تعدادی از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته‌های مهندسی که بیشتر به صورت آزاد در کارگاه‌ها کار می‌‌‌کنند، از ساعت ۹ صبح مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آنطور که معترضان مدعی هستند وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی، شرایطِ "دشواری" را برای آنها رقم زده‌اند؛ به نحوی که از یکسری از حقوق شغلی دانشجویان مهندسی در رشته‌های معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک محروم شده‌اند.

یک نفر از معترضان در تشریح اینکه به چه واسطه حقوق آنها تصییع شده به ایلنا، گفت: از سال ۷۹ واژه‌های "تکنولوژی و علمی کاربردی" به عنوانین رشته‌هایمان اضافه شد؛ اما سرفصل و محتوای دروس هیچ تغییری نکرد. از این رو وزارت راه و شهرسازی ما دانشجویان کارشناسی ناپیوسته را مهندس اصلی نمی‌داند؛ بلکه مدعی است که ما مهندس مرتبط هستیم.

او ادامه داد: ۱۵ ماه است که به وزارتخانه‌های مذکور نامه زده‌ایم و ۱۳ تجمع برگزار کرده‌ایم. هم اکنون منِ دانشجوی کارشناسی ناپیوسته صرفا به این خاطر که عنوان رشته‌ام دستکاری شده نمی‌توانم پروانه طراحی بگیرم. تازه وزارتخانه به ما می‌گویند از ابتدا شروع کنید و در یکی از این رشته‌ها لیسانس بگیرید بدون اینکه در عنوان رشته‌هایتان واژه‌های نام برده به کار رفته باشد.

این معترض ادامه داد: سازمان نظام مهندسی پروانه مهندسی را بر اساس مدرک کارشناسی صادر می‌کند، نه مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا با این حال به ما می‌‌گویند اگر می‌خواهید کارتان راه بی‌افتد بروید کارشناسی ارشد و دکترا بخوانید تا روی مدرک برای شما پروانه مهندسی صادر شود!

آنطور که معترضان می‌گویند، تعداد فارغ‌التحصیلانی که این شرایط را دارند در کل کشور حدود ۱۰۰ هزار نفر است که تنها ۴۳ هزار نفر آنها در استان تهران حضور دارند.

این فارغ‌التحصیل معترض ادامه داد: هم اکنون برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته‌های معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک هزار سهمیه برای استخدام در شرکت‌های مهندسی مشاوره در نظر گرفته‌اند این در شرایطی است که برای سایر رشته‌ها خصوصا آنها که پیوسته خوانده‌اند ۱۰ هزار سهمیه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه به ما می‌گویند به جای اعتراض بروید کارآفرینی کنید، گفت: ما زمانی می‌توانیم کارآفرینی کنیم که مدرک تحصیلی‌مان به رسمیت شناخته شود. در حال حاضر فکر می‌کنیم که وزارتخانه‌های مذکور قصد دارند با این کار جلوی ورود فارغ‌التحصیلان جدید را به بازار کار بگیرند؛ تا انحصار بازار کار و فرصت‌های خوب در دسته مهندسان قدیمی که استخدام این وزارتخانه‌ها هستند باقی بماند.