معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه 32 درصد مدارس مازندران فرسوده هستند، گفت:متاسفانه آموززش و پرورش جز اولویت های مجلس نیست.

اسفندیار نظری در گفت وگو با ایسنا مازندارن، یکی از مشکلات اساسی مدارس را کمبود تجهیزات درهنرستان ها و مدارس استاندارد عنوان کرد و اظهار کرد: عدم تخصیص اعتبار از سوی وزارتخانه به مدارس به ویژه مدارس دولتی و تحت تاثیر قرارگرفتن دانش آموزان به فضای مجازی در مدل های مختلف و بی انگیزگی معلمان به دلیل عدم پرداختن به مشکلات، به جهت کمبود اعتبار نیز از دیگر مشکلات پیش روی آموزش و پرورش است.

*مهم ترین چالش های آموزش و پرورش مازندران

وی تاثیر آسیب های اجتماعی بر مدارس و خانوده ها را یکی دیگر از چالش های آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: عدم هماهنگی دستگاه‌هایی مانند وزارت نیرو آب، برق و غیره با آموزش پرورش به علت نداشتن اعتبارات و سرانه در اکثر موارد باعث شد تا مدارس با قطعی آب و برق و غیره دست و پنجه نرم کنند.

وی ادامه داد: می توان ازدیاد جمعیت دانش آموزی و فرسوده بودن بیش از ۳۲ درصد ازمدارس مازندران را هم می توان به مشکلات اساسی آموزش و پرورش اضافه کرد.

*سرنوشت معلمانی که از مجاری رسمی وارد آموزش و پرورش نشده اند!

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با تاکید برتوانمندی بسیار بالای معلمانی که از دانشگاه فرهنگیان و مجاری رسمی وارد سیستم آموزشی شدند ،افزود: متاسفانه از سال 1385 به بعد دخل و تصرف در ورود افراد غیر متخصصی که آموزش های لازم را ندیده اند صورت گرفته که حوزه ابتدایی و متوسطه اول را با چالش های فراوانی روبه روکرده است.

وی گفت: در حال حاضر براساس دستور وزیرآموزش و پرورش اقدام به بازآموزی مجدد و توانمندسازی افرادی که از مجاری رسمی وارد آموزش و پرورش نشده اند شده است.

*مهم ترین ویژگی یک معلم

نظری چهار ویژگی یک معلم را در دانش و مهارت،اعتماد ،ارتباط و انگیزه دانست و افزود: معلمان باید در سه حیطه دانش حرفه ای، عمل حرفه ای و تعهد حرفه ای نیز دارای توانمندی باشند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه سنجش تعادل روانی معلمان جزء کارهای اصلی آموزش و پرورش است، تصریح کرد: نخستین کسی که نسبت به رفتار رمعلم واکنش نشان می دهد دانش آموز است.

وی با بیان اینکه عدم انگیزه های تشویقی و مشکلات اقتصادی معلمان، یکی از نگرانی های آموزش و پرورش بوده که قطعاً در نگاه روانشناسی و انگیزه ای معلم تاثیرگذار است، تصریح کرد: در همین راستا دوره های ضمن خدمت در رابطه با آسیب های اجتماعی،برخوردهای معلم در سطح کلاس، توانمندی هایی که یک معلم باید در سر کلاس داشته باشد و کلاس داری برای معلمان گذاشته شده است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه متاسفانه آموزش و پرورش در نگاه اول دولت و مجلس قرارندارد، خاطر نشان کرد: نگاه دولت و مجلس باید نسبت به آموزش و پرورش تغییر کند .

نظری با اشاره به اینکه رویکرد اول آموزش و پروش بخوان ، حفظ کن ، امتحان بده بود ، گفت: اما در حال حاضر کسب مهارت دانش ، کسب مهارت زندگی ، و کسب مهارت کسب و کاردر مدارس بر روی دانش اموزان در حال تمرین است و همچنین چهار فرصت شادی کردن ، انتخاب، مهارت تفکر و گفت وگو و تحمل هم نوع ، مهارت آموزی در مدرسه برای دانش آموزان ایجاد شده است.

*طرح اسباب بازی در مدارس به صورت ملی در سال آینده

وی گذاشتن اسباب بازی در مدارس را یکی از کارهای پسندیده و تاثیر گذار دانست و افزود: اسباب بازی علاقه و آینده شغلی دانش آموز را از همان ابتدا پایه ریزی می کند و بر روی دانش ، نگرش و مهارت دانش آموزکارمی کند که کشورهایی مانند ژاپن زمان زیادی را از انجام این کار گذراندند اما این طرح امسال به صورت آزمایشی شروع شده و مازندارن هم در این طرح قرار دارد و در سال آینده به صورت برنامه ملی اجرا خواهد شد.