مشکین‌فام اظهار داشت: کل سرمایه‌گذاری در فازهای پارس جنوبی 77 میلیارد دلار بوده که با 10 میلیارد دلار دیگر توسعه مرحله اول به پایان می‌رسد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در آیین افتتاح رسمی فازهای 13 ، 22 ، 23 و 24 میدان گازی پارس جنوبی اظهار داشت: امروز 4 فاز در قالب 13 و 22 تا 24 به بهره‌برداری می‌رسد و این در حالی است که افتتاح این فازها آیینه تمام نمای خودباوری تخصص مهندسان ایران است.

وی افزود: فازهای امروز گام دیگر در تکمیل حماسه‌ای هستند که طی 20 سال گذشته در پارس جنوبی ثبت شده است.

مشکین فام تصریح کرد: فازهای یاد شده (13 ، 22 ، 23 و 24) با سرمایه‌گذاری 11 میلیارد دلار و با ظرفیت تولید 112 میلیون متر مکعب گاز به بهره‌برداری می رسد.

وی خاطرنشان کرد: در مسیر به ثمر رساندن این چهار فاز 76 حلقه چاه در صد کیلومتری ساحل، 250 حفاری ساخت 18 عرشه دریایی، لوله‌گذاری 380 کیلومتر و احداث دو پالایشگاه با هشت ردیف پالایشی انجام شده است.

مدیرعامل نفت و گاز پارس با اشاره به عمده محصولات تولیدی در چهار فاز مذکور گفت: تولید 100 میلیون متر مکعب گاز شیرین برای تزریق به شبکه سراسری، روزانه 150 هزار بشکه میعانات برای صادرات ستاره خلیج فارس و پتروشیمی‌ها، دو میلیون تن گاز اتان برای پتروشیمی و دو میلیون تن ال پی جی برای صادرات بوده است.

وی یادآور شد: با راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی تولید از 280 میلیون متر مکعب در سال 92 به 360 متر مکعب در روز افزایش یافته و به این ترتیب از میزان تولید قطر عبور کردیم.

وی خاطرنشان کرد: کل سرمایه‌گذاری در فازهای پارس جنوبی 77 میلیارد دلار بوده که با 10 میلیارد دلار دیگر توسعه مرحله اول به پایان می‌رسد.

وی همچنین گفت:‌ تاکنون از پارس جنوبی یک و نیم تریلیون متر مکعب گاز طبیعی برداشت شده است.

وی گفت: به رغم اینکه توسعه پارس جنوبی در زمان تحریم بوده است اما با کوشش تلاش شد مسیر تازه‌ای به سمت تولید خلاقیت و اشتغال در کشور گشوده شود و توسعه میادین پارس جنوبی نمادی از خودباوری و خودکفایی ملی هستند.

وی گفت: سهم ساخت داخل فازهای پارس جنوبی در ابتدا 30 درصد و اکنون به 65 درصد افزایش یافته است و حدود 20 هزار نفر مشغول کار بوده‌اند و در زمان بهره‌برداری سه هزار نفر مشغول به کار خواهند شد.