظایف خود را به درستی بشناسیم و به آنها عمل کنیم.

در این مراسم مهندس سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان ضمن تشکر از خدمات و همراهی سازمان ثبت در صدور اسناد املاک علوی به ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت و در پایان نیز با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری و جمعی از مسئولین حاضر، تعدادی از اسناد آماده شده به تعدادی از مالکین سراسر کشور تحویل و مجموع اسناد صادره در این زمینه به ۸۰ هزار برگ سند رسید.

انتهای پیام

مشاهده
صفحه 1 از 4